Nowy film Agnieszki Holland w konkursie głównym Berlinale! Powalczy o Złotego Niedźwiedzia

Magdalena Barszczak 11.01.2019
Agnieszka Holland
Fotografia: Marzena Bugala-Azarko/Polska Press/East News

Trzymamy kciuki!

Kolejny sukces Agnieszki Holland! Najnowszy film reżyserki „Mr. Jones” został zakwalifikowany do głównego konkursu Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie i ma szansę powalczyć o Złotego Niedźwiedzia!

Obraz wcześniej funkcjonował pod roboczym tytułem "Gareth Jones" i zrobiło się o nim głośno za sprawą gwiazdorskiej obsady. W głównych rolach zobaczymy Jamesa Nortona z "Wojny i pokoju", Vanessę Kirby z "The Crown" oraz Petera Sarsgaarda ("Jackie"). Na wielkim ekranie pojawią się też polscy aktorzy: Michalina Olszańska, Beata Poźniak, Krzysztof Pieczyński i Patrycja Volny.

"Mr. Jones" - o czym jest nowy film Agnieszki Holland?

"Mr. Jones" to film oparty na faktach. Tytułowy bohater Gareth Jones to tragiczna i zapomniana postać, której historia w ostatnich latach odkrywana jest na nowo. Walijski dziennikarz był jedną z pierwszych osób opisujących Wielki Głód na Ukrainie. Polityka Stalina doprowadziła do głodowej śmierci kilku milionów ludzi, czemu komuniści konsekwentnie zaprzeczali.

Publikacje Jonesa uświadomiły Zachodowi, co się dzieje w tym kraju i były źródłem inspiracji dla George'a Orwella do napisania "Folwarku Zwierzęcego". Za swoją bezkompromisowość reporter płaci jednak najwyższą cenę - ginie, najprawdopodobniej z rąk NKWD - donosi onet.pl.

Zobacz także: 5 seriali, o których było najgłośniej w tym roku! Widziałeś wszystkie?

Berlinale 2019 - kiedy?

69. Berlinale rozpocznie się 7 lutego i potrwa do 17 lutego. Swoje filmy oprócz Holland pokażą również Agnès Varda (Francja), Hans Petter Moland (Norwegia) i Isabel Coixet (Hiszpania). W konkursie głównym powalczą także filmy Turka Fatiha Akina i Francuza Francoisa Ozona.

"Mr. Jones" to już trzeci film polskiej reżyserki, który został zauważony na Berlinale. W 2017 roku Srebrnym Niedźwiedziem wyróżniono film Holland i Kasi Adamik "Pokot". W 1981 roku z kolei Srebrnego Niedźwiedzia za pierwszoplanową rolę żeńską otrzymała aktorka "Gorączki" Barbara Grabowska.

Trzymamy kciuki za polski film!

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Na jedne filmy ochoczo chodzimy do kina, inne nieco mniej do nas przemawiają. Te produkcje cieszyły się największą popularnością wśród polskich widzów!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów