Manifest Cate Blanchett. Aktorka chwali się talentem i odgrywa 13 ról w jednym filmie

Redakcja 16.01.2017
Cate Blanchett
Fotografia: ONS

Choć nikomu niczego nie musi udowadniać, australijska artystka dała niezły popis umiejętności.

Laureatka Oscara za rolę w "Aviatorze" Martina Scorsese i w "Blue Jasmine" Woody'ego Allena. Ma na koncie trzy Złote Globy. Aktorka uwielbiana przez widzów i krytyków. Doskonale sprawdza się w kinie popularnym jak i w niezależnym.

Wydaje się, że cały świat wie, że pochodząca z Australii, Cate Blanchett, jest wielką artystką. Jednak ciągle jej mało. "Manifesto" było ogromnym wyzwaniem, z którym poradziła sobie doskonale. Twórcą tego wymagającego filmu jest niemiecki artysta, Julian Rosefeldt.

Mężczyzna jest uznanym twórcą, znanym ze swoich instalacji i dzieł audiowizualnych, z których niektóre pokazywane były w prestiżowych muzeach i w galeriach, takich jak MoMA w Nowym Jorku czy w galerii Saatchi w Londynie. Na początku stycznia 2017 roku opublikowano długi zwiastun "Manifesto", w którym zastanawia się, czy definiowanie sztuki powinno mieć miejsce we współczesnym świecie, a może sztuka nie powinna być poddawana osądom?

"Manifesto" na co dzień dostępne jest w formie multimedialnej wystawy w Australian Centre for the Moving Image w Melbourne. Jednak potencjał dzieła jest tak duży, że Rosefeldt zdecydował się stworzyć z niego film o artyzmie. Każda postać odgrywana przez Blanchett reprezentuje inne podejście do sztuki. Aktorka jest panią domu, prezenterką telewizyjną, pracownicą fabryki, bezdomną. Każsa z jej postaci wymawia odpowiednie hasła, które przedstawione w odpowiednim kontekście zmuszają do refleksji.

Premiera obrazu odbędzie się podczas zbliżającego się Festiwalu Filmowego Sundance - w dniach 19-29 stycznia 2017 roku.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów