Tego możecie nie wiedzieć o "M jak miłość"! 10 ciekawostek o najpopularniejszym serialu w Polsce

Teresa Lipowska i Witold Pyrkosz na planie serialu "M jak miłość"
Fotografia: Instagram/M jak miłość

"M jak miłość" kończy 19 lat! Z tej okazji zebraliśmy dla was 10 ciekawostek na temat serialu TVP. Tych rzeczy mogą nie wiedzieć nawet wierni fani produkcji!

Choć trudno w to uwierzyć, "M jak miłość" już od 19 lat pozostaje ulubionym serialem Polaków. Rodzina Mostowiaków oraz ich przyjaciele co tydzień goszczą na ekranach w naszych domach, jednocześnie wciąż ciesząc się ogromną sympatią. Bez wątpienia ten serial TVP zyskał już miano kultowego. Z okazji rocznicy pierwszego odcinka przygotowaliśmy dla was 10 ciekawostek na temat "M jak miłość". Tych rzeczy mogli nie wiedzieć nawet wierni fani produkcji!

Zobacz także: Nie będzie wielkiego ślubu Izy i Marcina z "M jak miłość"? Fani są zawiedzeni

"M jak miłość": ciekawostki o serialu TVP

Na przestrzeni lat wokół produkcji zebrało się wiele interesujących faktów. Oto najciekawsze z nich!

1. Kiedy to wszystko się zaczęło?

Zdjęcia do serialu rozpoczęły się 25 sierpnia 2000 roku. To właśnie wtedy ekipa po raz pierwszy spotkała się na planie, a następnie stała się iście filmową rodziną. Pierwszy odcinek na antenie TVP2 wyemitowano 4 listopada 2000 roku. Wy też pamiętacie te emocje związane z nowym serialem w polskiej telewizji?

2. Twórcy serialu

Pomysłodawczynią, a także scenarzystką serialu od samego początku jest Ilona Łepkowska. Drugim współtwórcą natomiast jest Tadeusz Lamka. To właśnie ich nieślubnym dzieckiem jest "M jak miłość". W ciągu tych wszystkich lat za scenariusz odpowiadali także: Alina Puchała, Paweł Jurek oraz Marta Kuszewska.

Zobacz także: Łepkowska umieściła w sieci poruszający wpis. "Muszę pogodzić się z tym, że niedługo odejdzie"

3. Pierwowzorem "M jak miłość" był "Klan"?

Jak się okazuje, serial powstał na fali popularności "Klanu". Produkcja TVP1, która do dziś jest obecna na ekranach, to prawdziwy tasiemiec, a ród Lubiczów Polacy po prostu pokochali. Dokładnie to samo stało się później z Mostowiakami. Nie oszukujmy się, wielu z nas po prostu utożsamia się z bohaterami tych produkcji.

4. Marię Zduńską miała zagrać inna aktorka

Od początku produkcji w roli Marii Zduńskiej możemy oglądać Małgorzatę Pieńkowską. Jak się okazuje, do odegrania tej bohaterki miała być zatrudniona zupełnie inna aktorka. Na początku producenci chcieli, żeby Marysię zagrała Danuta Stenka! Aktorka nie chciała jednak na lata wiązać się z żadnym serialem, dzięki czemu my teraz wciąż możemy oglądać nieprzerwanie od lat tę samą aktorkę w roli córki Mostowiaków.

Zobacz także: Danuta Stenka o swojej chorobie: "Wciąż pokutuje myślenie, że depresja równa się wariatkowo"

5. Moskwa czy Poniedziałek?

Jacek Poniedziałek w "M jak miłość" zagrał postać Rafała. Okazuje się jednak, że o tę rolę ubiegał się także Robert Moskwa! Dokładnie ten sam Robert Moskwa, który później wcielił się w postać męża Marysi, dr. Rogowskiego. Wyobrażacie sobie, że tych bohaterów mogliby zagrać inni aktorzy?

6. "M jak miłość" wiele imion ma

Pamiętacie legendarną piosenkę, która rozpoczynała serial? Utwór "M jak miłość", wykonany przez Wojciecha Gąssowskiego, do dziś rozbrzmiewa w naszych głowach. W 844 odcinku twórcy postanowili jednak nieco odświeżyć czołówkę serialu i wymienili także piosenkę tytułową. Od tamtego momentu na początku słyszymy Beatę Kozidrak i jej "Nie pytaj o miłość".

Zobacz także: Najlepsza muzyka filmowa w historii kina

7. Barbara Kurdej-Szatan miała zastąpić Joannę Koroniewską

Joanna Koroniewska od początku serialu wcielała się w postać Małgosi. Aktorka jednak w pewnym momencie zdecydowała się zrezygnować z gry w "M jak miłość". Jej fani wciąż jednak mają nadzieję, że jej bohaterka powróci na ekrany, zważywszy na to, że nie została uśmiercona. Jak się okazuje, początkowo miała ją zastąpić Barbara Kurdej-Szatan. Aktorka ostatecznie zagrała jednak Joasię, która została drugą ukochaną Tomka.

8. Mroźna śmierć Hanki

Scena śmierci Hanki Mostowiak przeszła już do historii. Małgorzata Kożuchowska w mroźnych okolicznościach pożegnała się z "M jak miłość". Okazuje się, że śmierć jej bohaterki w kartonach wcale nie była łatwa do nakręcenia. Ekipa pracowała przez całą noc, do piątej nad ranem. A było wyjątkowo zimno tej nocy - minus 10 stopni!

Zobacz także: Małgorzata Kożuchowska w obiektywie swojej mamy. Aktorka pokazała niezwykłe ujęcie

9. W serialu mogła zagrać Aneta Zając

Aneta Zając, znana szerszej publiczności z serialu "Pierwsza miłość", miała pojawić się również w Grabinie! Aktorka była brana do roli Klary Sobieszczańskiej. Ostatecznie jednak angaż otrzymała Marta Walesiak.

10. Dom w Grabinie nie istnieje

Na koniec najsmutniejsza ciekawostka na naszej liście. Jak się okazuje, idylliczny dom w Grabinie, w którym Mostowiakowie mieszkają od pokoleń, w rzeczywistości jest zaledwie dekoracją. Hala zdjęciowa domu w Grabinie znajduje się w Orzeszynie. Akcja serialu natomiast rozgrywa się w różnych miastach, m.in.: Piasecznie, Warszawie, Gródku, Lipnicy oraz wsi Grabina.

Zobacz także: 10 ciekawostek, które umknęły ci podczas oglądania "Titanica"

Uwielbiasz oglądać serial "M jak miłość"? Uznajesz się za wiernego fana tej produkcji? Jeśli odpowiedzi na te pytania brzmią "tak" to koniecznie weź udział w naszym quizie.

Rozwiąż quiz

Quiz dla prawdziwych fanów "M jak miłość"

1. W którym roku został wyemitowany pierwszy odcinek "M jak miłość"?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów