Leonardo DiCaprio wyprodukuje polski film!

Redakcja 24.10.2018
Leonardo DiCaprio na konferencji prasowej "Once Upon a Time in Hollywood"
Fotografia: Eric Charbonneau/REX/Shutterstock/EAST NEWS

Leonardo DiCaprio wkrótce wystąpi u Tarantino, jednak jego plany filmowe na tym się nie kończą. Wziął się za produkcję polskiego filmu!

"Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski" to polsko-amerykański film dokumentalny. Przedstawia życiorys polskiego artysty-rzeźbiarza, Stanisława Szukalskiego, który przez wiele lat mieszkał w Kalifornii. Producentami dokumentu są m.in.: Anna Dobrowolska oraz Leonardo DiCaprio i jego ojciec George. Amerykański aktor z resztą postanowił wyprodukować film ze względów bardzo osobistych.

DiCaprio fanem polskiego artysty

Jak donosi portal Onet.pl, Leonardo DiCaprio i jego ojciec są ogromnymi fanami polskiego artysty. Od lat kolekcjonują rzeźby Szukalskiego, a Leo traktował Polaka jak przyszywanego dziadka. Znali się osobiście i byli ze sobą bardzo związani. DiCaprio nazywał go nawet "Stachem z Warty". Następnie w wywiadach opowiadał, że Szukalski był dla niego inspiracją w kreowaniu postaci Jacka w "Titanicu"

Dzieła Szukalskiego są bardzo znane w Stanach, rozgłos jednak zyskały po śmierci artysty. W Polsce niestety wciąż są mało popularne. Większość dzieł Szukalskiego z okresu polskiego zaginęła podczas II wojny światowej. Film "Struggle: The Life and List Art of Szukalski", opowiadający o życiu rzeźbiarza, powstał na bazie materiałów archiwalnych Glenna Braya, który zdobył je podczas rozmów z artystą tuż przed jego śmiercią. 

Zobacz także: Najlepsze filmy wojenne w historii kina. TOP 50

Dokument o życiu Szukalskiego wkrótce zostanie wyświetlony w sekcji "Luminos" podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie. Nie wiadomo, kiedy możemy spodziewać się polskiej premiery produkcji.

Prace Szukalskie do obejrzenia w DESA Unicum

Od śmierci Szukalskiego pojawiło się na rynku tylko 26 jego prac. Część przedwojennych malowideł została doszczętnie zniszczona, a wiele innych dostało się w ręce prywatnych kolekcjonerów. Stanisław Szukalski był jedną z największych gwiazd polskiej sztuki XX-lecia międzywojennego. Polski artysta większość swojego żucia spędził w Stanach Zjednoczonych. Przez niektórych nazywany jest "Michałem Aniołem XX wieku", to właśnie dzięki grupie swoich fanów, prace znowu pojawiły się na rynku. Obraz „Showing the way” przez dekady przechowywany był w prywatnej kolekcji w Londynie. Dzieło powstało na specjalne zamówienie króla Arabii Saudyjskiej, Chalida ibn Abd al-Aziz Al Su’uda, dla którego artysta wykonał serię obrazów.

  • Wystawa "Sztuka Dawna: XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie" ma odbywać się od 25 lutego do 7 marca 2019 roku w godzinach 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota). Wystawa będzie odbywać się w Domu Aukcyjnym DESA Unicum, przy ul. Pięknej 1A w Warszawa. Wstęp na wydarzenie jest wolny. 
mat.prasowe/obraz Stanisława Szukalskiego „Showing the way”
Fotografia: mat.prasowe/obraz Stanisława Szukalskiego „Showing the way”

Nie przepadasz za polskim kinem? Być może nie widziałeś jeszcze tych filmów! W galerii zobaczysz polskie produkcje, które są najlepiej ocenione przez widzów w historii. Być może po nich właśnie zmienisz zdanie co do polskiego kina.  

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów