"Kogel-mogel" - wszystko co musisz wiedzieć o tej kultowej polskiej komedii i jej kontynuacjach

Ewa Kasprzyk jako pani Wolańska w filmie "Kogel-mogel"
Fotografia: Studio Filmowe Kadr/NEXT FILM

"Kogel-mogel" to kultowa polska komedia, która doczekała się dwóch kontynuacji! Oto, co powinniście wiedzieć o każdej części. Która z nich podoba wam się najbardziej?

"Kogel-mogel" przeszedł już do kanonu kultowych polskich komedii. Trudno się dziwić. Film bawi coraz to młodsze pokolenia, a cytaty z niego wciąż są przez nas używane każdego dnia. Produkcję stworzył Roman Załuski. Scenariusz do niej pomogła mu napisać znana nam wszystkim doskonale Ilona Łepkowska, która dziś tworzy takie seriale jak: "M jak miłość" oraz "Na dobre i na złe".

"Kogel-mogel" doczekał się już dwóch części, a każda z nich zrobiła furorę wśród widzów. Oto, co musicie wiedzieć o wszystkich tych produkcjach.

Zobacz także: Polskie filmy 2019, które musisz zobaczyć!

"Kogel-mogel" - o czym jest kultowa polska komedia?

"Kogel-mogel" to film z cyklu najlepszych polskich komedii, o których zapomnieć nie można. To opowieść o Kasi Solskiej, która z rodzinnej miejscowości Grabowo ucieka do Warszawy, żeby rozpocząć studia pedagogiczne. Ucieka również przed planami swojego ojca, który zamierza wydać ją za mąż za sąsiada i oddać im gospodarstwo. Kasia jednak, kierując się marzeniami, postanawia odciąć się od rodziny i spełniać swoje plany. Ich realizację rozpoczyna od znalezienia pracy i mieszkania. Tym samym trafia na rodzinę Wolańskich, a jej życie odmienia się o 180 stopni.

Pan Wolański z otwartymi ramionami przyjmuje nową nianię swojego dziecka, która jest ładną, młodą studentką. To jednak wyraźnie przeszkadza pani Wolańskiej, która na każdym kroku widzi dowody na zdradę swojego męża. W Kasi zakochany jest jednak Piotruś, czyli syn państwa Wolańskich, który nie pozwala zwolnić swojej nowej niani. Dziewczyna jednak w pewnym momencie sama zaczyna układać sobie życie i będzie musiała podjąć ważne decyzje co do swoich dalszych planów.

Zobacz także: Najlepsze komedie w historii kina. TOP 40

W filmie występuje śmietanka polskich aktorów: Katarzyna Łaniewska, Grażyna Błęcka-Kolska, Ewa Kasprzyk, Zdzisław Wardejn oraz Jerzy Turek.

"Galimatias, czyli kogel-mogel II" dowodem na to, że widzowie uwielbiają "Kogel-mogel"

Polacy do tego stopnia pokochali "Kogel-mogel", że już rok później powstała kontynuacja produkcji. Kasia zamieszkała na wsi ze swoim mężem, Pawłem Zawadą. Państwo Wolańscy nie zapomnieli jednak o swojej niani i postanawiają wysłać Piotrusia razem z babcią na wakacje do państwa Zawadów. Gdy dojeżdżają na miejsce pada kultowe zdanie wypowiedziane przez Ewę Kasprzyk: "Marian, tu jest jakby luksusowo". Wszyscy, którzy uważają zatem, że to cytat z "Kogla-mogla" powinni pamiętać, że padł dopiero w drugiej części filmu, czyli "Galimatiasie".

Zobacz także: 8 najpopularniejszych cytatów filmowych

W kontynuacji filmu mogliśmy zobaczyć znanych nam już doskonale aktorów z pierwszej części. Do obsady dołączyli jednak m.in.: Stanisława Celińska i Paweł Nowisz, którzy zagrali sąsiadów Kasi i Pawła, Goździków. Ci natomiast pojawili się także w najnowszej części produkcji "Miszmasz czyli Kogel Mogel 3".

"Miszmasz czyli Kogel Mogel 3" to ukłon w stronę fanów "Kogla-mogla"

W styczniu 2019 roku na ekrany kin wszedł film "Miszmasz czyli Kogel Mogel 3". Twórcy po wielu latach postanowili odświeżyć nieco kultową polską komedię, którą tak kochają widzowie. Ponownie za scenariusz odpowiedzialna była Ilona Łepkowska. Produkcję postanowił jednak wyreżyserować Kordian Piwowarski. Wszyscy fani filmu ucieszyli się na myśl o powrocie ich ulubionych bohaterów. A jak wyszło w rzeczywistości?

"Miszmasz" znacznie odbiegł od swoich poprzednich części. Choć na ekranie znów pojawiła się główna bohaterka, cała fabuła skupiła się na jej synu, który powrócił z Holandii, gdzie zamieszkał z ojcem. Dowiedzieliśmy się, że Kasia i Paweł są po rozwodzie. Jej wątek został zepchnięty na margines, a my mogliśmy zobaczyć dążenia młodego Zawady do otworzenia dyskoteki w Grabowie, a nawet (o dziwo) byliśmy światkami zabawnych perypetii Goździków, na których scenarzystka postawiła mocny nacisk.

Zobacz także: Filmy 2019 roku, których nie możesz przegapić!

Na ekranie ponownie wystąpili: Grażyna Błęcka-Kolska, Ewa Kasprzyk, Zdzisław Wardejn oraz Katarzyna Łaniewska. Do kultowej obsady dołączyli natomiast: Nikodem Rozbicki, Aleksandra Hamkało, Maciej Zakościelny, Katarzyna Skrzynecka, Mikołaj Roznerski oraz Anna Mucha. Co ciekawe, film został zdominowany przez Rozbickiego, który wcielił się w postać syna Kasi i Pawła. I ku naszemu zaskoczeniu aktor podszedł do swojej roli na takim luzie, że był jedną z najlepszych postaci na ekranie, za co młodemu gwiazdorowi naprawdę należą się brawa.

Czuję odpowiedzialność, bo gram w kontynuacji dwóch kultowych filmów. W "Miszmaszu czyli Koglu Moglu 3" tworzymy nową historię, gdzie kontekst poprzednich części stanowi podstawę, a współczesne realia nadają mu rytm. Jak sam tytuł wskazuje, mieszamy tutaj konwencje, poglądy, pokolenia, światy - mówił Rozbicki jeszcze przed premierą filmu. 

"Miszmasz" potrafi rozbawić i nieco puszcza oko do fanów produkcji. Nie można jednak oczekiwać od niego, że rzuci nas na kolana. Trzeba pamiętać, że "Kogel-mogel" nigdy nie był filmem wysokich lotów, który będzie mierzył się z hollywoodzkimi produkcjami. To przyjemna komedia dla każdego widza, bez względu na wiek i status materialny. Osiągnęła miano kultowej dzięki pamiętnym dialogom i legendarnym bohaterom. Niezależnie od części pozostaje jednak typową rozrywką dla mas, którą uwielbiamy!

Zobacz także: Premiery kinowe - nowości filmowe, które trzeba zobaczyć

Coraz chętniej chodzimy do kina i uwielbiamy oceniać obejrzane przez nas filmy! Te filmy 2018 oceniliśmy najwyżej! "Zimna wojna" dopiero na 3. miejscu.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów