Widzieliśmy "Kler" Smarzowskiego

Arkadiusz Jakubik jako ksiądz Kukuła w filmie "Kler"
Fotografia: Bartek Mrozowski/Kino Świat

"Kler" jest jednym z najbardziej oczekiwanych przez polskie społeczeństwo filmów tego roku. Czy Polacy będą zadowoleni po obejrzeniu produkcji Wojciecha Smarzowskiego?

Wszyscy z zapartym tchem czekają na oficjalną premierę filmu "Kler". Wojciech Smarzowski stworzył produkcję, która już od dłuższego czasu budzi kontrowersje. Niektórzy mówili o niej, że reżyser ma zamiar rozliczyć się z pedofilią w polskim Kościele katolickim. Wielu miało nadzieję na to, że wbije kij w mrowisko, serwując polskiemu katolickiemu społeczeństwu księży o twarzach demonów. A jak jest w rzeczywistości?

"Kler" – wiara Smarzowskiego w widza

"Kler" swoją premierę będzie miał 28 września. To film pokazujący polski Kościół katolicki od strony zakrystii. Smarzowski przedstawia w nim ciemną stronę Kościoła jako instytucji. Film rozpoczyna się libacją alkoholową trzech mężczyzn, którzy już za chwilę okazują się osobami duchownymi. Tę scenę mogliśmy zobaczyć w zwiastunie. Następnie jesteśmy świadkami historii każdego z nich. Historii dalekiej od duchowieństwa, jakie do tej pory było nam pokazywane. Zamiast pomocy bliźniemu dostajemy wyłudzanie pieniędzy od wiernych. Zamiast szczerej spowiedzi, śpiącego w konfesjonale księdza­-alkoholika. Zamiast pokrzepiającego serca kazania, hipokryzję biskupa, który z kamienną twarzą pozwala na krzywdę wiernych.

W "Klerze" mamy trzech głównych bohaterów, których historie dostajemy na tacy, jednak nie są tak oczywiste, jakby mogło się wydawać. Ksiądz Kukuła zostaje oskarżony o pedofilię. Arkadiusz Jakubik w tej roli bez wątpienia wybija się ponad innymi postaciami. Jego bohater jest najbardziej nieoczywistą postacią w całym filmie. Przechodzi swoiste katharsis, a Smarzowski pokazuje jego zupełnie różne oblicza. Ksiądz Kukuła jest bohaterem, którego na początku można nie lubić, ostatecznie jednak nie sposób pałać do niego nienawiścią.

Zobacz także: "Kler" Smarzowskiego już budzi kontrowersje! Usunięto scenę ze zwiastuna

Ksiądz Trybus też przechodzi ogromną metamorfozę. Postać grana przez Roberta Więckiewicza zakochuje się w swojej gospodyni (w tej roli Joanna Kulig). Ten ksiądz jest najbardziej rozdarty spośród wszystkich, których widzimy na ekranie. Smarzowski doskonale pokazuje emocje swoich bohaterów. Zaczynamy odczuwać wszystko razem z nimi. Reżyser nie pokazuje wprost co jest czarne, a co białe. Wierzy w widza i stara się wywołać w nim refleksję.

Trzecią postacią, którą widzimy na ekranie jest ksiądz Lisowski (Jacek Braciak). Cwaniak, karierowicz, można wręcz określić go gangsterem w sutannie (choć on akurat znacznie częściej wybiera garnitur). Z pozoru wydawać się może najmniej szkodliwy, w rzeczywistości okazuje się zepsuty do szpiku kości. Tak, zepsuty – to  słowo najlepiej go określa, ponieważ ten człowiek nie bez powodu jest taki, jakim się okazuje. To znów doskonałe zagranie Smarzowskiego, który w żaden sposób nie ocenia swoich bohaterów. On pokazuje ich złe strony, nie zapominając, że każdy z nich ma w sobie coś dobrego.

Czy "Kler" rzeczywiście jest rozliczeniem z Kościołem?

"Kler" z pewnością jest potrzebny polskiemu społeczeństwu. Smarzowski pokazał coś, co od dawna już było oczywiste, jednak nikt nie odważył się tego nazwać. Pokazał pedofilię, łapówkarstwo, słabości księży. Pokazał ciemną stronę Kościoła, który do tej pory był uznawany przez wielu za nieskazitelny. Nie można jednak powiedzieć, żeby kogoś uraził. Reżyser w swojej produkcji, jak sam z resztą twierdzi, zachęca do dyskusji, ale w żaden sposób nie ocenia, nie krytykuje, pokazuje jedynie prawdę doskonale nam znaną od lat.

Można się spotkać z opiniami, że ten film zaszkodzi postronnym księżom, zakonnicom, którzy nie są niczemu winni. Uważam jednak, że w żaden sposób nawet nie jest dla nich zagrożeniem. Każdy rozsądny widz doskonale będzie wiedział, co zrobić z całą tą historią. Ci, którzy do tej pory byli przeciwni Kościołowi nie zaczną po seansie palić kościołów i obrzucać każdego napotkanego księdza zgniłymi jajami. Bogobojni natomiast mogą spać spokojnie. Obraz Smarzowskiego nie ma na celu urażenia kogokolwiek. Reżyser w żaden sposób nie uderza w wierzących. On pokazuje to, co dzieje się w kościele za ołtarzem. Coś, co w żaden sposób nie uderza w ludzi tworzących katolicką wspólnotę.

Zobacz także: "Kler" nie będzie wyświetlany w jednym z polskich miast? To nie pierwsza taka sytuacja

Dlaczego zatem "Kler" jest potrzebny? To film, który wreszcie pokazuje, że każdy z tych ludzi w sutannie jest po prostu człowiekiem, jak każdy z nas. A wszyscy ludzie mają słabości. Oczywiście nie każdy powinien być księdzem, jednak takie przypadki się zdarzają i nie można tego ukrywać. To produkcja pokazująca, że nie można ufać bezgranicznie nawet Kościołowi, bo to jedynie instytucja. "Kler" otworzy oczy zaślepionym i być może nieco przymknie wszystkim krytykom. Ci, którzy spodziewają się, że Smarzowski wylewa w nim wiadro pomyj na wszystkich księży, z pewnością będą zawiedzeni produkcją.

Czy warto zobaczyć "Kler"?

"Kler" to oprócz samej historii kawałek doskonałego kina. Smarzowski buduje emocje poprzez kadry i dbałość o szczegóły. Jest jednym z niewielu polskich reżyserów, którzy przez proporczyki w tle potrafi pokazać drugie dno. W "Klerze" znajdziemy też wiele metafor. A z największą z nich spotkacie się na końcu. Nie chcę zdradzać zakończenia, więc powiem jedynie pokrótce, że scena kończąca film wbija widza w fotel. To niedopowiedzenie, które wyraża więcej niż tysiąc słów. Przekonacie się sami.

Jeżeli zatem miałabym wskazać, czy warto wybrać się na "Kler" – bez wątpienia. To film, który każdy Polak powinien zobaczyć. Warto jednak pamiętać podczas seansu o zdrowym rozsądku. Ta produkcja nie pokaże wam, kto jest dobry, a kto zły – i ja też tego nie zrobię. "Kler" nie został stworzony po to, żeby oceniać. Smarzowski z reguły nie robi takich filmów. On tworzy swoje produkcje po to, żeby zmusić nas do chwili nostalgii i dyskusji. Jeżeli natomiast podobała wam się jego "Drogówka" – z pewnością będziecie zachwyceni "Klerem".

Zobacz także: Do sieci trafił nowy plakat filmu "Kler". I już wzbudził kontrowersje

Robert Więckiewicz KLER
Fotografia: Bartek Mrozowski/Kino Świat
Jacek Braciak KLER
Fotografia: Bartek Mrozowski/Kino Świat
Janusz Gajos KLER
Fotografia: Bartek Mrozowski/Kino Świat

Bądź na bieżąco! Polub Chillizet na Facebooku

Nie przepadasz za polskim kinem? Być może nie widziałeś jeszcze tych filmów! W galerii zobaczysz polskie produkcje, które są najlepiej ocenione przez widzów w historii. Być może po nich właśnie zmienisz zdanie co do polskiego kina.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów