Czy "Klecha" będzie odpowiedzią TVP na "Kler"?

Robert Więckiewicz jako ksiądz w filmie "Kler"
Fotografia: Materiały prasowe/Bartek Mrozowski/Kino Świat

TVP produkuje film, który porusza prześladowania Kościoła w latach 70. Przez to uznawany jest za odpowiedź na "Kler" Smarzowskiego. Kiedy premiera?

"Klecha" to nowy film, który wyprodukowany jest m.in. przez TVP. Opowiadać będzie historię "Grupy D" - tajnego oddziału specjalnego, który miał za zadanie walczyć z Kościołem w 1973 roku. Jest to pierwszy film, którego dystrybucją i produkcją zajmie się TVP. W związku z tematyką filmu oraz właśnie jego producentem, w sieci pojawiły się już głosy, że "Klecha" ma być odpowiedzią na bardzo mocny i kontrowersyjny "Kler" Wojciecha Smarzowskiego. Czy rzeczywiście tak jest? Oto, co już wiemy na temat nowego filmu.

"Klecha" - obsada i premiera filmu

Jak podaje portal Wirtualnemedia.pl, film "Klecha" ma opowiadać historię księdza Romana, który wspiera duchowo strajkujących robotników z Radomia. Właśnie przez to staje się ofiarą prześladowań przez komunistyczne służby, które nękają go w dzień i w nocy. Na czele "Grupy D" stoi natomiast wyjątkowo okrutny "Mistrzo", w postać którego wcieli się Piotr Fronczewski. Oprócz niego w filmie wystąpią inne znane gwiazdy, m.in.: Danuta Stenka, Artur Żmijewski, Janusz Chabior oraz Marcin Bosak. Sądząc po obsadzie, ten film może być naprawdę bardzo interesujący. 

Scenariusz filmu "Klecha" stworzony jest przez Wojciecha Pestkę, Janusza Petelskiego i Jacka Gwizdałę, który jednocześnie jest reżyserem projektu. Produkcja została oparta na prawdziwej historii księdza Romana Kotlarza. Premiera "Klechy" w kinach odbędzie się 1 marca 2019 roku. Za produkcję, poza TVP, odpowiadają: V-FILM, Kuria Diecezji Radomskiej, Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny, Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska, Europejska Fundacja Edukacji Filmowej, Centrum Technologii Audiowizualnych oraz Contra Studio. Projekt współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

Zobacz także: Widzieliśmy "Kler" Smarzowskiego! Czy faktycznie rozlicza z pedofilią w Kościele?

Bądź na bieżąco! Polub Chillizet na Facebooku

"Kler" wszedł do kin w świetle kontrowersji. Nie jest to jednak pierwszy film, który próbuje rozliczyć się z Kościołem. Nawet w Polsce. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów