Juliette Binoche, 7 najlepszych filmów z udziałem francuskiej aktorki!

Nastazja Bloch 29.03.2019
Juliette Binoche, 7 najlepszych filmów z udziałem francuskiej aktorki!
Fotografia: East News/ODDANDERSEN/AFP

Juliette Binoche to jedna z najlepszych aktorek europejskiego kina mająca polskie korzenie. Zobaczcie 7 najlepszych filmów z jej udziałem.

Aktorka w Polsce znana przede wszystkim z filmu "Trzy kolory: niebieski" Krzysztofa Kieślowskiego. Jednak na swoim koncie osiągnięć ma dużo więcej. O wyjątkowości i talencie aktorskim świadczą m.in. dwie nominacje do Oskarów, trzy do Złotych Globów, wygrana Złotej Palmy czy nagroda Srebrny Niedźwiedź.

Juliette Binoche ma w sobie dar naturalności. Przed kamerą czuje się swobodnie, a jej gra zachwyca nie tylko krytyków filmowych, ale także miliony widzów siedzących przed wielkim ekranem. We Francji aktorka uchodzi za gwiazdę największego formatu, a ludzie nazywają ją „La Binoche".

Juliette Binoche – Biografia

Francuska aktorka filmowa urodziła się 9 marca 1964 w Paryżu. Juliette Binoche od najmłodszych lat obcowała w świecie sztuki. Jej matka była reżyserką teatralną, a ojciec aktorem i rzeźbiarzem. Nic dziwnego, że i Binoche zainteresowała się występami na scenie. Swój pierwszy debiut aktorka miała w wieku 20 lat. Wzięła wtedy udział we francuskiej produkcji „Les Nanas”. Rok później Juliette Binoche zagrała w filmie Jean-Luca Godarda „Zdrowaś Mario”.

Wiele w mediach mówiono o polskim korzeniach aktorki. Dziadkowie Juliette Binoche pochodzą z Częstochowy. To właśnie w tym mieście dziadek, Andrzej Stalens poznał na deskach teatru aktorkę Julię Helenę Młynarczyk. W 1939 roku z ich małżeństwa zrodziła się w Monique Stalens, matka Juliette Binoche. Rodzina aktorki nadal mieszka w Polsce. Juliette Binoche ma dwójkę dzieci, córkę Hannah ze związku z Benoît Magimelem oraz syna Raphaela ze związku z Andre Hallem.

Zobacz także: Filmy romantyczne. TOP 50 najpiękniejszych filmów o miłości

Juliette Binoche – Filmy

1. Nieznośna lekkość bytu (1988) – Teresa

Po filmie kariera Juliette Binoche nabrała rozpędu. Jednak aktorka zdecydowała się wrócić do Francji, a do Stanów podróżować raz na jakiś czas, by zagrać w filmach. O czym jest film? Ekranizacja powieści Milana Kundery przedstawia Czechosłowację w czasach komunizmu. Juliette Binoche wciela się w postać Teresy. Kelnerka spotyka na swojej drodze lekarza, w którym pokłada nadzieje na lepsze życie. Niestety po przeprowadzce do jego mieszania w Pradze, rzeczywistość okazuje się nieco inna. 

2. Skaza (1992) - Anna Barton

Skaza to historia o relacjach i pożądaniu. Anna Barton, którą zagrała Juliette Binoche, to 20-letnia dziewczyna. Poznając ojca swojego chłopka, wchodzi z nim w romans. Uczucie między obojgiem jest tak magnetyczne, że Anna decyduje się na spotykać z dwoma mężczyznami jednocześnie.

3. Trzy kolory. Niebieski (1993) - Julie

Juliette Binoche w filmie Krzysztofa Kieślowskiego wcieliła się w rolę Julie, kobiety, która po przeżytej tragedii zmaga się z teraźniejszością. Za ten film Binoche zdobyła nagrodę dla najlepszej aktorki na Festiwalu Filmowym w Wenecji.

4. Angielski pacjent (1996) – Hana

Za rolę w filmie „Angielski pacjent” Binoche otrzymała Oskara. Postać, którą zagrała to Hana, młoda pielęgniarka, której wojna odebrała bliskich. Niosąc pomoc rannemu pilotowi, dziewczyna zbliża się do mężczyzny, a z czasem pomaga mu rozwiązać zagadkę życia.

5. Czekolada (2000)- Vianne Rocher

Rola Vianne Rocher przyniosła aktorce kolejną nominację do Oskara. Juliette Binoche podczas promocji filmu dostała zaproszenie od Billa Clintona i jego żony. Pomimo że Juliette nie mogła zjawić się w Białym Domu, Clintonowie przyjechali do niej.

6. Zapiski z Toskanii (2010) – Elle

 „Zapiski z Toskanii” to subtelna opowieść o związkach między kobietą i mężczyzną. W 2010 roku podczas 63. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, Juliette otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki.

7. Sponsoring (2011) - Anne

Film "Sponsoring" opowiada o historii paryskich studentek zarabiających prostytucją. Juliette Binoche wcieliła się w rolę dziennikarki, która podejmuje się napisania artykułu o istniejącym problemie na paryskich uniwersytetach.

Zobacz także: Najlepsze filmy wojenne w historii kina. TOP 50

Nie przepadasz za polskim kinem? Być może nie widziałeś jeszcze tych filmów! W galerii zobaczysz polskie produkcje, które są najlepiej ocenione przez widzów w historii. Być może po nich właśnie zmienisz zdanie co do polskiego kina.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów