Kim jest reżyser "Bożego Ciała"? Jan Komasa nakręcił już kilka głośnych filmów! Poznajcie jego historię

Jan Komasa w bluzie na sali kinowej
Fotografia: Aleksandra Szmigiel/REPORTER/East News

Jan Komasa to młody i bardzo obiecujący reżyser. O jego dotychczasowych filmach było głośno, ale nie aż tak jak o tym, który dopiero nadchodzi. "Boże Ciało" to polski kandydat do Oscara.

Jan Komasa ma zaledwie 38 lat, jednak już ma na swoim koncie sukcesy w świecie filmowym. Reżyser nakręcił kilka głośnych filmów, które zachwyciły widzów na całym świecie. Teraz przyszedł jego czas na walkę o Oscara! "Boże Ciało" to najnowszy film Komasy, który właśnie został ogłoszony polskim kandydatem do Oscara 2020. To wielkie osiągnięcie jak na tak młodego reżysera. Kim jest Jan Komasa i jakie filmy ma na swoim koncie? Przybliżamy sylwetkę reżysera.

Zobacz także: Oscary 2020 - poznaliśmy nominacje! "Boże Ciało" z szansą na statuetkę!

Jan Komasa: biografia

Jan Komasa to polski reżyser i scenarzysta filmowy. Pochodzi z filmowej rodziny. Jest synem aktora Wiesława Komasy, który wystąpił m.in. w filmie syna, pt.: "Sala samobójców". Na ekranie mogliśmy oglądać go także w "Liście Schindlera" oraz serialu "Egzamin z życia". Siostra Jana, Mary Komasa, jest natomiast znaną wokalistką. 

Jan Komasa ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi. Zadebiutował w 2003 roku etiudą "Fajnie, że jesteś", która zdobyła trzecią nagrodę na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2004 roku w sekcji Cinefondation

Popularność w polskim kinie przyniósł mu film "Sala samobójców", o którym w mediach było bardzo głośno. W tej produkcji debiutował Jakub Gierszał, który wcielił się w postać głównego bohatera, Dominika. Kolejne filmy Komasy były jeszcze głośniejsze. 

Jan Komasa: filmy reżysera

Tak jak wspomniałam, to "Sala samobójców" sprawiła, że o Komasie zrobiło się głośno. Film był szeroko komentowany w mediach. Opowiadał historię Dominika, wrażliwego chłopaka, który z pozoru powinien być szczęśliwy. Ma wielu znajomych, najładniejszą dziewczynę w szkole i bogatych rodziców. Okazuje się, że to jednak za mało, żeby czuć się zrozumianym. W sieci poznaje dziewczynę, która wprowadza go do "Sali samobójców", miejsca, z którego nie ma ucieczki.

W filmie wystąpili m.in.: Jakub Gierszał, Roma Gąsiorowska, Agata Kulesza, Krzysztof Pieczyński, Bartosz Gelner oraz Kinga Preis. Dla wielu z nich to właśnie "Sala samobójców" była przepustką do wielkiej kariery filmowej. Podobnie było z Komasą.

Zobacz także: Oscary 2020 nadchodzą wielkimi krokami. Co już wiemy o uroczystości?

W 2014 roku, z okazji 70. rocznicy powstania warszawskiego, wydał dwie bardzo ważne produkcje. Pierwszą z nich był film "Powstanie Warszawskie". Komasa stworzył wyjątkową produkcję, składając w całość dokumentalne materiały archiwalne nagrane przed dwóch młodych reporterów w czasie powstania. Reżyser ufabularyzował nieco te materiały i zatrudnił aktorów, którzy podłożyli głos pod bohaterów. Był to pierwszy na świecie dramat wojenny non-fiction, który poruszył nas dogłębnie.

Drugą produkcją, związaną z powstaniem warszawskim, był w pełni fabularny film "Miasto 44". Ta produkcja wprowadziła powiew świeżości do polskiego kina historycznego. Zrobiona na wzór amerykańskich filmów, niekiedy zbyt podkoloryzowana, pokazała w końcu powstanie warszawskie takim, jakie było - brudne, bolesne, przepełnione strachem. Choć "Miastu 44" można było sporo zarzucić, bez wątpienia to jedna z lepszych polskich produkcji o tej tematyce. W filmie wystąpili aktorzy młodego pokolenia, m.in.: Józef Pawłowski, Zofia Wichłacz, Anna Próchniak, Antek Królikowski, Maurycy Popiel, Filip Gurłacz, Karolina Staniec oraz Tomasz Schuchardt

Zobacz także: "Boże Ciało" to polski kandydat do Oscara! O czym jest nowy film Jana Komasy?

Teraz przyszedł czas na kolejne głośne filmy Komasy. "Boże Ciało" na ekranach polskich kin pojawi się w październiku, a już o tej produkcji jest niezwykle głośno. Jesteśmy jej bardzo ciekawi. 

W tym roku na ekranach kin ma pojawić się również "Sala samobójców. Hejter". To druga część filmu, który przyniósł reżyserowi sławę. Na ekranach wystąpią m.in.: Maciej Musiałowski, Danuta Stenka, Jacek Koman, Maciej Stuhr oraz Agata Kulesza

Jan Komasa: nagrody

O tym, czy "Boże Ciało" otrzyma nominację do Oscara dla najlepszego pełnometrażowego filmu międzynarodowego, przekonamy się w styczniu. Jan Komasa, choć nie pokona już Damiena Chazella [red.: reżyser "La La Land"], który jest najmłodszym zdobywcą Oscara za reżyserię w historii, wciąż ma jednak szansę zostać wyróżnionym jako jeden z najmłodszych twórców filmowych.

Komasa ma już na swoim koncie kilka prestiżowych nagród filmowych. Przede wszystkim polskie Orły, które otrzymał za filmy "Powstanie Warszawskie" oraz "Sala samobójców". Zdobył też aż 6 Złotych Lwów za "Miasto 44" oraz również "Salę samobójców". Mamy nadzieję, że "Boże Ciało", które już ma na swoim koncie Nagrodę Specjalną na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, przyniesie mu jeszcze więcej szczęścia.

Zobacz także: Legendarne filmy oscarowe. TOP 18

"Boże Ciało" to kolejny głośny polski film, który ma szansę powalczyć o Oscara. Poniżej znajdziecie wszystkie polskie akcenty w historii tej prestiżowej nagrody.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów