To jedyna Polka, która była nominowana do Oscara! Przegrała z... Elizabeth Taylor

Paulina Ermel 23.01.2019
Ida Kamińska
Fotografia: Eastnews

W 1967 roku jedna z naszych wybitnych aktorek miała szansę na otrzymanie najważniejszej nagrody filmowej. Poznajcie Idę Kamińską - jedyną Polkę, która była nominowana do Oscara.

91. gala rozdania Oscarów już niedługo. Prestiżowe statuetki zostaną rozdane już 24 lutego. Szansę na wyróżnienie ma m.in. polska produkcja pt. "Zimna wojna"! I choć wśród nominowanych zabrakło utalentowanej polskiej aktorki Joanny Kulig, zdarzyło się raz w historii, że to właśnie Polka otrzymała nominację do Oscara.

Mowa o Idzie Kamińskiej, która w latach 60. stanęła do wyścigu o najwyższą nagrodę filmową. Za jaki film została wyróżniona i z kim musiała walczyć o statuetkę? Zobaczcie.

Polka, która była nominowana do Oscara

W dotychczasowej historii Oscarów tylko jej udało się tego dokonać. Ida Kamińska była nominowana do Oscara w kategorii "Najlepsza aktorka pierwszoplanowa". Wszystko za sprawą fenomenalnej gry artystki w czechosłowackim filmie pt. "Sklep przy głównej ulicy". Polka otrzymała nominację w 1967 roku. To dotychczas jedyne tego typu wyróżnienie, jakie udało się kiedykolwiek uzyskać polskiej aktorce.

Niestety ostatecznie Kamińska przegrała wyścig o nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej z samą... Elizabeth Taylor! Krytycy filmowi byli wówczas jednogłośni - choć nie otrzymała nagrody, drzwi do wielkiej, światowej kariery właśnie stanęły przed nią otworem!

Zobacz także: Oscary 2019 już za chwilę! Sprawdź, gdzie obejrzeć galę!

Ida Kamińska urodziła się w 1899 roku w Odessie. Była Polką żydowskiego pochodzenia, która wychowywała się w rodzinie artystów. Po nieudanym wyścigu po Oscara wróciła do rodzinnego miasta. Niestety ze względu na swoje pochodzenie i rosnący w siłę antysemityzm, dostała ultimatum. Musiała zrzec się polskiego obywatelstwa na rzecz wyjazdu do USA. Oddała władzom wszystkie swoje dokumenty i wróciła do Stanów Zjednoczonych.

Tak rozpoczęła się jej spektakularna kariera aktorska. Idea zmarła w 1980 roku w Nowym Jorku i tam też jest pochowana.

 

Coraz chętniej chodzimy do kina i uwielbiamy oceniać obejrzane przez nas filmy! Te filmy 2018 oceniliśmy najwyżej! "Zimna wojna" dopiero na 3. miejscu.

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów