Hollywood doceniło polskie seriale. Te dwie produkcje zobaczą widzowie z 18 krajów

Redakcja 25.11.2016
Serial "Wataha"
Fotografia: materiały prasowe

Polska już nie jest serialowym zaściankiem. Nasze produkcje mają szansę stać się światowymi hitami.

Serial "Wataha" zna każdy, kto interesuje się polską telewizją. O tym, że powieść Jakuba Żulczyka "Ślepnąc od świateł" zostanie zaadaptowana na scenariusz do serialu, który wyreżyseruje Krzysztof Skonieczny znany z głośnego filmu "Hardkor Disco", polskie media rozpisywały się już w 2015 roku.  

Do tej pory obie produkcje były błędnie traktowane jako coś naszego, rodzimego, co raczej nie ma szans na zdobycie popularności na świecie. Jednak 24 listopada 2016 roku dziennikarz Nick Holdsworth z branżowego portalu Thehollywoodreporter.com, opisał dwa polskie seriale, które ostatnio zamówiło HBO Europe, w ramach poszerzania oferty oryginalnych produkcji. Dziennikarz nazwał drugi sezon "Watahy" i "Ślepnąc od świateł" dziełami nowatorskimi. Co ważne, zapadła decyzja, że obejrzą je widzowie z 18 krajów. 

Oryginalny scenariusz

Jak podaje Thehollywoodreporter.com, serial Skoniecznego i Żulczyka będzie obejmował sześć godzinnych odcinków. Tak jak powieść, opowie o warszawskim dilerze narkotyków, który planuje uciec od kłopotów i wyruszyć w czasie Bożego Narodzenia na wakacje do Argentyny. W produkcji nie zabraknie obrazów przedstawiających polskich celebrytów, hipsterów, skorumpowanych policjantów i po prostu imprezowiczów. 

"Wataha" to jak podkreśla Nick Holdsworth, najwyżej oceniany serial w historii HBO Polska, który dostępny jest również na platformie brytyjskiego kanału Channel 4. Akcja sezonu drugiego ma mieć miejsce po trzech latach od wydarzeń z pierwszego sezonu z 2014 roku. Będzie to historia szmuglerów granicznych, nielegalnych imigrantów i nacjonalizmu. Serial, za którego reżyserię odpowiadają najwybitniejsi polscy twórcy - tacy jak Kasia Adamik ("Boisko bezdomnych") i Jan P. Matuszyński ("Ostatnia rodzina"), również będzie wyprodukowany w sześciu godzinnych odcinkach. 

Uznanie na świecie

Jak podaje amerykański portal, HBO Europe skupia się na lokalnych produkcjach od lipca 2015 roku. Celem HBO jest współtworzenie wyróżniających się produkcji o wysokiej jakości.

Wierzymy, że "Ślepnąc od świateł" przedstawi Warszawę w niespotykany do tej pory sposób, dzięki czemu przypadnie do gustu nie tylko polskiemu widzowi, ale także wszystkim subskrybentom HBO Europe. Jesteśmy pewni, że pobudzi widownię międzynarodową – powiedział Anthony Root z HBO Europe w rozmowie z Thehollywoodreporter.com.

Test Holdswortha i słowa Roota są dowodem na to, że polskie seriale mają się coraz lepiej. Już nie jesteśmy traktowani jak niedouczeni, ubodzy krewni, ale jako silni gracze, którzy mogą zachwycić publiczność na całym świecie - nie mniej niż najpopularniejsze produkcje. Tylko czekać, aż polscy twórcy zaczną otrzymywać nominacje do najpopularniejszych nagród i będą tak cenieni, jak dokumentaliści i twórcy hitów kinowych.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów