Urządź sobie seans pełen grozy. Oto 26 najlepszych filmów na Halloween

Johnny Depp jako Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street
Fotografia: DreamWorks/Courtesy Everett Collection/East News

Halloween jest coraz popularniejszy w Polsce. Można go obchodzić na wiele sposobów, np. przez seans filmowy pełen grozy. Podpowiadamy 13 horrorów oraz 13 filmów innego gatunku, które przyprawią cię o ciarki na plecach. 

Halloween, choć pochodzi z kultury amerykańskiej, jest coraz popularniejszy również w Polsce. Jest to doskonała okazja do różnego rodzaju maskarad oraz dekorowania ogródków świecącymi dyniami, które są największym symbolem tego zwyczaju. Halloween w Polsce zyskał na popularności już w latach 90. A kojarzy nam się oczywiście przede wszystkim ze… straszeniem. Doskonałe do jego obchodzenia natomiast są filmy, które przyprawią nas o ciarki na plecach.

Halloween – kiedy jest obchodzony i na czym polega?

Halloween największą popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych. To największe święto w tym kraju, tuż po Bożym Narodzeniu. Jego głównych symbolem jest wydrążona dynia, jednak ma również inne, nieco bardziej "makabryczne" symbole, jak: duchy, zombie, czarownice, nietoperze czarne koty i inne tego typu. Nic więc dziwnego, że straszne filmy doskonale wpasowują się w ten klimat.

Zobacz także: 40 najlepszych filmów akcji w historii kina

Każdego roku Halloween obchodzone jest tego samego dnia, mianowicie 31 października. Wszystko dlatego, że święto wywodzi się z tradycji Celtów, którzy wierzyli, że właśnie wtedy duchy zmarłych odwiedzają ziemię. Przebrania mają odstraszyć tzw. "złe duchy", żeby zmarli mogli bez problemów trafić do swoich rodzinnych domów.

Filmy na Halloween

Halloween cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Można go obchodzić na wiele sposobów. Jedni lubią bale przebierańców, inni dekorują domy i wypuszczają dzieci na wycieczki po cukierki. A jeszcze inni po prostu zaszywają się w domu i organizują sobie przerażający seans filmowy. Pytanie tylko, jakie filmy wybrać, żeby poczuć klimat Halloween?

Zobacz także: Czas na odpoczynek? Muzyka relaksacyjna pomoże ci się odprężyć

Oczywiście produkcje na Halloween przede wszystkim powinny przerażać. Ku temu doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju horrory. Jeżeli nie jesteście jednak fanami tego gatunku filmowego, zawsze możecie sięgnąć po inne filmy, które przysporzą wam ciarek na całym ciele. Przed wami TOP filmy idealne na Halloween. 

Najlepsze horrory na Halloween

Zaczniemy od horrorów, bo to właśnie z nimi przede wszystkim kojarzy się seans na Halloween. Dobre horrory zawsze sprawdzą się na ten wieczór. Ten gatunek filmowy łączy się często z kiczem i wiele jest w nim produkcji, które nie należą do najbardziej udanych. Jednak również wśród horrorów znajdą się prawdziwe perełki, które przeszły już do kanonu kina tego typu. No i są oczywiście też klasyki, których nie można pominąć. Oto top 13 horrorów na Halloween.

Zobacz także: Najstraszniejsze horrory Netflixa. Użytkownicy nie dali rady obejrzeć ich do końca

 1. Annabelle (2014)
 2. Babadook (2014)
 3. Carrie (2013)
 4. Halloween (1978)
 5. Koszmar z ulicy Wiązów (1984)
 6. Laleczka Chucky (1988)
 7. Lśnienie (1980)
 8. Obecność (2013)
 9. Piątek 13-go (2009)
 10. Silent Hill (2006)
 11. To (2017)
 12. Uciekaj! (2017)
 13. Upiorna noc Halloween (2007)

Straszne filmy na Halloween, które nie są horrorami

Nie tylko horrory mogą sprawić, że poczujemy klimat Halloween. Absolutnym mistrzem w udowodnianiu tego jest Tim Burton. Reżyser stworzył wiele filmów, które utrzymane są w mrocznym klimacie. Na tej liście znajdziecie również produkcje związane z czarami oraz duchami, które horrorami nie są, jak i takie, które od początku do końca będą trzymać was w napięciu. Oto 13 filmów idealnych na Halloween, które nie mają nic wspólnego z horrorami.

Zobacz także: 40 najlepszych komedii wszech czasów

 1. Coco (2017)
 2. Edward Nożycoręki (1990)
 3. Gnijąca panna młoda (2005)
 4. Harry Potter (od 2001)
 5. Inni (2001)
 6. Lobster (2018)
 7. Miasteczko Halloween (1993)
 8. Pogromcy duchów (1984)
 9. Psychoza (1960)
 10. Rodzina Addamsów (1991)
 11. Sok z żuka (1988)
 12. Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street (2007)
 13. Szósty zmysł (1999)

Zobacz także: 10 komedii idealnych na jesienny wieczór

Bądź na bieżąco! Polub Chillizet na Facebooku

Podobno horror może stać się jeszcze bardziej przerażający, jeśli wiemy, że został oparty na historii, która wydarzyła się naprawdę.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów