"Green Book" to faworyt do zdobycia Oscara 2019! [RECENZJA]

Viggo Mortensen i Mahershala Ali w samochodzie w kadrze z filmu "Green Book"
Fotografia: Wiese/FaceToFace/REPORTER/East News

"Green Book" to murowany kandydat do Oscara 2019! Peter Farrelly stworzył film, który nie może być pominięty przez Akademię podczas nadchodzącej gali.

Już 8 lutego polska premiera filmu "Green Book". Jest to produkcja, która stała się faworytem wielu w wyścigu po Oscary 2019. Choć liczbą nominacji ustępuje "Faworycie" i "Romie", ostatecznie powinna opuścić 91. galę rozdania Oscarów z solidną porcją statuetek. Jeżeli oczywiście Amerykańska Akademia Filmowa doceni dzieło, które stworzył Peter Farrelly. A po obejrzeniu tego filmu jestem przekonana, że jest to bardziej niż wielce prawdopodobne.

Zobacz także: Oscary 2019 już za chwilę! Zobacz, gdzie obejrzeć galę!

"Green Book" – życiowa komedia o przyjaźni

"Green Book" to bardzo nietypowa produkcja w portfolio Petera Farrelly'ego. Amerykański reżyser, znany do tej pory z takich filmów jak kultowy już "Głupi i głupszy" oraz "Movie 43", który bez wątpienia można nazwać pomyłką w kinematografii, teraz postanowił pójść o krok dalej. Wyreżyserował film, który bawi, ale w zupełnie inny sposób niż jego dotychczasowe produkcje. Jest to komedia bardzo życiowa, która porusza niezwykle istotną tematykę.

"Green Book" opowiada historię cwaniaczka z Bronxu, Tony'ego Lipa (Viggo Mortensen), który na co dzień jest ochroniarzem w klubie nocnym. Klub zostaje na jakiś czas zamknięty z powodu remontu, a on sam musi znaleźć dorywczą pracę, żeby utrzymać rodzinę. Trafia mu się doskonała okazja – zostać szoferem muzyka z wyższych sfer, który wybiera się w trasę koncertową na południu Stanów Zjednoczonych. Okazuje się jednak, że nie o samo prowadzenie auta chodzi. Dr Don Shirley (Mahershala Ali) to ciemnoskóry wirtuoz, który potrzebuje ochrony przed mieszkańcami południa, którzy są pełni pogardy dla "kolorowych".

Mężczyźni, którzy pochodzą z dwóch różnych światów, w pewnym momencie znajdą wspólny język. Ich podróż, pełna przygód i muzycznych uniesień sprawi, że obaj przejdą przemianę. Jeden dostrzeże, że istnieje zupełnie inny świat i zobaczy odbicie samego siebie w sylwetkach ludzi z południa. Drugi nauczy się tego, że wiele rzeczy leży wyłącznie w jego głowie. Wszystko to jednak zostało okraszone przez Farrelly'ego solidną dawką dobrego humoru, co sprawia, że "Green Book" jest tak przyjemny w odbiorze.

Zobacz także: Najlepsze filmy na walentynki 2019. 17 produkcji, które warto obejrzeć z drugą połówką

"Green Book": siła filmu tkwi w aktorach

Ten film oparty jest na doskonałej grze aktorskiej. Viggo Mortensen stworzył perfekcyjną postać Włocha mieszkającego z rodziną na nowojorskim Bronxie. Przeszedł do tej roli solidną metamorfozę. 61-letni aktor mocno przytył i przemalował włosy. Nauczył się oryginalnej mowy i specyficznego, włoskiego akcentu. Jego Tony Lip stał się perfekcyjny od początku do końca. Bez wątpienia Mortensen jest jednym z głównych kandydatów do wygrania Oscara dla najlepszego aktora. Poza tym zasłużył na statuetkę nie tylko za postać Tony'ego, ale również za doskonałe wcielenie aktorskie w filmie "Captain Fantastic", za które był nominowany w 2017 roku, przegrał jednak z Caseyem Affleckiem.

W niczym nie ustąpił mu również Mahershala Ali, który wcielił się w postać dr. Shirleya. Doskonale dopracował postać legendarnego pianisty jazzowego. Na podstawie jego życia właśnie powstał film "Green Book". Wciąż mam w pamięci dwie sceny z jego udziałem, które po prostu wbijają widza w fotel. Mahershala bez wątpienia zasługuje na statuetkę dla najlepszego aktora drugoplanowego. Moim zdaniem nawet bardziej niż za film "Moonlight", za który otrzymał złotą nagrodę w 2017 roku.

Zobacz także: "Faworyta" – teatr kobiet na ekranie [RECENZJA]

Ten film warto docenić również za zdjęcia i muzykę. Kadry, które możemy zobaczyć na ekranie zachwycają, zwłaszcza w momencie podróży bohaterów. Produkcja nie otrzymała jednak nominacji za zdjęcia i trudno się dziwić Akademii. W ubiegłym roku powstały filmy, które znacznie bardziej zasługują na nagrodę w tej kategorii, jak chociażby "Roma" oraz "Faworyta".

Nie sposób nie docenić "Green Booka" również za dźwięk, w końcu to film o pianiście. Należy pamiętać, że jest to jednak produkcja, w której sama muzyka schodzi na drugi plan, choć fabuła toczy się wokół niej. Trudno zatem się dziwić, że i w tej kategorii film nie otrzymał nominacji, ponieważ w tym roku powstało znacznie więcej stricte muzycznych filmów, np.: "Bohemian Rhapsody" oraz "Narodziny gwiazdy".

Green Book: Viggo Mortensen i Mahershala Ali
Fotografia: Participant Media/DreamWorks/Collection Christophel/East New

"Green Book": Oscar na wyciągnięcie ręki?

Film został doceniony przez Akademię jednak aż w 5 kategoriach! Za aktorów oczywiście, za scenariusz oryginalny oraz montaż. Ma szansę triumfować także w najważniejszej kategorii – za najlepszy film. I mam nadzieję, że tym razem Akademia będzie polityczna.

Zobacz także: Czy warto zobaczyć "Bohemian Rhapsody"?

W ostatnich latach jej członkowie mocno stawiali na filmy przedstawiające problem rasizmu. Często można im było zarzucać, że niektóre produkcje doceniali na siłę, byle tylko zachować "poprawność polityczną". Tym razem nie obrażę się, jeżeli tak będzie. "Green Book" to film, który porusza ten problem, ale w bardzo wyważony i smaczny sposób. Pokazuje dwie strony medalu i z dystansu przedstawia dyskryminację rasową. Do tego jest doskonały w każdym calu. Niedocenienie tej produkcji przez Akademię byłoby zatem absurdalne.

Nie obrażę się również, jeżeli względy polityczne sprawią, że i "Roma" zostanie doceniona. W tym przypadku, podobnie jak z "Green Bookiem", produkcja zasługuje na wyróżnienie, mimo tego, że jest do bólu przesiąknięta kwestiami politycznymi. Jeżeli zatem w tym roku Akademia, podobnie jak w ubiegłych latach, będzie kierować się polityką, jeszcze jej przyklasnę. Tegoroczne Oscary są bardzo wyrównane, "Green Book" śmiało wyłania się jednak na mojego faworyta. Jak co roku warto pamiętać, że członkowie Akademii są bardzo nieprzewidywalni. Możemy próbować przewidzieć ich kroki, oni jednak lubią nas zaskoczyć w najmniej oczekiwanym momencie.

Zobacz także: Filmy 2019 roku, których nie możesz przegapić!

O tym, jaki film był najlepszy w minionym roku, przekonamy się już wkrótce. A jak wyglądali laureaci w innych latach? Te filmy zyskały już miano kultowych!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów