Filmy psychologiczne: 15 filmów, po których zmienisz nastawienie do życia

Nastazja Bloch 26.03.2019
kino
Fotografia: Schutterstock

Filmy psychologiczne często nas szokują, trzymają w napięciu, ale przede wszystkim zmuszają do refleksji. Poznajcie najlepsze kinowe produkcje, które po obejrzeniu na długo pozostaną w waszych głowach.

Filmy psychologiczne wiążą się z dość silnymi emocjami. Ciężko, aby nie zapadły nam w pamięć, szczególnie, gdy skomplikowane problemy bohaterów są lustrzanym odbiciem naszego życia. Dodatkowo filmy psychologiczne charakteryzuje głęboki przekaz, który trafiając do naszej podświadomości, skłania do przemyśleń.

Filmy tego gatunku pozwalają nam zrozumieć niektóre zjawiska, choroby i problemy psychologiczno- społeczne. Tym samym demaskują one naturę człowieka oraz nakreślą i zwracają uwagę na najważniejsze dla człowieczeństwa wartości. Filmy psychologiczne pokazują nam również różne ścieżki życiowe i dają możliwość indywidualnego wyboru, bo choć przekaz jest jeden, każdy z nas interpretuje go na swój sposób.

Filmy psychologiczne: TOP 15

 1. Musimy porozmawiać o Kevinie (2011)
 2. Czarny łabędź (2010)
 3. Podziemny krąg (1999)
 4. Przerwana lekcja muzyki (1999)
 5. Lot nad kukułczym gniazdem (1975)
 6. Dom z piasku i mgły (2003)
 7. Pręgi (2004)
 8. Źródło (2006)
 9. Szklany zamek (2017)
 10. Bracia Karamazow (2008)
 11. Wstyd (2011)
 12. Plac Zbawiciela (2006)
 13. Eksperyment (2001)
 14. Dom z piasku i mgły (2003)
 15. Prawdziwa historia (2017)

Zobacz także: 50 filmów idealnych na wieczór 

Dla kogo są filmy psychologiczne?

Tak naprawdę dla wszystkich. Znajdując się w przełomowym momencie życia, chętnie szukamy odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Natomiast dobre filmy psychologiczne charakteryzują się tym, że w problemach bohaterów odnajdujemy swoje własne. Ich postępowanie wyznacza nam tory i nawołuje do rozważań. Już w okresie dojrzewania wiele nastolatków wykazuje przejawy zagubienia. Dorosłość, w którą wkraczają młodzi ludzie, bywa niezrozumiała, a ucieczką przed nieznanym stają się różnego rodzaj używki. Problematyka ta poruszona została w wielu filmach m.in. w  ”Całkiem zabawnej historii” (2010), „Sali samobójców” (2011) czy „Przerwanej lekcji muzyki” (1999). Filmy psychologiczne pomagają też nieco dojrzalszym. Odkrywając słabą psychikę człowieka, oswajają nas z różnorodnymi chorobami i stanami emocjonalnymi oraz najtrudniejszym tematem, jaki jest śmierć. Ponadto przedstawiają one trudy, które pokonujemy w celu odnalezienia własnej tożsamość, skłaniają do poznania swojej wartości i oswojenia traum.

Fabuła filmów psychologicznych potrafi też mrozić krew w żyłach. Ekranizacje, które przedstawiają eksperymenty na mózgu, a co za tym idzie, ludzkiej psychice, bywają zaskakujące, szczególnie te oparte na faktach. Jednym z takich filmów jest słynny „Eksperyment” (2010), oparty na badaniu wykonanym w 1971 roku przez profesora Philipa Zimbardo. Jedno jest pewne, filmy psychologiczne otwierają nasz umysł, dzięki nim udaje nam się dostrzec rzeczy, których wcześniej nie zauważaliśmy lub nie dopuszczaliśmy ich do świadomości.

Filmy psychologiczne a motywacja

Filmy psychologiczne nie zawsze muszą być smutne czy przytłaczające. Niektóre z nich poprawiają nam nastrój oraz motywują do zrobienia rzeczy, o których marzyliśmy przez długie lata. Siła przekazu w takich filmach napełnia nas energią i wywołuje pozytywne emocje. Widzieliście „Stowarzyszenie umarłych poetów”(1989), „Forrest Gump” (1994) lub „Cudowni chłopcy”(2000)? Jeśli nie to czas nadrobić zaległości. Motywacja na najbliższe miesiące gwarantowana.

Zobacz także: 40 najlepszych polskich komedii wszech czasów

Najlepsze polskie filmy wszech czasów. Zobaczcie ranking

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów