Jak oglądać filmy Marvela? Podpowiadamy dwie kolejności, w jakich można je obejrzeć

Robert Downey Jr. jako "Iron Man" w filmie Marvela
Fotografia: Zade Rosenthal/Everett Collection/East News

Filmy Marvela są fajne, ale nie wszyscy wiedzą, w jakiej kolejności je oglądać, żeby się nie pogubić. Podpowiadamy, jak oglądać filmy Marvela chronologicznie.

Uniwersum Marvela z roku na rok znacznie się rozrasta. W związku z tym wielu zastanawia się, w jakiej kolejności powinno się oglądać filmy Marvela. Zdarza się, że filmy o superbohaterach oglądamy w przypadkowej kolejności, przez co łatwo pogubić nam się w fabule. Zwłaszcza, że po każdym filmie Marvela zapowiadane są kolejne części, które w pewien sposób są powiązane z przedstawionymi w produkcji wydarzeniami. Jak zatem chronologicznie ułożyć filmy Marvela, żeby obejrzeć je w odpowiedniej kolejności?

Zobacz także: Filmy 2019 roku, których nie możesz przegapić!

Filmy Marvela: najpopularniejsi bohaterowie

W uniwersum Marvela najważniejsi są właśnie superbohaterowie. To właśnie o nich powstały komiksy, które potem zostały zekranizowane. To oni są idolami małych chłopców od zarania dziejów. W końcu bohaterowie Marvela łączą siły, żeby zawalczyć ze złem w kultowych "Avengersach". O każdym z nich można wiele powiedzieć. Zanim zatem przedstawimy wam kolejność filmów Marvela, zapoznajcie się z ich bohaterami.

Iron Man

Tony Stark urodził się 29 maja 1970 roku. Jest geniuszem technologicznym i zadufanym w sobie playboyem, który potrafi zdobyć każdą kobietę. Po ojcu odziedziczył firmę w przemyśle zbrojeniowym Stark Industries. Stworzył swoją zbroję, którą zaczął wykorzystywać w celach pokojowych. Następnie Stark został zaproszony do T.A.R.C.Z.Y. i zostaje jej konsultantem oraz jednym z "Avengersów". W postać Iron Mana w filmach wcielił się Robert Downey Jr.

Zobacz także: TOP filmy akcji. 40 najlepszych w historii kina

Kapitan Ameryka

Steven "Steve" Rogers nie został przyjęty do amerykańskiej armii z powodów zdrowotnych. Dostał jednak propozycję uczestniczenia w tajnym projekcie wojskowym, mającym stworzyć oddział superżołnierzy. Otrzymał serum, dzięki któremu zwiększyła się jego siła fizyczna, szybkość, inteligencja oraz wytrzymałość. To właśnie do niego należy legendarna tarcza wykonana z vibranium. W rolę Kapitana Ameryki w filmach wcielił się Chris Evans.

Thor

Nordycki bóg również znalazł swoje miejsce w uniwersum Marvela. To syn Odyna, którego bronią jest młot Mjolnir. To jeden z najsilniejszych superbohaterów, a z pewnością jest najsilniejszym Asgarczykiem. Jego bratem jest przebiegły Loki, który chciałby przejąć władzę w Asgardzie, jednak na drodze mu stoi właśnie Thor. W rolę głównego bohatera w filmach wcielił się Chris Hemsworth.

Zobacz także: Najlepsze filmy science fiction w historii kina. TOP 51

Hulk

Ten superbohater zazwyczaj wymyka się spod kontroli. Fizyk, Robert Bruce Banner, w wyniku wypadku został napromieniowany, przez co niekontrolowanie zamienia się w Hulka - wielkiego, zielonego giganta, który zachowuje się nieobliczalnie, jednak współpracuje z pozostałymi Avengersami w celu ratowania świata. W postać Bannera w filmie wciela się Eric Bana.

Czarna Wdowa

Natalia Romanova to sowiecki szpieg, który pojawia się po raz pierwszy w uniwersum Marvela jako antagonistka Iron Mana. Ostatecznie jednak przechodzi na dobrą stronę mocy i ucieka do stanów, po czym staje się agentem T.A.R.C.Z.Y. i dołącza do Avengersów. Jest to jedna z najpiękniejszych superbohaterek. Zajęła nawet 31. miejsce w rankingu na najseksowniejszą kobietę w świecie komiksu. W jej postać w filmie wcieliła się Scarlett Johansson.   

Zobacz także: Filmy romantyczne. TOP 50 najpiękniejszych filmów o miłości

Kapitan Marvel

Niech was nazwa nie zmyli! To najsilniejsza superbohaterka w świecie Marvela. Carol Danvers, bo tak się nazywa, odniosła poważne obrażenia w wyniku eksplozji urządzenia rasy Kree. W jego wyniku stała się hybrydą człowieka i przedstawiciela Kree, którzy w rzeczywistości okazali się antagonistami. Ona natomiast wraca na Ziemię, żeby ratować ludzkość przy pomocy swoich nadludzkich zdolności. To pierwsza superbohaterka Marvela, której historia została z ekranizowana. W rolę Kapitan Marvel wcieliła się Bree Larson.

Marvel filmy: fazy uniwersum Mervela

W przypadku filmów Marvela często możecie znaleźć określenie typu "film zalicza się do fazy pierwszej". Jest to bardzo enigmatyczne, przez co odbiór produkcji staje się nieco bardziej skomplikowany. W rzeczywistości wystarczy dowiedzieć się, o co chodzi w każdej z faz, żeby nie mieć problemu z odbiorem filmów Marvela. To właśnie fazy wprowadzają ład i porządek do uniwersum.

Zobacz także: TOP 50. Najlepsze filmy przygodowe w historii światowego kina!

Pierwsza faza ukazuje genezę superbohaterów. Dowiadujemy się w niej, skąd tak naprawdę wywodzą się nasi bohaterowie, m.in.: Iron Man, Hulk i Thor. Ta faza kończy się opowieścią o powstaniu Avengersów.

Druga faza ukazuje nam konsekwencje powstania Avengersów. Oprócz tego, że poznajemy w niej dalsze losy naszych ulubionych bohaterów, to są one splątane z innymi postaciami. To właśnie te nowe postaci, w jakiś sposób powiązane z Avengersami, są głównym punktem tej fazy produkcji Marvela.

Czym natomiast charakteryzuje się faza trzecia? To nic innego jak rozdział superbohaterów, którzy podzielili się na dwie grupy. W uniwersum pojawiły się też inne postaci, które mają duży wpływ na naszych Avengersów. Obecnie mówi się już nawet o czwartej fazie, w której to bohaterowie całkowicie się wymienią.

Zobacz także: 8 najlepszych filmów dla młodzieży. To na tych ekranizacjach wychowują się młode pokolenia!

Marvel filmy: kolejność. Jak oglądać Marvela?

Kolejność oglądania filmów Marvela pozostaje tajemnicą dla wielu widzów. Przedstawiłam wam sylwetki tych najpopularniejszych bohaterów. W świecie Marvela jest ich jednak znacznie więcej i każdy z nich jest istotny, jeżeli chodzi o historię. Marvel wydaje rocznie kilka filmów o superbohaterach i miesza ich losy ze sobą. Jak zatem obejrzeć każdy z nich chronologicznie tak, żeby zachować ciąg zdarzeń? Podpowiadamy, jak oglądać filmy Marvela.

Poniżej znajdziecie dwie listy. Pierwsza z nich ukazuje wam, w jakiej kolejności filmy Marvela ukazywały się w kinach. Możecie zatem zachować kolejność zaproponowaną przez twórców. Na drugiej liście jednak znajdziecie kolejność, która odpowiada historii uniwersum Marvela. Jeżeli zatem chcecie zachować ciąg opowieści, co polecamy, zdecydujcie się na drugą kolejność. To właśnie ona jest podzielona na fazy, o których wspomniałam wyżej.

Zobacz także: Premiery kinowe. Nowości filmowe, które trzeba zobaczyć

Oto kolejność chronologiczna ukazywania się filmów Marvela na ekranie: 

 1. Iron Man (2008)
 2. Incredible Hulk (2008)
 3. Iron Man 2 (2010)
 4. Thor (2011)
 5. Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie (2011)
 6. Avengers (2012)
 7. Iron Man 3 (2013)
 8. Thor: Mroczny świat (2013)
 9. Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz (2014)
 10. Strażnicy galaktyki (2014)
 11. Avengers: Czas Ultrona (2015)
 12. Ant-Man (2015)
 13. Kapitan Ameryka: Wojna Bohaterów (2016)
 14. Doktor Strange (2016)
 15. Strażnicy Galaktyki 2 (2017)
 16. Spider-Man: Homecoming (2017)
 17. Thor: Ragnarok (2017)
 18. Czarna Pantera (2018)
 19. Avengers: Infinity War (2018)
 20. Ant-Man and The Wasp (2018)
 21. Spider-Man: Uniwersum (2018)
 22. Kapitan Marvel (2019)
 23. Avengers: Koniec gry (2019)

Zobacz także: Najlepsze komedie w historii kina. TOP 40

Filmy Marvela: kolejność chronologiczna jeżeli chodzi o historię uniwersum (z podziałem na fazy):

Faza I:

 1. Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie
 2. Iron Man
 3. Iron Man 2
 4. Incredible Hulk
 5. Thor
 6. Avengers

Faza II:

 1. Iron Man 3
 2. Thor: Mroczny świat
 3. Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz
 4. Strażnicy Galaktyki
 5. Strażnicy Galaktyki vol. 2
 6. Avengers: Czas Ultrona
 7. Ant-Man

Faza III: 

 1. Kapitan Ameryka: Wojna Bohaterów
 2. Doktor Strange
 3. Spider-Man: Homecoming
 4. Thor: Ragnarok
 5. Czarna Pantera
 6. Ant-Man 2
 7. Kapitan Marvel
 8. Avengers: Koniec gry

Chcąc zachować odpowiednią historię, warto obejrzeć jako pierwszy film "Kapitan Marvel". Oficjalnie należy on jednak do fazy III, dlatego dodaliśmy go na końcu, przed kwietniowymi "Avengersami". To właśnie "Koniec gry" zakończy III fazę, a nadchodząca część "Spidermana" otworzy fazę IV.

Zobacz także: TOP 53 filmy animowane dla dzieci i dorosłych

Coraz chętniej chodzimy do kina i uwielbiamy oceniać obejrzane przez nas filmy! Te filmy 2018 oceniliśmy najwyżej! "Zimna wojna" dopiero na 3. miejscu.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów