Elżbieta Zawacka była jedyną kobietą wśród cichociemnych. W jej postać wcieliła się znana aktorka. Aż trudno ją rozpoznać!

Katarzyna Leszczyńska 04.04.2018
Emisariuszka. Elżbieta Zawacka Zo
Fotografia: YouTube/Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Elżbieta Zawacka była jedyną kobietą wśród cichociemnych. Teraz przyszła kolej na opowiedzenie jej historii przy pomocy kina. To będzie niezwykła opowieść!

Cichociemni byli jedną z najbardziej elitarnych grup wojskowych podczas II wojny światowej. To oni byli transportowani na tereny okupowanej Polski w celu przeprowadzenia walki z okupantem. Oni też wspierali i szkolili ówczesny ruch oporu. W większości kojarzą się z silnymi i odważnymi mężczyznami. Okazuje się jednak, że wśród nich była jedna kobieta… Elżbieta Zawacka.

Zelma, Sulica, Zo – takie pseudonimy w okresie działalności konspiracyjnej nosiła Elżbieta Zawacka. Najpierw była kurierką w Komendzie Głównej Armii Krajowej. Następnie, jako jedyna kobieta, przeszła pomyślnie trening i dołączyła w szeregi cichociemnych. Walczyła od samych początków II wojny światowej i stała się postacią legendarną.

Średniego wzrostu, blondynka o niebieskich oczach miała w sobie coś męskiego. Była surowa, poważna, trochę szorstka i bardzo rzeczowa. W czasie rozmowy ani razu nie uśmiechnęła się, nie padło ani jedno słowo natury bardziej osobistej, nic co nie wiązało się ze służbowym tematem. „Zo” nie miała na to czasu. Dopiero na pożegnanie poczułem ciepły, mocny uścisk dłoni i usłyszałem lekkie westchnienie: Daj Boże, żebyście dotarli – pisał o niej Jan Nowak-Jeziorański w książce "Kurier z Warszawy".

Elżbieta Zawacka, choć zmarła w 2009 roku, stała się legendą jeszcze za życia. Teraz przyszedł czas, żeby opowiedzieć w końcu o tej niezwykle odważnej kobiecie.

Film o jedynej kobiecie wśród cichociemnych

Na YouTubie pojawił się pierwszy zwiastun filmu "Emisariuszka. Elżbieta Zawacka Zo". Cichociemna chciała przekazać swoją historię młodemu pokoleniu. Jej życzenie się spełni dzięki reżyserowi, Bartłomiejowi Żmudzie, który zdecydował się opowiedzieć o jej działalności i życiu w podziemiu. W rolę główną wciela się… Katarzyna Bujakiewicz, która jest tak ucharakteryzowana, że można jej nie rozpoznać!

Jest tylko jeden problem – brakuje funduszy na produkcję filmu. Zapowiedź opublikowana na YouTubie ma zachęcić zainteresowanych do pomocy finansowej. Do tej pory zaangażowały się już dwie instytucje: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Sądząc po zwiastunie, szykuje się naprawdę wspaniała opowieść o niezwykłej kobiecie.

Zobaczcie w poniższej galerii, jakie polskie filmy warto zobaczyć w tym roku:

Autor: Katarzyna Leszczyńska

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów