Damy Hollywood docenione przez homoseksualnych filmowców. Oto 10 aktorek wszech czasów według GALECA

Redakcja 24.11.2016
Meryl Steep
Fotografia: ONS

Dokonali doskonałego wyboru, z którym trudno się nie zgodzić. 

160 krytyków filmowych związanych ze stowarzyszeniem GALECA (The Gay and Lesbian Entertainment Critics Association) wybrało dziesięć najlepszych aktorek w historii.

Lista została przedstawiona alfabetycznie, a opublikowana 23 listopada 2016 roku. Oprócz dziesięciu najlepszych z najlepszych, wyróżniono również te, które zasługują na szczególne uznanie. Jak czytamy na stronie Thehollywoodreporter.com, są to Joan Crawford, Judi Dench, Sally Field, Judy Garland, Audrey Hepburn, Nicole Kidman, Jessica Lange, Helen Mirren, Elizabeth Taylor i Kate Winslet. 

Członkini GALECA, aktorka Dana Piccoli, przy każdym wybranym nazwisku zamieściła krótkie wyjaśnienie - kogo i za co cenią więc homoseksualni filmowcy. W pierwszej dziesiątce pojawia się nazwisko Ingrid Bergman. Znana z "Casablanki" podwójna laureatka Oscara i szwedzka ikona, została wyróżniona za filmy Alfreda Hitchcocka i za "Gasnący Płomień" George'a Cukora.

Bergman jest również odpowiedzialna, za jeszcze jeden dar dla kina: jej córkę, aktorkę Isabellę Rossellini – pisze Piccoli.

C jak cudowna, D jak doskonała

Wśród najlepszych aktorek znalazła się Cate Blanchett. Aktorka błyszczy w każdej roli. To aktorka, która domaga się twojej uwagi, a ty darzysz uwagą z wdzięcznością - wyjaśnia członkini GALECA. Film "Carol", w którym wciela się w dojrzałą lesbijkę, został również nagrodzony Nagrodą Doriana przyznawaną przez GALECA. Według alfabetycznego porządku za Blanchett widnieje Bette Davis - wielka dama złotych lat Hollywood. Margo z klasyku Josepha L. Mankiewicza "Wszystko o Ewie" zachwyca homoseksualnych filmowców swoją ekspresją.

Bette Davis
Fotografia: materiały prasowe

Bette Davis

Na liście znajduje się jeszcze jedna pani Davis - Viola, gwiazda "Służących" Tate'a Taylora z 2011 roku. Dwukrotnie nominowana do Oscara, laureatka dwóch nagród Tony, a krytycy związani z GALECA przewidują, że zostanie doceniona za swoją rolę z serialu "Sposób na morderstwo". Inteligencja i witalność Jane Fondy zapewniła aktorce miejsce w najlepszej dziesiątce. Gwiazda "Czyż nie dobija się koni" Sydneya Pollacka znana jest również ze swoich odważnych, zaangażowanych społecznie i politycznie wystąpień.

Talenty ponadczasowe

Nie Audrey, ale Katharine Hepburn, której lata świetności obejmują aż 50 lat, została doceniona za swój wielki talent. Laureatka czterech Oscarów w 2006 roku została uznana przez magazyn "Premiere" za najlepszą aktorkę wszech czasów dzięki roli w filmie "Lew w zimie" Anthony’ego Harveya. Krytyków GALECA zachwyca jej oddanie sztuce i to, że jej styl zapewnił jej status ikony. Podobnie zapowiada się kariera ulubienicy Michaela Hanekego Isabelle Huppert, która funkcjonuje w przemyśle filmowym już od 40 lat i wciąż odnosi duże sukcesy. Krytycy są zachwyceni jej spektakularnym, naturalnym talentem. 

Żywą legendą jest według GALECA Julianne Moore, która wielką sławę zdobyła w 1997 roku dzięki "Boogie Nights". Aktorka została nagrodzona Nagrodą Doriana za "Motyl Alice", ale doskonale sprawdza się również w produkcjach komediowych. Choć Barbara Stanwyck kojarzy się z serialem "Dynastia", urodzona w 1907 roku artysyka w młodości była gwiazdą kina noir. W 1982 roku otrzymała honorowego Oscara. Ostatnią, lecz nie najgorszą aktorką z listy  jest nikt inny jak Meryl StreepEnigmatyczna, doskonała, ponadczasowa – zachwyca się Dana Piccoli.

Katharine Hepburn
Fotografia: materiały prasowe

Katharine Hepburn

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów