Myślicie, że reżyseria to męski świat? Już nie!

Anna Parcheta 08.03.2018
Kobieta w meloniku trzymająca w ręku filmowy klaps
Fotografia: Shutterstock

Kobiety w świecie filmu przekazują niezwykle cenne wartości, ogromną wrażliwość i wyczucie piękna. Coraz więcej młodych dziewczyn z odwagą podbija globalne sceny, nie tylko w roli aktorek, ale również reżyserek, scenografek czy producentek filmów kinowych, krótkometrażowych czy reklamowych.

Jeszcze do niedawna istniała powszechna opinia, że reżyseria i świat filmu w dużej mierze należą do mężczyzn, a kobiety mogą być jedynie atrakcyjnymi aktorkami. Całe szczęście te wzorce ulegają przedawnieniu, o czym świadczy chociażby globalny sukces filmu „Twój Vincent” w reżyserii Doroty Kobieli. W Dniu Kobiet udowadniamy, że mamy tę moc również w świecie filmu. Także, domy produkcyjne coraz większą uwagę skupiają na profesjonalizmie kobiet. Jako przykład niech posłuży Papaya Films – największy polski producent filmów reklamowych i autorskich, artystycznych treści. Roster reżyserski Papaya Films jest zdominowany przez kobiety. Karolina Lewicka, Iwona Bielecka, Julia Rogowska czy Weronika Ławniczak to reżyserki Papaya Films, które realizują filmy reklamowe dla największych brandów i zdobywają najważniejsze nagrody w branży.

Problem równouprawnienia podczas gali rozdania Oscarów

Na tegorocznym rozdaniu Oscarów odbyło się głośne przemówienie Frances McDormand, która zwróciła uwagę na ważny problem nierównego traktowania kobiet i mężczyzn na planach filmowych. Papaya Films już od kilku lat zachęca młode kobiety do aktywności w świecie filmu. Wiele dziewczyn wygrywa flagowy konkurs Papaya Young Directors, który jest dla nich przepustką do kariery reżyserskiej.

Najlepsze kobiety - reżyserki

Jedną z reżyserek, która swoją karierą zaczęła od zwycięstwa w Papaya Young Directors jest Iwona Bielecka. Choć na rynku reklamowym jest od niedawna, już została okrzyknięta New Director of the Year przez jury światowego konkursu SHOTS Awards. Szeroka publiczność może zaobserwować niezwykły talent i poczucie humoru Iwony w teledyskach Julii Marcell, sióstr Przybysz, Marysi Sadowskiej czy Pezeta.

IWONA BIELECKA

W Papaya Young Directors dostrzeżono także oryginalność Julii Rogowskiej, która w Papaya Films nazywana jest siłą spokoju. Reżyserka pracuje dla największych globalnych marek, a jej produkcja „Smart Bell” dla AXA zdobyła Srebrnego i Brązowego Lwa na festiwalu Cannes Lions.

JULIA ROGOWSKA

Kobiece produkcje to nie tylko ogromny profesjonalizm, ale także dystans do świata, oryginalne podejście do tematu i często wrażliwość. Przykładem reżyserki-sentymentalistki jest Weronika Ławniczak, której cechą charakterystyczną jest czarno-biały obraz połączony z subtelnym dźwiękiem.

WERONIKA ŁAWNICZAK

Karolina Lewicka to zdobywczyni wielu nagród na najważniejszych festiwalach: Golden Drum, Effie, KTR czy Złote Orły. Twórczyni ma niezwykłą umiejętność podkreślania niezwykłych elementów zwykłych historii ludzkich.  Między innymi dzięki temu aktorzy uwielbiają pracę z tą reżyserką.

KAROLINA LEWICKA

Z okazji Dnia Kobiet i na co dzień powinniśmy przełamywać stereotypy i zachęcać kobiety do pewniejszego wkraczania w pozornie męski świat. Siła jest kobietą!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów