"Boże Ciało" to polski kandydat do Oscara! O czym jest nowy film Jana Komasy?

Bartosz Bielenia jako Daniel w filmie "Boże Ciało"
Fotografia: Andrzej Wencel © Aurum Film/Kino Świat

"Boże Ciało" to film, który będzie reprezentował Polskę w tym roku w walce o Oscara. O czym jest nowy film Jana Komasy, kto w nim występuje i kiedy będzie miał polską premierę?

I wszystko stało się jasne. W tym roku polskim kandydatem do Oscara jest „Boże Ciało”. Najnowszy film Jana Komasy już przed premierą budzi ogromne emocje. Ta historia, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, zdobywa bardzo dobre recenzje za granicami kraju. Według niektórych zagranicznych mediów ma ogromne szanse na to, żeby otrzymać oficjalną nominację do Oscara. O czym jest „Boże Ciało”, jaka jest jego obsada i kiedy pojawi się w polskich kinach?

Zobacz także: Oscary 2020 - poznaliśmy nominacje! "Boże Ciało" z szansą na statuetkę! 

„Boże Ciało”: o czym jest polski kandydat do Oscara?

Daniel, główny bohater filmu, jako młody chłopak trafił do poprawczaka. Przebywając w zakładzie bierze udział w zajęciach prowadzonych przez księdza. Chłopak przechodzi wewnętrzną przemianę i po kilku latach zostaje warunkowo zwolniony i skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Czuje jednak wewnętrzną potrzebę posługi.

Daniel ląduje w małej miejscowości i zaprzyjaźnia się z proboszczem miejscowego kościoła. Gdy duchowny wyjeżdża, nadarza się okazja, żeby przejąć jego obowiązki. Przebrany ksiądz na początku budzi ogromne kontrowersje wśród mieszkańców. W pewnym momencie zaczyna jednak poruszać ich serca. Do momentu, aż w miasteczku nie pojawi się jego kolega z poprawczaka, który rozpozna starego „kumpla”.

Zobacz także: Oscary 2020 nadchodzą wielkimi krokami. Co już wiemy o uroczystości?

Film ukazuje prawdziwą walkę wewnętrzną bohatera. Daniel jest rozdarty pomiędzy sacrum a profanum. Czuje wielką więź z Bogiem, jednak jednocześnie nie potrafi zejść z drogi grzechu. To też opowieść o wielkiej determinacji – bohater postanowi zrealizować swój szczytny plan, nawet w momencie, gdy jego tajemnica będzie zagrożona.

„Boże Ciało”: obsada filmu

W rolę Daniela wciela się Bartosz Bielenia. Młody aktor szerszej publiczności może być znany z takich produkcji jak: „Człowiek z magicznym pudełkiem”, „1983” oraz „Kler”. Ostatnio grał też w serialu TVN pt.: „Odwróceni. Ojcowie i córki”. Oprócz niego na ekranie wystąpią także: Aleksandra Konieczna, Eliza Rycembel, Tomasz Ziętek, Leszek Lichota, Łukasz Simlat oraz Zdzisław Wardejn.

Zobacz także: „Boże Ciało” polskim kandydatem do Oscara 2020

Reżyserem filmu jest Jan Komasa. Filmowiec, choć jest jeszcze bardzo młody, doskonale jest już znany polskim widzom. To właśnie spod jego ręki wyszły takie produkcje jak: „Sala samobójców” oraz „Miasto 44”.

Według zapowiedzi filmu „Boże Ciało” będzie nieco odbiegać od jego poprzednich produkcji. Głównie dlatego, że jest to historia oparta na faktach, w związku z czym sam scenariusz jest zupełnie inny. Scenarzystą produkcji jest Mateusz Pacewicz, który współpracował już z Komasą przy „Sali samobójców”.

„Boże Ciało”: premiera i zwiastun

Premiera filmu „Boże Ciało” miała już miejsce podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Produkcja podbiła także serca kanadyjskich filmowców, ponieważ została doceniona podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. A kiedy przyjdzie czas na Polskę?

Polska premiera filmu „Boże Ciało” odbędzie się 11 października. To właśnie tego dnia będziemy mogli się dowiedzieć, dlaczego tak naprawdę to właśnie ten film będzie reprezentował nasz kraj w wyścigu po Oscara. 

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu "Boże Ciało".

Zobacz także: Legendarne filmy oscarowe. TOP 18

„Boże Ciało” to kolejny mocny polski kandydat do Oscara! Sprawdźcie wszystkie polskie akcenty w historii tej prestiżowej nagrody filmowej.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów