Biały aktor w roli Michaela Jacksona wywołał skandal. Na szczęście powstaje jego biografia z prawdziwego zdarzenia

Redakcja 17.01.2017
Michael Jackson
Fotografia: East News

Od śmierci muzyka nie upłynęła nawet dekada.

Brytyjski serial komediowy "Urban Myths", w którym w pierwszym odcinku przedstawiono historię plotki, według której Michael Jackson, Elizabeth Taylor i Marlon Brando wyruszyli na wycieczkę do Los Angeles zaraz po zamachu na World Trade Center, wywołał burzę. Fani gwiazdora stwierdzili, że karykaturalnej charakteryzacji Josepha Fiennesa nie da się wytłumaczyć nawet pastiszem, bo jest po prostu przejawem braku szacunku do zmarłego w 2009 roku artysty. 

Kiedy córka Jacksona, Paris, powiedziała, że jest tak bardzo obrażona wizerunkiem ojca w serialu, że ma ochotę wymiotować, zrezygnowano z emisji kontrowersyjnego odcinka na Sky Arts. W tym samym czasie telewizja Lifetime ogłosiła, że powstanie film telewizyjny o ostatnich latach życia Króla Popu. Robocza nazwa produkcji - "Michael Jackson: Searching for Neverland" przedstawi perspektywę Billa Whitfielda i Javona Bearda - ochraniarzy gwiazdora.

"Urban Myths"
Fotografia: East News
"Urban Myths"
Fotografia: East News

Jak najbliżej prawdy

Odtwórcą głównej roli będzie uznawany za najlepszego sobowtóra i imitatora wizerunku scenicznego Jacksona - Navi. Aktor występuje w roli MJ na festiwalach i w klubach na całym świecie. W filmie wystąpi również Chad L. Coleman, aktor znany z hitów serialowych takich jak "Prawo ulicy" i "The Walking Dead". Coleman wcieli się w wiernego ochraniarza - Whitfielda.

Informacja o planowanej produkcji Lifetime prawdopodobnie nieprzypadkowo została ogłoszona w najgorętszym momencie dyskusji o odcinku "Urban Myths" z Josephem Fiennesem w roli głównej. Dzięki temu ten film telewizyjny ma zagwarantowaną promocję. Jest jak prezent i nagroda pocieszenia dla wściekłych fanów Michaela Jacksona.

Neverland
Fotografia: East News

Ofiara plotek

Producenci "Urban Myths" przestraszyli się fali krytyki ze strony najbliższego otoczenia Jacksona - choć twierdzą, że nie mieli złych intencji. Od kilku dni media przypominają rozmowę Michaela z Oprah Winfrey z 1993 roku, w której artysta stwierdził, że pomysł, aby na potrzeby reklamy w jego postać wcielił się biały aktor, jest niedorzeczna i przerażająca.

Dlaczego miałbym chcieć, aby wcielało się we mnie białe dziecko? Jestem czarnym Amerykaninem. Jestem dumny z tego, że jestem czarnym Amerykaninem. Jestem dumny ze swojej rasy. Jestem dumny z tego, kim jestem. Ta wypowiedź była ostatecznym podważeniem plotek, według których Michael marzył o wybieleniu swojej skóry. Prawda była mniej atrakcyjna - muzyk cierpiał na rzadką chorobę. 

Szok i niedowierzanie

Obsadzenie białego aktora w roli artysty, którego życie oprócz tego, że pełne sukcesów, było tragiczne, wydaje się być niesprawiedliwe. Większość plotek na jego temat było nieprawdziwych, media robiły z niego postać chorą psychicznie. Nawet sam Joseph Fiennes stwierdził, że kiedy dowiedział się o planach produkcji, miał poważne wątpliwości. 

Nie byłem zadowolony z decyzji osób odpowiedzialnych za casting i produkcję, biłem się z myślami. Byłem zdezorientowany i zszokowany, zdawałem sobie sprawę z tego, jak może się to skończyć. Wiem, jak wrażliwi są fani i rodzina Jacksona. Jednak ta rola nie podważa tego, kim był – powiedział aktor w rozmowie z HollywoodReporter.com. Zaznaczył, że brytyjska produkcja powinna być traktowana tylko i wyłącznie jak pastisz i nie zawiera w sobie elementów biograficznych.

Oceń artykuł

Przeczytaj więcej

Więcej newsów