Andrzej Strzelecki to nie tylko doktor Koziełło z "Klanu". Za te role go pokochaliśmy!

Andrzej Strzelecki w białej marynarce w paski
Fotografia: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Andrzej Strzelecki nie żyje. Wspominamy jego największe role filmowe i serialowe.

Andrzej Strzelecki nie żyje. Aktor, satyryk i reżyser teatralny zmarł 17 lipca 2020 roku po długiej walce z rakiem płuc i oskrzeli. Stał się mentorem dla wielu gwiazd, ponieważ był profesorem sztuk teatralnych w warszawskiej Akademii Teatralnej. W latach 2008-2016 sprawował nawet funkcję rektora uczelni. My jednak przede wszystkim będziemy go pamiętać z niesamowitych, bardzo charakterystycznych ról filmowych i serialowych. I właśnie je postanowiliśmy powspominać dziś w tym artykule.

Zobacz także: Piotr Woźniak-Starak był znanym producentem filmowym. "Bogowie" i "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej" wyszły spod jego skrzydeł

Andrzej Strzelecki: najpopularniejsze filmy. Wspominamy role aktora

Śmierć Andrzeja Strzeleckiego jest bez wątpienia ogromną stratą dla polskiej kinematografii. Z jakich ról przede wszystkim będziemy go pamiętać?

1. Doktor Tadeusz Koziełło - "Klan"

Właśnie za to będziemy najbardziej wspominać Andrzeja Strzeleckiego! I nie chodzi tu o samą rolę, co o to, że każda jego postać była tak cudownie charakterystyczna. Doktor Koziełło, choć był poboczną postacią w serialu "Klan", wszystkim zapadł w pamięć, a widzowie po prostu go uwielbiali! Jego "w rzeczy samej" było cytowane przez wielu z nas. I był, podobnie jak sam Strzelecki, zapalonym fanem golfa. 

2. Pan Rawlison - "W pustyni i w puszczy"

To była bardzo głośna produkcja! W 2001 roku wyszła nowa ekranizacja książki Henryka Sienkiewicz, pt. "W pustyni i w puszczy". Wówczas na ekranie zadebiutowali Karolina Sawka w roli Nel i Adam Fidusiewicz jako Staś. W role ich ojców wcielili się natomiast Artur Żmijewski i właśnie Andrzej Strzelecki, którzy stworzyli na ekranie wspaniały duet! A Strzelecki w roli taty Nel po prostu podbił nasze serca.  

3. Konferansjer - "Przepraszam, czy tu biją?"

"Przepraszam, czy tu biją?" to pierwszy pełnometrażowy film, w którym wystąpił zaledwie 24-letni wówczas Andrzej Strzelecki. Pojawił się wówczas na ekranie u boku wielkich gwiazd polskiego kina, takich jak: Jan Himilsbach, Marek Piwowski, Zdzisław Rychter, Jan Szczepański oraz Jerzy Kulej. W późniejszych latach sam stał się mentorem dla wielu młodych aktorów. 

4. Juliusz - "Kuchnia polska"

Miniseriale są dziś bardzo popularne, ale nie zawsze tak było. W 1993 roku w polskiej telewizji pojawiła się jednak tego typu produkcja, która jak na tamte czasy była bardzo oryginalna. Największe polskie gwiazdy pojawiały się w poszczególnych odcinkach, a w jednym z nich, w rolę redaktora naczelnego gazety wcielił się Andrzej Strzelecki. "Kuchnia polska" i "Klan" nie są jedynymi serialami, w których wystąpił aktor. Na srebrnym ekranie pojawiał się także w takich produkcjach jak: "Niania", "Na dobre i na złe" oraz "Barwy szczęścia"

5. Dawca - "Rozmowy nocą"

Andrzej Strzelecki ma na swoim koncie także występ w polskiej komedii romantycznej! "Rozmowy nocą" były bardzo popularne po premierze w 2008 roku. Jedną z ról zagrał właśnie Andrzej Strzelecki, który tym samym poszerzył swoje portfolio o kolejny, jakże ciekawy, gatunek filmowy. 

6. Premier RP Wincenty Witos - "1920. Bitwa warszawska"

Jedną z ostatnich ról Andrzeja Strzeleckiego była postać Wincentego Witosa w filmie "1920. Bitwa warszawska" z 2011 roku. Później aktor poświęcił się przede wszystkim grze w teatrze i pracy w Akademii Teatralnej. 

Andrzej Strzelecki był też wybitnym aktorem teatralnym. Stworzył także wiele sztuk jako reżyser. I to nie tylko teatralny. Reżyserował także różne festiwale i gale telewizyjne. Grał również w teatrze telewizji. 

Co ciekawe, Andrzej Strzelecki był także współzałożycielem kabaretu "Kur". Jego wielką pasją był golf, co zdecydowanie było jego elementem wspólnym z doktorem Koziełło z "Klanu".

Zobacz także: Ostrowska, Woźniak-Starak, Kożuchowska i wiele innych. Gwiazdy żegnają Pawła Królikowskiego

W tym roku odeszło od nas wiele znanych osób.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów