Kochał Myszkę Miki bardziej niż niejedną kobietę. 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o Walcie Disneyu

Patryk Chilewicz 05.12.2016
Walt Disney, Myszka Miki oraz Minnie
Fotografia: zdjęcie: East News

Dziś 115. rocznica urodzin Walta Disneya. To postać nieoczywista - z jednej strony wielki wizjoner, z drugiej mizogin i tyran. Oto kilka rzeczy, które wypada wiedzieć o człowieku, na którego pomysłach wychowuje się już kolejne pokolenie.

1. To nie on wymyślił Myszkę Miki

Postać, która zadebiutowała na dużym ekranie w 1928 roku, do końca życia Walta Disneya należała do jego ulubionych - to on do swoich ostatnich dni podkładał jej głos, a w wywiadach mówił, że "kocha ją bardziej niż niejedną kobietę". Tymczasem sympatyczną mysz wymyślił nie Disney, a jego przyjaciel, wybitny rysownik, Ub Iwerks. Wtedy jeszcze nazywała się Myszka Mortimer, lecz szybko zmieniono imię na bardziej nośne - Miki.

771-270_R
Fotografia: zdjęcie: wikimedia.org

2. W pracy był przerażającym tyranem

Choć pracownicy ponoć mówili do niego per "wujku", to Walt Disney w rzeczywistości był bardzo surowym i ostrym pracodawcą. Potrafił zwalniać z banalnych, niezwiązanych z pracą powodów, lubił poniżać swoich pracowników, nakazywał im brać nadgodziny, a jego rysownicy nie mieli prawa obchodzić świąt z rodziną - jedyną rodzinę jaką akceptował była ta w jego wytwórni. Jednocześnie Disney zdawał sobie sprawę ze swojego zachowania, bo wszelkie afery i protesty skutecznie wyciszał.

giphy (1)

3. Walczył obrazem podczas II wojny światowej

Oczywiście w typowy dla siebie sposób, a więc za pomocą obrazu. Franklin Roosvelt, ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, mocno wierzył w sens propagandy kinowej - wtedy średnio 2/3 Amerykanów raz w tygodniu wybierało się na seansy.

Powstała więc animacja „Twarz Führera”, w której główną rolę dostał Kaczor Donald, którego możemy podziwiać w czapce ze swastyką. Cała animacja przedstawia ciężkie, okrutne i przerażające życie, jakie wiedli mieszkańcy III Rzeszy. Kreskówka spotkała się z mieszanymi komentarzami, jednak zyskała duży rozgłos, co spowodowało, że powstały kolejne animacje w tej stylistyce.

4. Seksista i antysemita

Z czasem coraz trudniej ukryć te cechy charakteru, które z pewnością nie kojarzą się z dobrotliwym wujkiem Disneyem i jego czarodziejskim, sympatycznym światem bajek. W 2014 roku zwróciła na to uwagę Meryl Streep, gdy podczas jednego z wystąpień dowiodła, że Disney uważał, że skomplikowane prace w jego firmie nie powinny wykonywać kobiety, gdyż zwyczajnie nie nadają się do tego. Podobno Disney finansował także antysemickie lobby, jakie działało w Hollywood i w prywatnych rozmowach w ostrych słowach obchodził się z Żydami.

Z nadzwyczajną kreatywnością idą często w parze pewne deficyty w człowieczeństwie i wychowaniu. Znamy ten trop z własnego podwórka: Mozart, van Gogh, Tarantino, Eminem - zakończyła Streep.

giphy (2)

5. Nie został hibernowany

Wedle popularnej plotki Walt Disney wiedząc o zbliżającej się śmierci kazał się zahibernować, bo wierzył, że nauka w przyszłości przywróci go do życia. To jednak nieprawda - w rzeczywistości producent został skremowany w roku swojej śmierci, 1966 roku.

tumblr_muub1tunJc1re7xs6o5_500
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów