Aż 3 filmy polskie nominowane do Europejskich Nagród Filmowych!

Anna Respondek 22.08.2018
Joanna Kulig i Tomasz Kot
Fotografia: Youtube/KinoSwiatPL

Polscy twórcy mają kolejną szansę na zdobycie prestiżowej nagrody! Aż 3 filmy polskie otrzymały nominacje.

Twórcy polskich filmów nie mogą ostatnio narzekać na brak zainteresowania ze strony zagranicznych znawców. Najgorętsze nazwiska ostatnich miesięcy w polskim przemyśle filmowym to oczywiście Pawlikowski i Kulig. Dzieło reżysera filmu "Zimna wojna", w którym w głównej roli występuje Kulig, zebrało same pozytywne komentarze. Wśród największych sław na temat produkcji wypowiadali się Julianne Moore czy Juliette Binoche. Trzeba to przyznać, filmy polskie zaczęły święcić sukcesy na arenie światowej. 

Zobacz także: Joanna Kulig na ustach całego świata! Posypały się gratulacje

Filmy polskie nominowane do Europejskich Nagród Filmowych

Teraz kolejne polskie produkcje mają szansę na prestiżowe nagrody.  Europejska Akademia Filmowa postanowiła docenić aż 3 filmy, to znaczy "Zimną Wojnę" Pawła Pwalikowskiego, "Twarz" Małgorzaty Szumowskiej i "Fugę" Agnieszki Smoczyńskiej.

Polskie filmy będą walczyły z 46 innymi obrazami, które również mają szansę na wygraną. Wśród nominowanych znalazło się również kilka polskich koprodukcji: "Ayka" (reż. Siergiej Dworcewoj), "Dowłatow" (reż. Aleksiej German Jr.), "Litość" (reż. Babis Makridis), "Kapitan" (reż. Robert Schwentke) i "W cieniu drzewa" (Hafsteinn Gunnar Sigurðsson). 

W najbliższych tygodniach ponad 3500 członków Akademii zagłosuje na nominacje w następujących kategoriach: Film, Reżyser, Aktor, Aktorka i Scenariusz. O pozostałych kategoriach zdecyduje 8-osobowe jury.

Nominacje zostaną ogłoszone 10 listopada, a ceremonia wręczenia Europejskich Nagród Filmowych odbędzie się 15 grudnia w Sewilli.

Zobacz także: Joanna Kulig porównywana do Penelope Cruz. Zrobi międzynarodową karierę?

Filmy polskie: "Zimna wojna" nominowana do Europejskich Nagród Filmowych

"Zimna wojna" to bez wątpienia najlepszy polski film 2018 roku. Nic więc dziwnego, że to właśnie on został wybrany jako polski kandydat do Oscara i ma ogromne szanse na zdobycie nominacji! To wspaniała opowieść o wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią bez siebie żyć, ale razem również jest im bardzo trudno. Wszystko to zostało osadzone w czasach zimnej wojny w latach 50. Miejsce akcji dzieje się w Polsce, Berlinie, Paryżu i Jugosławii. "Zimna wojna" to jednak nie tylko opowieść o miłości. Film Pawła Pawlikowskiego doskonale ukazuje polską tradycję, kulturę i jest idealny do szerzenia jej na całym świecie. Z tej produkcji bez wątpienia możemy być dumni! Podobnie jak z aktorów, którzy w niej zagrali: Joanna Kulig i Tomasz Kot. 

Zobacz także: Polskie filmy 2019, które musisz zobaczyć!

Filmy polskie: "Twarz" nominowana do Europejskich Nagród Filmowych

"Twarz" to najnowsze dzieło Małgorzaty Szumowskiej. Film opowiada o dyskryminacji społecznej i ma wydźwięk bardzo patriotyczny i jednocześnie stawia czoła zaściankowości i ślepemu oddaniu wierze. Szumowska rzuciła wyzwanie Kościołowi katolickiemu, co jest typowe dla tej reżyserki. Kilka lat temu stworzyła "W imię...", w którym również uderzyła w Kościół. Główną rolę w "Twarzy" odgrywa Mateusz Kościukiewicz i bez wątpienia sprostał postawionemu mu zadaniu. Stworzył bardzo wyrazistą postać, przepełnioną goryczą i bólem. "Twarz" bez wątpienia zasłużyła na tę nominację.

Zobacz także: Filmy 2019 roku, których nie możesz przegapić!

Filmy polskie: "Fuga" nominowana do Europejskich Nagród Filmowych

Główna bohaterka "Fugi", Alicja (w tej roli Gabriela Muskała), czuje strach przed swoim życiem. Wszystko dlatego, że zmaga się z amnezją i nie pamięta swojej prawdziwej tożsamości. I choć z upływem czasu zaczyna przypominać sobie pewne szczegóły, Alicja zaczyna czuć jeszcze większy niepokój. Wszystko dlatego, że w jej głowie pojawiają się niepokojące obrazy. To niezwykła, ale zarazem bardzo pogmatwana opowieść o utracie tożsamości i próbie poznania samej siebie przez kobietę. Obok Muskały w produkcji główną rolę gra również Łukasz Simlat. 

Zobacz także najlepiej oceniane polskie filmy wszech czasów:

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów