BBC stworzyło listę 100 najlepszych filmów nieanglojęzycznych. Wśród wybranych dzieła Wajdy i Kieślowskiego

Anna Respondek 31.10.2018
"Diament i popiół"
Fotografia: Mary Evans Picture Library/East News

W tworzeniu listy brało udział 209 krytyków filmowych z 43 państw. 

Polska może pochwalić się wieloma wybitnymi nazwiskami w dziedzinie sztuki filmowej. Na międzynarodowych festiwalach doceniani są nie tylko reżyserzy, ale także scenografowie czy kostiumolodzy. Ostatnio stacja BBC Culture postanowiła stworzyć listę 100 najlepszych filmów nieanglojęzycznych. W tym celu do współpracy zaproszono 209 krytyków z 43 państw, którzy docenili 63 reżyserów i ich dzieła. W zestawieniu znalazły się aż dwa polskie nazwiska!

100 najlepszych filmów nieanglojęzycznych według BBC

Według krytyków filmowych wśród najlepszych filmów nieanglojęzycznych musieli znaleźć się Andrzej Wajda i Krzysztof Kieślowski. Pierwszy został doceniony za swój hit "Popiół i diament", w którym zagrał Zbigniew Cybulski. Produkcja Wajdy znalazła się na 99. miejscu.

W przypadku Kieślowskiego specjaliści docenili film "Trzy kolory: Niebieski", ze znakomitymi rolami Juliette Binoche i Emanuelle Riva i niezapomnianą muzyką skomponowaną przez Zbigniew Preisner. Produkcja znalazła się na 64. miejscu zestawienia.   

Na pierwsze miejsce zasłużył film "Siedmiu samurajów" Akiry Kurosawy. Drugie zajął "Złodziej rowerów" Vittorio de Siki, natomiast trzecie "Tokijska opowieść" Yasujirô Ozu. 

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Szukasz na wieczór idealnego filmu? Nie zapomnij o polskim komediach, które potrafią rozbawić do łez:

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów