Skaza białkowa u niemowlaków i noworodków - co należy o niej wiedzieć?

Na zdjęciu widać twarz niemowlaka, na której widoczne są zmiany skórne. Jest to jeden z objawów skazy białkowej.
Fotografia: Shutterstock

Skaza białkowa u niemowlaka i noworodka budzi niepokój u wielu rodziców. Jak się objawia i czym tak naprawdę jest? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie w artykule.

Skaza białkowa to rodzaj alergii pokarmowej na białko znajdujące się w mleku krowim i jego przetworach oraz na białko znajdujące się w jajkach, rybach i niektórych rodzajach mięsa. Tego rodzaju alergia występuję najczęściej u noworodków, niemowlaków i małych dzieci. Jej leczenie zazwyczaj nie wymaga podawania preparatów farmakologicznych, jednak koniecznie jest odpowiednia dieta i pielęgnacja ciała.

Zobacz także: Kolki u niemowlaka i noworodka - jak się objawiają i jak im zapobiegać?

Skaza białkowa – objawy

Objawy pojawiające się przy skazie białkowej są podobne do syndromów występujących przy atopowym zapaleni skóry jednak te nie ustępują po odstawieniu uczulającego składnika.

U noworodków i niemowlaków po spożyciu mleka pojawiają się czerwone i błyszczące zmiany skórne na policzkach. W ostrej fazie choroby mogą one rozprzestrzenić na rączki, nóżki, tułów, szyję. Skóra zaczyna się łuszczyć i odchodzić od ciała.

U starszych dzieci dodatkowy, objawem jest świąd skóry i ból spowodowany przez zmiany skórne. Dolegliwości bólowe mogą się nasilać pod wpływem mechanicznego podrażnienia skóry, potu czy stresu.

Inne objawy towarzyszące przy skazie białkowej u niemowlaka jest obecność krwi w stolcu i problemu z przybieraniem na wadzę. U maluchów często pojawia się też biegunka i wymioty, szczególnie w trakcie ząbkowania.

Skaza białkowa u niemowlaka a wstrząs anafilaktyczny

W bardzo rzadkich przypadkach skaza białkowa może doprowadzić do wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Jest to gwałtowna reakcja alergiczna, która jest bezpośrednim zagrożeniem życia, gdyż doprowadza on do trudności z oddychaniem.

Objawy wstrząsu anafilaktycznego:

 • Duszności,
 • Świszczący oddech,
 • Suchy kaszel i chrypka,
 • Świst wdechowy,
 • Wodnisty katar,
 • Świąd skóry,
 • Po0krzywka,
 • Obrzęk warg,
 • Rumień,
 • Blada skóra pokryta potem,
 • Nudności,
 • Wymioty.
 • Ból brzucha.

W przypadku pojawienia się objawów należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe i zacząć udzielać pierwszej pomocy.

Skaza białkowa u niemowlaka i noworodka – jakie są przyczyny?

Podobnie jak w przebiegu innych alergii, organizm przy skazie białkowej rozpoznaje konkretne substancje (w  tym przypadku białko) jako zagrożenie bezpieczeństwa organizmu. Alergen traktowany jest podobnie jak wirusy, czy bakterie. Mechanizmem ochronnym jest więc stan zapalny.

U niektórych maluchów jest większe ryzyko pojawienia się skazy białkowej – wpływ na to mają geny. Dzieci alergików są bardziej obarczone możliwością rozwinięcia się skazy białkowej. Warto jednak pamiętać, że ta dolegliwość może rozwinąć się także u dziecka, u którego w rodzinie nie stwierdzona została żadna alergia.

Skaza białkowa u niemowlaka i noworodka – leczenie

Leczenie skazy białkowej u dzieci jest trudne i skupia się głównie na eliminowaniu nie tylko objawów choroby, ale także przyczyn. Dlatego bardzo ważne, aby zarówno dzieci jak i ich rodzinie restrykcyjne trzymali się diety, w której nie ma produktów, które mogą wywołać skazę białkową.

Należy jednak pamiętać, że eliminacja niektórych produktów z codziennego jadłospisu powinna być wcześniej skonsultowana z lekarzem. Nieprawidłowa rezygnacja z pewnych grup produktów może doprowadzić do niedostarczenia niezbędnych składników do prawidłowego rozwoju dziecka.

Warto też pamiętać, że reakcje alergiczne mogą pojawić się nawet kilka dni po spożyciu alergenu. Dlatego każde nowe pokarmy powinny być wprowadzane do codziennej diety malucha powoli, stopniowo.

O odpowiednią dietę powinna zadbać także mam, która naturalnie karmi piersią. Jeśli u jej dziecka zdiagnozowano skazę białkową musi ona zrezygnować z mleka krowiego i przetworów mlecznych.

Zobacz także: Zaparcia u niemowlaka i noworodka - jakie są ich przyczyny i jak wygląda leczenie?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Rozwiąż quiz

10 prostych pytań z medycyny. Tylko 1 na 20 osób zdobywa komplet punktów

Zęby dorosłego człowieka
Fotografia: Shutterstock

1. Ile zębów ma dorosły człowiek?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów