"Ja chcę do mamy!". Jak sobie radzić z lękiem separacyjnym u dziecka?

lęk separacyjny u dziecka
Fotografia: Shutterstock

Lęk separacyjny to naturalny etap w rozwoju, w którym maluch przeżywa silny stres w momencie "zniknięcia" mamy. Dziecko płacze i jest drażliwe, dlatego ważne jest zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa. Sprawdź, jak sobie radzić z lękiem separacyjnym u niemowlaka i starszego dziecka.

Lęk separacyjny to rodzaj zaburzeń lękowych, ale również naturalny okres w rozwoju każdego dziecka. Maluch boi się rozstania i reaguje płaczem lub paniką w momencie, gdy dochodzi do separacji. Jeśli rozwój emocjonalny dziecka przebiega prawidłowo, lęk separacyjny mija. Może jednak stać się inaczej. Nieprzyjemne dolegliwości mogą towarzyszyć dziecku (a nawet nastolatkowi i dorosłemu) w każdej chwili rozstania z bliskimi (czy z osobą, od której jest uzależnione).

Zobacz także: Kolki u niemowlaka i noworodka - jak się objawiają i jak im zapobiegać?

Lęk separacyjny - co to jest?

Lęk separacyjny, inaczej SAD ("separation anxiety disorder") to trudne emocje spowodowane sytuacją rozstania dziecka z bliską mu osobą, najczęściej z matką. Rodzice na pewno znają ten etap w życiu niemowlęcia, kiedy nie mogą sobie pozwolić, by stracić je z pola widzenia. Dla malucha matka jest całym światem. Lęk separacyjny pojawia się w okresie ogromnego przywiązania do niej. W momencie, kiedy dziecko jej nie widzi, przeżywa silny stres, ogarnia go rozpacz, ponieważ myśli, że jej nie ma.

Lęk separacyjny - u niemowlaka i małego dziecka. Kiedy się pojawia?

Najczęściej takie zachowanie jest typowe dla niemowląt od ok. 7 do 11 miesiąca życia. Obawy przed rozstaniem stanowią naturalny etap w rozwoju dziecka. Zazwyczaj ustępują, choć często jest to kwestia indywidualna, uzależniona od temperamentu i doświadczeń malucha. U najmłodszych lęk separacyjny pojawia się czasem w okresie skoku rozwojowego i nasilenia potrzeby bliskości, czyli około 1,5 roku życia. Zazwyczaj mija on między 2. a 5. rokiem życia.

Lęk separacyjny - objawy

Niemowlę płacze i reaguje paniką w sytuacji rozłąki z matką. Może bać się obcych, unika kontaktu wzrokowego. Dziecko ma problemy ze snem, potrzebuje mamy lub taty, żeby się uspokoić.

Inne objawy lęku separacyjnego:

Lęk separacyjny - przyczyny

Według psychologów niemowlęta nie odróżniają siebie od mamy i nie mają rozwiniętego poczucia czasu. Krótka chwila w w samotności może dla nich urastać do rangi wieczności. Kwestia ta wiąże się także z brakiem poczucia stałości. Jeśli maluch kogoś nie widzi, uznaje, że go nie ma. Nie rozumie, że osoba ta nie znika, tylko jest w innym miejscu. Może płakać, staje się drażliwy, reaguje złością, a czasem nawet wpada w histerięAby się uspokoić, np. zasnąć, potrzebuje bliskości rodzica. Na tym etapie dziecko może także wstydzić się obcych i unikać kontaktu z osobami, których nie zna.

Lęk separacyjny - jak sobie radzić?

Oswajanie lęku separacyjnego to trudna sztuka. Przede wszystkim należy zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa i czułość, ponieważ bardzo ich potrzebuje. Jeśli szef nie naciska na powrót do obowiązków służbowych, warto odroczyć powrót do pracy do pierwszych urodzin pociechy. Jeśli matka nie może sobie na to pozwolić, trzeba jak najwcześniej przyzwyczaić dziecko do pozostawania z innym opiekunem. Najlepiej, jeśli jest to jedna i ta sama osoba.

Co robić, by złagodzić lęk separacyjny u dziecka?

  • Nie wymykaj się ukradkiem, zawsze mów, dokąd idziesz
  • Określ ramy czasowe swojego powrotu (powiedz np., że przyjdziesz, gdy maluch będzie oglądał bajkę)
  • Nie przedłużaj pożegnań
  • Stwórz rytuały, które sprawią, że dziecko poczuje się bezpieczniej, gdy będziesz wychodzić (np. całus na pożegnanie)

Lęk separacyjny - leczenie

Jeśli mimo naszych starań lęk separacyjny u niemowlęcia nie mija, w wręcz się wzmaga, warto rozważyć spotkanie ze specjalistą, który pomoże oswoić lęki u twojej pociechy za pomocą odpowiednio dobranej psychoterapii.

Zobacz także: Bunt dwulatka to zmora niejednego rodzica. 5 sposobów na poskromienie małego złośnika

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów