Kiedy dziecko zaczyna siadać? Sprawdź, jak pomóc niemowlęciu!

Dziecko, które siada. Kiedy to następuje?
Fotografia: Shutterstock

Nauka siadania zazwyczaj zaczyna się około 6. miesiąca życia dziecka. U 7-miesięcznego niemowlęcia możliwe jest już siadanie bez podpierania. Kiedy dziecko siada, trzeba mu zapewnić asekurację, ale nie wolno go do niczego zmuszać. Sprawdź, jakimi ćwiczeniami można wspomóc ten etap rozwoju maluszka.

Nauka siadania to ważny etap w rozwoju niemowlęcia. Mały obywatel w końcu może zobaczyć świat z innej perspektywy. Kiedy dziecko siada? Czy można sadzać dziecko, zanim samo opanuje sztukę siedzenia i jakie ćwiczenia pomogą niemowlęciu?

Każdy maluszek rozwija się w swoim tempie. Choć pozycja siedząca dorosłym wydaje się naturalna, niemowlę musi włożyć wiele wysiłku, zanim ją opanuje. Pamiętaj, by nie sadzać dziecka na siłę, kiedy nie jest na to gotowe. Nie podciągaj 3- lub 4-miesięcznego niemowlęcia za rączki ani nie obkładaj go poduszkami, żeby nie spowodować wad kręgosłupa!

Zobacz także: Dziecko nie płacze bez powodu. Co oznacza płacz niemowlaka i jak na niego reagować?

Kiedy dziecko siada?

Siedzenie bez podpierania jest możliwe dopiero u 7-miesięcznego dziecka, choć zazwyczaj jest to kwestia indywidualna. Niektóre 6-miesięczne niemowlęta umieją już siadać, czasem sztukę tę opanowują dopiero 9-miesięczne szkraby. Kiedy dziecko siada? Rozpoznasz moment, kiedy malec będzie na to gotowy.

Jeśli mięśnie dziecka będą na tyle silne, by utrzymać jego plecy w pionie, to znak, że jest ono gotowe na naukę siadania. Malec zacznie dźwigać główkę oraz tułów.

Niektórzy uważają, że jeśli 4-miesięczne dziecko rwie się do siedzenia, należy mu w tym pomóc. To błąd. Maluszek w takim wieku jeszcze nie jest gotowy na taki wysiłek. Ani jego mięśnie, ani kości i stawy nie są do tego przygotowane. By zaspokoić potrzebę obserwacji u tak malutkiego niemowlęcia, można sadzać je na krótko sobie na kolanach lub nosić na rękach bokiem do podłogi.

Jak pomóc, kiedy dziecko zaczyna siadać?

5-miesięczne niemowlę coraz częściej unosi główkę, próbując oderwać plecki od podłoża. Pamiętaj, by przypinać maluszka w leżaczku, ponieważ może wypaść.

Kiedy 6-miesięczne dziecko zaczyna siadać, nie należy mu w tym przeszkadzać. Na początku będzie upadać i podpierać się rączkami. Zapewnij mu asekurację i pozwól pobyć w tej nowej pozycji przez jakiś czas. Nie należy zabraniać dziecku siadania, jednak nie zachęcajmy go do tego, jeśli nie jest na to gotowe. Nie ciągnij malca na siłę za rączki. Jeśli sięga po twoje palce i podciąga się na nich, zadbaj, by w razie potrzeby miał "miękkie lądowanie". Jeśli nie - nie pomagaj mu w tym.

Zazwyczaj dopiero 7-miesięczne dziecko jest w stanie utrzymać pozycję siedzącą. Nie potrzebuje już podparcia, a jego mięśnie pozwalają na dłuższą zabawę w tej pozycji. W tym wieku bez obaw możesz sadzać pociechę w krzesełku i na kocyku rozłożonym na podłodze.

Kiedy dziecko siada - ćwiczenia

Nie sadzaj dziecka, jeśli nie jest na to gotowe. Siadanie maluszka, który sam rwie się do zmiany pozycji, można jednak przyspieszyć, stosując różne ćwiczenia. Wspomagają one rozwój motoryczny dziecka.

  • Codziennie kładź dziecko na brzuszku - nauczy się wtedy samodzielnie trzymać główkę i ćwiczyć mięśnie karku oraz niższych partii plecków
  • Połóż maleństwo na macie edukacyjnej i rozłóż wokół niego zabawki tak, by mogło po nie sięgnąć
  • Zabawa w turlanie - dziecko kilka razy spróbuje się przeturlać, żeby dotrzeć do ulubionej zabawki, wzmacniając mięśnie tułowia, szyi, ramion i nóg
  • Maluszek może podciągać się, trzymając za szczebelek łóżka lub nogę od stołu. Jeśli utrzyma się tak dłużej, można pomóc mu usiąść z podparciem

Co robić, kiedy dziecko jeszcze nie siada?

Jeśli 9-miesięczne dziecko samo nie podejmuje prób siadania, rodzice powinni skonsultować się z lekarzem. Przyczyny takiej sytuacji mogą być różnorakie - od wcześniactwa, chorób przebytych przez matkę w ciąży, po choroby neurologiczne u dziecka oraz czynniki psychiczne (zmiana opiekuna, odstawienie smoczka, itp.). Wczesne wykrycie nieprawidłowości rozwojowych zawsze oznacza lepsze rokowania.

Zobacz także: Bunt dwulatka to zmora niejednego rodzica. 5 sposobów na poskromienie małego złośnika 

Sprawdź, czy jesteś gotowa na dziecko

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów