Karmienie piersią - wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć

Młoda mama karmi swoje dziecko piersią.
Fotografia: Shutterstock

Karmienie piersią to jeden ze sposobów, który zapewnia optymalny rozwój dziecka, a także dba o zdrowie malucha i jego mamy. Jakie są jeszcze zalety naturalnego karmienia piersią?

Karmienie piersią to czynność, która leży w naturze kobiety. Jednak wielu mamom może sprawiać problemy, np. przy niewłaściwej pozycji, częstym wstawaniu w nocy, czy braku odpowiednich akcesoriów. Koniecznie dowiedz się, jakie akcesoria ułatwią ci naturalne karmienie piersią i zapobiegną przed pojawieniem się wielu dolegliwości bólowych.

Zobacz także: Raczkowanie to bardzo ważny etap w rozwoju dziecka. Kiedy powinien się zacząć?

Karmienie piersią – zalety

Karmiąc naturalnie swoje dziecko, podajesz mu pokarm, który stworzyła sama natura. Jego skład zapewni dziecku nie tylko odpowiedni wzrost i masę ciała, ale także zadba o odpowiedni rozwój intelektualny.

Jak podaję Instytut Matki i Dziecka, naturalne karmienie piersią ma wiele zalet zarówno dla maleństwa jak i matki. Są to między innymi:

 • Zmniejszone ryzyko pojawienia się wad zgryzu, a także mowy.
 • Zwiększona ochrona przed chorobami cywilizacyjnymi (choroby serca, choroby naczyń krwionośnych, choroby alergiczne i uczulenia, nadwaga, otyłość, choroby nowotworowe, cukrzyca typu I i II).
 • Skuteczna obrona przez chorobami infekcyjnymi (szczególnie dróg oddechowych, układu pokarmowego, a także dróg moczowych.

Dodatkowo maleństwo karmione piersią będzie miało harmonijny rozwój oraz funkcjonowanie zmysłów i mózgu. Dzięki temu może lepiej wykorzystać swój potencjał – nie tylko poznawczy i intelektualny, ale także ruchowy.

Naturalne karmienie przynosi nie tylko korzyści dla noworodka i niemowlęcia, ale także dla mamy. Przede wszystkim karmienie piersią to sposób na nawiązanie niezwykłego kontaktu ze swoim potomkiem. Inne zalety to także:

 • Szybce obkurczenie macicy po porodzie,
 • Zmniejszone ryzyko wystąpienia krwawień po porodzie,
 • Szybsza możliwość powrotu do masy ciała sprzed ciąży (karmienie piersią umożliwia także szybsze pozbycie się nadprogramowych kilogramów),
 • Zmniejszone ryzyko wystąpienia raka piersi oraz jajników,
 • Mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na osteoporozę po menopauzie.

Należy także pamiętać o innych zaletach naturalnego karmienia, które nie wiążą się ze zdrowiem dziecka i matki, a także z rozwojem malucha. Karmienie piersią jest też tańsze i wygodniejsze.

Karmienie piersią – jak długo powinno trwać?

Karmienie dziecka wyłącznie piersią powinno trwać do ukończenia 6. miesiąca życia przez malucha. Do tego czasu, niemowlę nie powinno dostawać żadnych innych pokarmów. W pierwszym półroczu życia, twoje dziecko nie ma w pełni dojrzałych funkcji trawiennych oraz obronnych. Dopiero po ukończeniu 6. miesiąca życia należy stopniowo do diety wprowadzać nowe pokarmy. Należy jednak pamiętać, że podawanie nowych pokarmów, nie powinno zastępować karmienia piersią. Nowa żywność powinna je tylko uzupełniać!

W miarę dojrzewania dziecka i radzenia sobie z nowym pożywieniem, dziecko zaczyna ograniczać pokarm pochodzący z piersi na rzecz tego, który dostaje w talerzu.

Karmienie piersią – dieta matki

Dieta matki karmiącej piersią jest bardzo ważna – to podstawa do prawidłowego rozwoju dziecka. Codzienny jadłospis karmiącej mamy powinien głównie składać się z produktów lekkostrawnych. Musi być skonstruowany także tak, aby maleństwu i jego mamie nie zabrakło odpowiednich składników odżywczych.

Dietka matki karmiącej piersi powinna składać się z około 5-6 posiłków spożywanych regularnie. W codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć nabiału, ryb, mięsa, jajek, produktów zbożowych, a także warzyw i owoców. Warto też dodać, że każda matka powinna codziennie pić około 2 litrów wody.

Kobiety w trakcie laktacji powinny jeść około 600 kalorii więcej iż przed ciążą. Należy wspomnieć także o tym, że jeżeli u dziecka stwierdzono alergię pokarmową, matka musi wyeliminować ten produkt z codziennego jadłospisu. Nie oznacza to jednak, że konieczne jest stosowanie rygorystycznej diety.

Karmienie piersią – w nocy

W pierwszych miesiącach swoich życia, noworodek je bardzo często. Oznacza to, że budzi się nawet kilka razy w nocy, aby dostarczyć swojemu organizmowi pokarm. Gdy tylko się dopina, należy przyłożyć malucha do piersi.

Nie oznacza to jednak, że dziecko należy budzić do jedzenia, gdy tylko będzie głodne, na pewno samo upomni się o jedzenie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy przerwa w karmieniu u noworodka wynosi 4-5 godzin.

Karmienie piersią – pozycja

W trakcie karmienia piersią powinnaś przyjąć odpowiednią pozycję. W przeciwnym razie będzie ci nie tylko niewygodni, ale także będziesz spięta i zestresowana. Nie sprzyja to dziecku, wręcz przeciwnie – maluch to także odczuwa.

Jeśli chcesz, aby było ci wygodnie w trakcie karmienia, o tym musisz pamiętać – to dziecko musi być przystawione do piersi, a nie odwrotnie. Dostosuj pozycje dziecka do swojej- nie pochylaj się, nie opieraj na ramieniu, nie leż na boku itp.

Jeszcze przed porodem powinnaś zadbać o odpowiedni fotel, poduszki, podnóżek, które umożliwią ci wygodną pozycję w trakcie karmienia piersią.

Karmienie piersią – o tych rzeczach nie możesz zapomnieć

W te akcesoria warto się zaopatrzyć przed porodem:

 • Wkładki laktacyjne (włożone do staniki zbierają zalegający pokarm i zapobiegają przed zabrudzeniem bielizny).
 • Odpowiednia odzież dzienna i nocna (zarówno koszule nocne ze specjalną odpinaną klapką, czy sukienki z rozcięciem ułatwiają w naturalnym karmieniu),
 • Biustonosze do karmienia (najlepiej, żeby był wykonany z bawełny i bez fiszbin, tego typu staniki nie mogą być za ciasne i za luźne).
 • Poduszka do karmienia (są w kształcie rogala/fasoli – gwarantuje to wygodę nie tylko dziecku, ale także mamie).

Zobacz także: Kiedy dziecko zaczyna mówić i jak mu pomóc w nauce pierwszych słów?

Młoda matka przytula swoją córkę.
Rozwiąż quiz

Czy jesteś nadopiekuńczą mamą?

Młoda matka przytula swoją córkę.

1. Twoja najmłodsza pociecha jest:

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów