Ile powinien jeść noworodek? Koniecznie sprawdź

Ile powinien jeść noworodek, ile je noworodek
Fotografia: Shutterstock

Ile powinien jeść noworodek – to zasadnicze pytanie po tuż po narodzinach dziecka. Jesteś ciekawy, ile razy dziennie je noworodek? Podpowiadamy!

Tuż po narodzinach dziecka najważniejszym pytaniem dla rodziców jest to, kiedy i ile powinien jeść noworodek. Często dylematem młodej mamy jest to, czy dziecko na pewno jest najedzone i czy otrzymuje takie ilości pokarmu, jakich rzeczywiście potrzebuje. Sprawdź, ile powinien zjadać noworodek w pierwszych tygodniach swojego życia.

Zobacz także: Kiedy dziecko zaczyna siadać? Sprawdź, jak pomóc niemowlęciu! 

Co ile powinien jeść noworodek?

Specjaliści zalecają, aby pierwsze karmienie noworodka odbyło się tuż po porodzie. Zainicjowanie karmienia piersią w pierwszej godzinie od momentu narodzin dziecka jest niezwykle istotne dla uruchomienia laktacji a przede wszystkim dla nawiązania bliskości ze swoim maluchem. Bardzo ważnym aspektem jest ustalenie w jakich odstępach czasowych dziecko ma przyjmować pokarm.

W pierwszych tygodniach życia malucha jego karmienie powinno się odbywać minimum 8-10 razy na dobę. Trzeba zwrócić uwagę na to, aby przerwy między kolejnymi posiłkami nie były w trakcie dnia dłuższe niż 3 godziny. Nocą natomiast dziecko powinno przyjmować pokarm co 4 godziny. Karmienie dziecka z odpowiednią częstotliwością da ci pewność, że twój maluch jest wystarczająco najedzony.

Zobacz także: Czkawka u noworodka - czy powinna być powodem do niepokoju?

Ile je noworodek w pierwszych dniach życia?

Nowo narodzone dziecko potrzebuje zazwyczaj ok. 95 kcal na kilogram masy swojego ciała w ciągu doby. Ilość spożywanego przez niego pokarmu nie jest jednak za duża i podczas jednego karmienia nie wynosi więcej niż 20 ml. W tym czasie może nastąpić spadek wagi urodzeniowej o malucha o około 10 procent, co jest normalnym zjawiskiem i nie powinno budzić obaw rodziców.

W drugim dniu noworodek niemal cały czas domaga się karmienia, a ile je noworodek w 3 dobie? Tutaj sytuacja wygląda podobnie i taki stan może utrzymywać się przez kilka kolejnych dni. Ilość spożywanego przez dziecko pokarmu z dnia na dzień systematycznie wzrasta, co wynika z rosnącego zapotrzebowania na kalorie.

Tygodniowy noworodek - ile powinien jeść?

Pod koniec pierwszego tygodnia dzienna ilość wypijanego mleka przez dziecko podczas jednego karmienia może wynieść nawet 60-70 ml. Od tego czasu liczba karmień stopniowo zaczyna się stabilizować i zazwyczaj wynosi od 8 do 12 na dobę. Jedno karmienie trwa zazwyczaj około 20 minut, a przerwy pomiędzy jednym a drugim wynoszą ok. 2-3 godziny.

W przypadku karmienia piersią mogą pojawić się trudności z oszacowaniem, czy dziecko na pewno dostało wystarczająca ilość pokarmu. Jeżeli zauważyłaś, że maluch odwraca główkę albo zaczyna zasypiać to najprawdopodobniej nie ma już ochoty na dalsze jedzenie.

Zobacz także: Dieta matki karmiącej piersią - jakich produktów należy unikać i ile kalorii więcej należy spożywać?

Ile powinien jeść noworodek ml mleka w kolejnych tygodniach?

W czternastej dobie noworodek karmiony piersią potrafi wypić niemal 100 ml mleka, natomiast z końcem pierwszego miesiąca jego zapotrzebowanie na mleko wynosi ok. 600-700 ml na dobę. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że każde dziecko jest inne i jego potrzeby mogą być różne, w związku z tym ten rytm karmienia również nie musi być dokładnie taki sam w przypadku wszystkich noworodków. Warto jednak trzymać się głównej zasady, czyli takiej, aby karmić dziecko zawsze, kiedy sygnalizuje taka potrzebę. Jeżeli więc tylko zauważysz u niego, że jest niespokojny, wkłada rączki do buzi, porusza główką w poszukiwaniu piersi lub płacze prawdopodobnie jest głodne i domaga się karmienia. W przypadku, gdy zaobserwujemy u dziecka jakiekolwiek nieprawidłowości związane z przybieraniem na wadze i zmniejszony apetyt jest to sygnał, że być może dzieje się z nim coś niepokojącego i konieczna będzie wizyta u pediatry w celu ustalenia przyczyny problemu.

Ile ml mleka modyfikowanego powinien jeść noworodek?

Karmienie dziecka mlekiem modyfikowanym powinno się odbywać według ściśle określonych zasad. Producenci umieszczają na opakowaniach dokładne informacje co do ilości proszku zalecanych w konkretnym wieku. W żadnym wypadku nie należy odmierzać ich na oko, bowiem złe proporcje mogą spowodować u malucha poważne problemy z układem pokarmowym i być przyczyną wymiotów, jak i biegunek. W pierwszych dniach życia dziecka dzienna ilość wypijanego przez nie mleka modyfikowanego wynosi ok. 360-480 ml.

Zalecana porcja przy jednym karmieniu to 30-60 ml. Pod koniec 1 tygodnia ilość spożywanego pokarmu w ciągu dnia powinna wynosić 500-520 ml, a jednorazowa porcja 60-70 ml. Z każdym kolejnym tygodniem te porcje będą się stopniowo zwiększać. 1-miesięczne dziecko wypija ok. 540-560 ml mleka dziennie, czyli ok. 90-110 ml podczas jednego karmienia. Warto pamiętać, aby karmienie dziecka mlekiem modyfikowanym odbywało się przy wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Bardzo ważne jest zachowanie regularnych odstępów między kolejnymi karmieniami, bowiem trzeba wiedzieć, że noworodek znacznie trudniej trawi taki rodzaj pokarmu niż mleko pochodzące od matki. Przez pierwsze dni życia przerwy między karmieniami powinny wynosić 2-3 godziny. Z kolei pod koniec pierwszego miesiąca życia dziecko powinno być karmione co ok. 4 godziny.  Warto także dodać, że karmienie butelką zazwyczaj trwa krócej niż karmienie piersią.

Co może wpływać na to, że noworodek nie chce jeść?

To, jak często i ile je noworodek zależy od wielu czynników. Wszelkie oznaki braku apetytu u dziecka przez dłuższy okres czasu mogą być bowiem niepokojącym sygnałem. Jeżeli zauważasz, że dziecko nie chce ssać piersi lub przyjmować pokarmu z butelki nie można tego zbagatelizować. Niekiedy przyczyną tego stanu rzeczy może być rozwój jakiejś infekcji u malucha lub niewłaściwa temperatura pomieszczenia w której przebywa. Czasami dziecko jest po prostu najedzone i potrzebuje odrobiny przerwy, aby przyjąć kolejny posiłek.

Warto pamiętać również o tym, że każde jedzenie które spożywa młoda mama ma wpływ na smak jej pokarmu. Może się więc ta zdarzyć, że dziecko unika karmienia, bo nie odpowiada mu smak mleka. W tym przypadku ważne jest, aby w tym okresie zadbać również o swoją dietę i unikać produktów, które mogłyby źle wpłynąć na laktację. Oczywiście nie należy od razu panikować, bo bardzo często niechęć do przyjmowania pokarmu wynika po prostu z tego, że nasze dziecko jest zmęczone i potrzebuje snu.

Zobacz także: Potówki u niemowlaka - jak wyglądają i co je powoduje?

Niemowlak
Rozwiąż quiz

Czy twój partner gotowy jest na dziecko?

Niemowlak

1. Jak twój partner czuje się w towarzystwie dzieci?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów