Czkawka u noworodka - czy powinna być powodem do niepokoju?

Noworodek leży na plecach i ma czkawkę.
Fotografia: Shutterstock

Czkawka u noworodka zazwyczaj występuje po jedzeniu. Najczęściej jest spowodowana połknięciem powietrza lub zbyt dużą ilością pokarmu. Koniecznie sprawdź, co robić przy pojawieniu się czkawki u noworodka.

Czkawka u noworodka powoduje niepokój u wielu rodziców. Jednak jest to powszechna dolegliwość, która w większości przypadków nie jest spowodowana poważnymi chorobami, czy dolegliwościami. Dopiero gdy występuje dość często razem z innymi niepokojącymi objawami może świadczyć o refluksie żołądkowo-przełykowym.

Zobacz także: Dziecko nie płacze bez powodu. Co oznacza płacz niemowlaka i jak na niego reagować?

Czkawka u noworodka – przyczyny

Czkawka u noworodka może być spowodowana różnymi czynnikami. Należą do nich między innymi:

  • Czkawka u noworodka po jedzeniu

Czkawka u noworodka najczęściej pojawia się po jedzeniu Może on być spowodowana zachłyśnięciem powietrza lub jego połknięciem. Do takiej sytuacji dochodzi, gdy maluszek je bardzo łapczywie albo nieprawidłowa chwyci pierś, czy też butelkę.

Czkawka u noworodka po jedzeniu może być także spowodowana źle dobranym smoczkiem do karmienia. Gdy twoje maleństwo karmione jest butelką, pamiętani się nie tylko o prawidłowej pozycji do jedzenia, ale także o dobrze dopasowanym smoczku.

  • Czkawka u noworodka z przejedzenia

Za pojawienia się czkawki u noworodka może odpowiadać zjedzenie zbyt dużej ilości pokarm. Przy pełnym brzuszku dzieciątka, układ pokarmowy nie zawsze daje sobie rady z dużą ilością pokarmu. Warto pamiętać, że przekarmienie noworodka nie wpływa pozytywnie na jego rozwój lecz niekorzystnie na jego zdrowie (szczególnie przewód pokarmowy).

  • Czkawka u noworodka a śmiech

Przyczyną czkawki u noworodka może być także śmiech. Gdy maleństwo się śmieje, w trakcie tej czynności może nałykać się powietrza. Czasami wystąpienie czkawki noworodka świadczy o tym, że dziecku jest za zimno.

Czkawka u noworodka – co robić?

Należy pamiętać o tym, że każdy noworodku po posiłku powinno się odbić. Wystarczy, że weźmiesz maluszka na rączki i delikatnie poklepiesz go po plecach. Pamiętaj, aby utrzymywać go w pozycji pionowej (najlepiej lekko pochylonej do przodu). Zarówno główka jak i brzuch powinny być przytulone do tułowia osoby go  noszącej.

Czkawka może być spowodowana także wychłodzeniem organizmu dzieciątka. Dlatego przy wystąpieniu czkawki należy sprawdzić pieluchę noworodka. Jeśli jest ona mokra, mogła też wywołać wychłodzenie. Bardzo ważne jest także to, aby przykryć dziecko.

Aby zapobiec przed pojawieniem się czkawki u noworodka należy przystawić je do piersi, z której jadło poprzednio. Maleństwo nie zachłyśnie się dużą ilością mleka i nie połknie także powietrza. Gdy dziecko zaspokoi największy głów (ssanie jest wtedy najbardziej intensywne) należy zmienić pierś.

Warto także się zastanowić nad stosowanie butelek antykolkowych. Zapobiegają one także przed pojawieniem się czkawki, gdyż uniemożliwiają połykanie powietrza.

Należy pamiętać, że domowe sposoby na czkawkę, które są praktykowane u osób dorosłych, nie mogą być wykonywane u noworodków.

Czkawka u noworodka – czy wymaga leczenia?

W większości przypadków czkawka, która pojawia się u noworodka nie wymaga specjalistycznego leczenia. Gdy nie przeszkadza ona w regularnym karmieniu dziecka, czy też jego spaniu – nie trzeba zgłaszać się na wizytę lekarską.

Niepokojąca jest czkawka, która się pojawia około 2-3 razy dziennie lub trwa około godziny. Może ona świadczyć o refluksie żołądkowo-przełykowym. Inne objawy, które występuje przy tej dolegliwości to także: odpluwanie jedzenia, ulewanie, rozdrażnienie, osłabiony apetyt. Należy pamiętać, że długo utrzymujący się ref luk u tak małych dzieci może doprowadzić do szeregu poważnych zaburzeń. Mowa o: zapaleniu oskrzeli, zapaleniu płuc, zapaleniu przełyku, kaszlu, wymiotach (z domieszką krwi lub żółci). Te schorzenia mogą doprowadzić nie tylko do braku przyrostu masy ciała, ale także negatywnie wpłynąć na rozwój malucha.

W bardzo rzadkim przypadkach długotrwała czkawka może być także objawem innych poważnych schorzeń, np. chorób jamy brzusznej, zaburzeń metabolicznych, czy też chorób ośrodkowego układu nerwowego.

Zobacz także: Zaparcia u niemowlaka i noworodka - jakie są ich przyczyny i jak wygląda leczenie?

Młoda matka przytula swoją córkę.
Rozwiąż quiz

Czy jesteś nadopiekuńczą mamą?

Młoda matka przytula swoją córkę.

1. Twoja najmłodsza pociecha jest:

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów