Czego nie jeść, karmiąc piersią? Sprawdź, jakich produktów powinna unikać każda mama!

Czego nie jeść, karmiąc piersią, czego nie można jeść karmiąc piersią
Fotografia: Shutterstock

Czego nie jeść, karmiąc piersią – to pytanie jest jednym z tych, które najczęściej padają z ust kobiet po porodzie. Sprawdź, czego nie jeść podczas karmienia!

Dylematy dotyczące prawidłowego odżywania po ciąży pojawiają się u niejednej mamy. Przede wszystkim zadają sobie pytanie, czego nie można jeść, karmiąc piersią? Specjaliści zalecają, aby dieta młodej mamy była bogata w wiele witamin i składników odżywczych, jednak w czasie karmienia piersią niektórych produktów należy unikać. Sprawdź, czego nie jeść podczas karmienia piersią!

Zobacz także: Dziecko nie płacze bez powodu. Co oznacza płacz niemowlaka i jak na niego reagować?

Karmienie piersią - czego nie jeść?

Odpowiednia dieta w czasie karmienia piersią jest bardzo istotna nie tylko dla samopoczucia matki, ale przede wszystkim dla prawidłowego rozwoju dziecka. Rodzaj spożywanego pokarmu może wpływać na samopoczucie dziecka. Młoda mama powinna więc zwracać szczególną uwagę na to, czego nie wolno jeść karmiąc piersią i eliminować ze swojego menu to wszystko, co mogłyby negatywnie wpłynąć na zdrowie malucha.

Komponując swoją dietę, należy rezygnować ze wszystkich produktów, które mogą niekorzystnie wpłynąć na funkcjonowanie układu pokarmowego i które nie dostarczają żadnych składników odżywczych a są tylko źródłem pustych kalorii. Przede wszystkim należy zapomnieć o spożywaniu w tym czasie produktów wysokoprzetworzonych i pełnych szkodliwych konserwantów, barwników i ulepszaczy

Zobacz także: Karmienie piersią - wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć

Czego nie jeść przy karmieniu piersią - jakie tłuszcze lepiej wyeliminować z diety?

W czasie karmienia piersią nie są wskazane tłuszcze nasycone oraz tłuszcze trans, które nie tylko łatwo przenikają do pokarmu, ale też wpływają na zwiększenie się poziomu „złego” cholesterolu we krwi. W związku z tym  warto wyeliminować z diety smalec, tłuste mięso, wszelkiego rodzaju fast foody oraz tłusty nabiał. Poza tym powinno się ograniczyć spożywanie masła oraz margaryny oraz dań typu instant.

Wybierając produkty, lepiej sięgać po takie, które są bogate w tłuszcze nienasycone. Są one obecne m.in. w rybach, oleju rzepakowym, oliwie z oliwek oraz w orzechach.

Czego nie jeść podczas karmienia - których warzyw unikać

Nie od dziś wiadomo, że warzywa to źródło cennych witamin i składników odżywczych. Okazuje się jednak, że nie wszystkie z nich są mile widziane w menu matki karmiącej. Czego nie można jeść podczas karmienia piersią z warzyw? Przede wszystkim w czasie karmienia należy ograniczać spożywanie warzyw strączkowych, jak np. fasola, bób, czy groch oraz wzdymających typu kapusta, brukselka oraz kalafior, ponieważ mogą powodować wiele przykrych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Spożywanie roślin strączkowych jest przyczyną wzdęć i gazów.

Wiele mam zastanawia się, czy trawiąc te produkty, jakieś składniki rzeczywiście mogą przedostać się do mleka, chociaż zdania specjalistów są w tym temacie podzielone. Jeżeli jesteś fanką czosnku i jego licznych prozdrowotnych właściwości to niestety na czas karmienia piersią lepiej wyeliminować go na pewien czas ze swojej diety. Jego intensywny smak i zapach może bowiem wpłynąć na jakość mleka i sprawić, że dziecko będzie unikało ssania piersi. Poza tym może powodować kolki jelitowe oraz biegunki.

Dieta matki karmiącej piersią - których słodyczy unikać

Według specjalistów cukier oraz słodycze należą do tych produktów, których należy unikać nie tylko w czasie karmienia piersią, ale i na co dzień. Nie tylko są źródłem pustych kalorii, ale też zawierają liczne składniki, jak konserwanty i barwniki, które przenikając do mleka matki mogą negatywnie wpływać na dziecko, powodując np. kolki jelitowe. Dlatego jeżeli najdzie cię ochota na coś słodkiego lepiej poszukać zdrowego zamiennika.

Świeże i suszone owoce oraz lekka sałatka owocowa na bazie jogurtu naturalnego sprawdzi się w takim momencie idealnie. W owocach znajdziesz wiele witamin i składników odżywczych, które gwarantują zdrowie i dobre samopoczucie. Poza tym rezygnacja ze słodyczy pomoże ci szybko wrócić do formy po ciąży i zachować piękną sylwetkę.

Czego nie można jeść przy karmieniu piersią – zrezygnuj z ostrych przypraw!

Curry, ostra czerwona papryka, pieprz Cayenne – wielu z nas nie wyobraża sobie dań bez wzbogacenia ich smaku tymi przyprawami. Niestety są one jednocześnie tym, czego nie wolno jeść podczas karmienia piersią. Ostre przyprawy mogą przedostać się do mleka  i spowodować podrażnienie układu pokarmowego u niemowlaka. W związku z tym w okresie karmienia piersią powinniśmy unikać potraw, które mają bardzo intensywny smak i aromat.

Z codziennego menu warto wyeliminować w tym czasie takie dodatki jak musztarda, ocet, chrzan, gorczyca, jak i gałka muszkatołowa. Jeżeli chcemy wzbogacić smak przygotowanych przez nas potraw warto poszukać alternatywy i sięgnąć po bardziej delikatne zamienniki, które nie tylko doskonale wpływają na układ trawienny, ale też nie przedostaną się do mleka.  Znakomicie sprawdzi się w tym przypadku pietruszka, koperek lub tymianek.

Zobacz także: Dieta matki karmiącej piersią - jakich produktów należy unikać i ile kalorii więcej należy spożywać?

Czego nie jeść karmiąc dziecko piersią – alkohol

W  czasie karmienia nie można pić alkoholu, który z łatwością przedostaje się do mleka i już po kilkudziesięciu minutach jego stężenie w organizmie dziecka jest takie jak u mamy. Nawet niewielka ilość alkoholu wypitego przez matkę może spowodować dolegliwości u dziecka, takie jak m.in. senność, osłabienie a w konsekwencji opóźnienie i zaburzenia w rozwoju malucha, osłabiając jego zdolności poznawcze i psychoruchowe. Poza tym spożywanie alkoholu może wpłynąć negatywnie na laktację.

Czego nie powinno się jeść karmiąc piersią - napoje

Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki aromatycznej kawy. Okazuje się jednak, że zawarta w niej kofeina może mieć negatywny wpływ na malucha i powinna być spożywana w rozsądnych ilościach. Poza tym należy czasie karmienia zrezygnować z różnych napojów energetyzujących i gazowanych, które są sztucznie słodzone, a poza tym zawierają wiele konserwantów, wzmacniaczy smaku oraz zapachu.

Czego nie należy jeść podczas karmienia piersią - produkty alergizujące

W czasie karmienia piersią ostrożnie trzeba podchodzić do wszelkich produktów, które mogą spowodować alergię u dziecka. Orzechy, cytrusy, a nawet czekolada to ewidentnie to, czego nie należy jeść podczas karmienia piersią, jeżeli chcemy mieć pewność, że nie zaszkodzimy swojemu maluchowi.

 Zobacz także: Dziecko nie płacze bez powodu. Co oznacza płacz niemowlaka i jak na niego reagować?

Niemowlak
Rozwiąż quiz

Czy twój partner gotowy jest na dziecko?

Niemowlak

1. Jak twój partner czuje się w towarzystwie dzieci?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów