Ciemieniucha to dolegliwość, której nie należy lekceważyć. Jak z nią walczyć?

Mały noworodek śpi w łóżeczku. Ma na główce założoną czapeczkę.
Fotografia: Shutterstock

Ciemieniucha nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych, nie zagraża zdrowiu dziecka jednak tej dolegliwości nie można lekceważyć. Koniecznie sprawdź, jak poradzić sobie z tą przypadłością wieku niemowlęcego.

Ciemieniucha to nic innego jak nadmierne działanie gruczołów łojowych na skórze dziecka. Są to grube, żółte łuski – najczęściej pojawiają się na głowie maluszka zaraz po jego urodzeniu. Z badań naukowych wynika, że ciemieniucha to dolegliwość występującą częściej latem niż zimą. I należy pamiętać, że te zmiany skórne  nie pojawiają się u każdego noworodka.

Zobacz także: Skaza białkowa u niemowlaków i noworodków - co należy o niej wiedzieć?

Jak poradzić sobie z ciemieniuchą?

Leczenie ciemieniuchy powinno się rozpocząć już wtedy, kiedy rodzic zauważy pierwsze zmiany skórne. Jeśli ta przypadłość zostanie zaniedbana, z czasem zmiany będą coraz grubsze i uniemożliwią dostęp powietrza do skóry głowy.

Sposoby na ciemieniuchę:

  • Oliwka

Miejsca na skórze głowy, na których wystąpiły zmiany posmaruj oliwką – łuski staną się miękkie i ich usunięcie będzie o wiele łatwiejsze. Najlepiej jeśli to zrobić maksymalnie godzinie przed kąpielą. Pamiętaj jednak, żeby nie smarować głowy maluszka oliwą z oliwek, gdyż zwiększa ona ryzyko pojawienia się grzybicy. Po zaaplikowaniu oliwki umyj niemowlakowi głowę – użyj do tego specjalnego szamponu lub mydła dla noworodków.

Warto pamiętać, że nadmierne mycie głowy nie zmniejsza nasilenia zmian skórnych spowodowanych ciemieniuchą.

  • Wyczewsywanie

Po wcześniejszym zaaplikowaniu oliwki na główkę maluszka, możesz ciemieniuchę wyczesywać miękką szczoteczką do włosów. Pamiętaj, żeby nie robić tego na sucho, gdyż może to doprowadzić do pogorszenia stanu skóry.

  • Specjalistyczne preparaty

Na ciemieniuchę polecane są także specjalistyczne preparaty. Mogą to być kremy lub olejki, które w swoim składzie zawierają wyciągi z roślin oraz substancje natłuszczające. Hamują one nadmierne wydzielanie łoju. Take preparaty można zakupić w każdej aptece.

Ciemieniucha – jakie są przyczyny?

Pojawienie się ciemieniuchy to efekt nadmiernego działania gruczołów łojowych, które znajdują się na skórze.

Hormony mamy przez początkowy etap życia noworodka krążą jeszcze w jego organizmie i powodują nadmierne działanie gruczołów. Wydziela się wtedy łój, który zasycha na skórze dziecka i łączy się ze złuszczonym naskórkiem. W efekcie powstają żółte plamy o różnym stopniu nasilenia.

Ta dolegliwość nie ma żadnego związku z higieną. Nie ma żadnej gwarancji, że codziennie mycie główki dziecka uchroni przed tą przypadłością. Należy pamiętać, że jej pojawienie nie powoduje żadnych dokuczających objawów. Jest to tylko pewien defekt kosmetyczny.

Ciemieniucha – kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Jeśli czujesz, że problem ciemieniuchy jest dla ciebie zbyt uciążliwy – zgłoś się do lekarza. Większość dermatologów takim przypadku przepisuję specjalną maść i szampon.

Do lekarza należy zgłosić się także wtedy, gdy pomimo odpowiedniej pielęgnacji, skóra jest nadal mocno zaczerwieniona, a zmiany ciemieniuchowe pojawiły się poza skóra głowy, np., za uszami, pod pachami). Takie objawy mogą świadczyć o rozwoju atopowego zapalenia skóry lub alergii.

Ciemieniucha – działania zapobiegające

Profilaktycznym działaniem jest smarowanie główki niemowlęcia oliwką. Skóra głowy dziecka nie powinna się także przegrzewać – zwiększa to ryzyko pojawienia się ciemieniuchy. Dlatego czapki, które są nakładane dla maluszka powinny być wykonane tylko z tkanin naturalnych. Nie należy ich zakładać w domu – jedyny wyjątek to moment po kąpieli (nie powinno być to też za długo).

Zobacz także: Pleśniawki u niemowlaków i noworodków - jak poradzić sobie z tym nawracającym problemem?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów