Nietypowy wygląd ciemiączka może być objawem stanu, który zagraża życiu dziecka!

Noworodek leży w łóżeczku. Jest uśmiechnięty.
Fotografia: Shutterstock

Ciemiączko to kości czaszki noworodka, które nie są jeszcze w pełni zrośnięte. Jest niezbędne do prawidłowego rozwoju malucha. Koniecznie sprawdź, co oznacza ciemiączko zapadnięte i wypukłe.

Ciemiączko pełni bardzo wiele ważnych funkcji, m.in. umożliwia przejście dziecku przez kanały rodne matki. Na podstawie jego wyglądu można ocenić także stan zdrowia noworodka i niemowlaka.

Zobacz także: Pleśniawki u niemowlaków i noworodków - jak poradzić sobie z tym nawracającym problemem?

Ciemiączko – co to jest

Ciemiączko to nic innego jak nieskostniałe spojenie, które łączy kości czaszki u noworodków oraz niemowlaków.

Po urodzeniu wyróżnia się kilka rodzaju ciemiączek:

  • Ciemiączko przednie – jego wymiary to około 2 na 2 centymetry do 2 x 5 centymetrów. Położone jest w linii środkowej na skrzyżowaniu szwu wieńcowego, czołowego oraz strzałkowego pomiędzy kośćmi ciemieniowymi a czołowymi. Zrasta się ono między 9. a 18. miesiącem życia.
  • Ciemiączko tyle – jest to trójkątna luka między kośćmi czaszki. Maksymalny rozmiar ciemiączka do około 1 centymetr. Położone jest ono w linii środkowej, na skrzyżowaniu szwu węgłowego i strzałkowego pomiędzy kością ciemieniową a potyliczną. Ciemiączka zrasta się do 4. miesiąca życia.
  • Ciemiączko boczne – inaczej nazywane też sutkowym albo klinowym. Występuje w okolicy dołka skroniowego. Czasami zdarza się, że występuje u wcześniaków, jednak w większości przypadków zrasta się ono jeszcze w życiu płodowym.

Ciemiączko – kiedy się zrasta?

Należy pamiętać, że ciemiączka nie zrastają się od razu po narodzinach dziecka. W końcu dzięki ich obecności możliwy jest dalszy, swobodny rozrost mózgu. Dodatkowo, lekarze wykorzystują je do oceny zdrowia maleństwa. Przez przednie ciemiączko wykonywane są tez bardzo ważne badania (USG mózgu).

Tylne ciemiączka zanika zazwyczaj między 6. tygodniem, a 4. miesiącem życia, a przednie między 10. a 18. miesiącem życia. Zanim ciemiączko zacznie zrastać, w pierwszych tygodniach po narodzinach powiększa się. Proces zrastania następuje powoli, w tym czasie mózg maluszka ma czas na prawidłowy rozwój.

Ciemiączko – wygląd

Każdy rodzic powinien obserwować przednie ciemiączko swojego jego dziecka – jego wygląd może sygnalizować, że ze zdrowiem maluszka dzieje się coś niepokojącego. Prawidłowo ciemiączko powinno być zapadnięte i lekko pulsujące. Należy jednak pamiętać, że może ono szybko reagować na każdą zmianę ciśnienia w małej główce i może się uwypuklić, gdyż niemowlak mocno płacze.

  • Ciemiączko wklęsłe

Gdy przednie ciemiączko jest mocno zapadnięte jest to sygnał, że mogło dojść do odwodnienia organizmu. Temu niebezpiecznemu stanowi towarzyszą także inne niepokojące objawy. Są to między innymi:

  • Spierzchnięte wargi,
  • Wyostrzone rysy twarzy u maluszka,
  • Zapadnięte oczy,
  • Suche śluzówki.

Należy pamiętać, że odwodnienie u tak małego dziecka jest poważnym zagrożeniem dla jego życia. Jest to stan, w którym niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza, szpitala lub wezwać pogotowie ratunkowe.

  • Ciemiączko wypukłe

Jeśli ciemiączko przednie maluszka jest wypukłe, napięte, twarde, a dziecko jest dodatkowo bardzo niespokojne to znak, że mogło dość to bardzo niebezpiecznego wzrostu ciśnienia śródczaszkowego. W takich przypadkach konieczna jest pomoc medyczna.

Zobacz także: Skaza białkowa u niemowlaków i noworodków - co należy o niej wiedzieć?

Młoda mama trzyma swoją córeczkę na rękach. Obie są uśmiechnięte.
Rozwiąż quiz

Sprawdź, jaką mamą będziesz w przyszłości

Młoda mama trzyma swoją córeczkę na rękach. Obie są uśmiechnięte.

1. Czym dla ciebie jest praca?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów