8-miesięczne dziecko coraz bardziej jest ciekawe świata

8-miesięczne dziecko raczkuje po domu.
Fotografia: Shutterstock

8-miesięczne dziecko jest coraz bardziej samodzielne. Potrafi już nawet samodzielnie siedzieć. Koniecznie sprawdź, co jeszcze zmienia się na tym etapie rozwoju malucha.

W 8. miesiącu życia maleństwo potrafi już pokazać swoje emocje. Dlatego nie zdziw się gdy będzie pokazywało swoje niezadowolenie. Z tygodnia na tydzień jest też coraz bardziej zainteresowane otaczającym go światem.

Zobacz także: Kolki u niemowlaka i noworodka - jak się objawiają i jak im zapobiegać?

8-miesięczne dziecko – rozwój

 • Rozwój emocjonalny

Maluszek w 8. miesiącu życia doskonale odróżnia znajome mu osoby od obcych. Dlatego nie zdziw się jak twoje dziecko przestraszy się na widok nieznanego mu człowieka. Niektóre maluszki mogą nawet zareagować nawet płaczem.

Inne lęki, które może odczuwać dzieciątku w tym czasie to strach przez rozstaniem z tobą. Za kilka miesięcy te uczucie zapewne minie. Jednak w tym czasie nie jest wskazane, aby odbywały się pierwsze spotkania z opiekunką, czy też powrót mamy do pracy.

Warto też pamiętać, że maluszek nie jest jeszcze w stanie odróżnić, kiedy ma do czynienia z zabawką, a kiedy z człowiekiem. Dlatego w trakcie zabawy może cie mocniej chwycić za włosy, udrapać, a także ugryźć.

 • Rozwój intelektualny

Maluszek w tym czasie doskonali umiejętność przewidywania rezultatów po wykonaniu pewnych czynności. Tłumaczy to jego radość przy powtarzaniu np. tych samych zabaw lub bacznej obserwacji opuszczanych przez niego przedmiotów.

8-miesięczne dziecko jest już w stanie odróżnić mowy od innych przypadkowych dźwięków. Zaczyna też zapamiętywać często powtarzane słowa, które już na. Niektóre niemowlaki nawet już są świadome znaczenie usłyszanych już słów. Gdy powiesz do niego np. „ pa pa”, maleństwo zaczyna machać swoją rączką.

Jest to także okres, w których twoja pociecha jest w stanie wyraźnie pokazać emocje. Mowa o  , podnieceniu, a także zadowoleniu.

 • Rozwój fizyczny

W 8. miesiącu życia maluszek jest w stanie samodzielnie siedzieć przez kilka minut. Potrafi także pochylać się do przodu i pospierać się dłońmi.

Jest to także okres, w którym znacznie się poprawiła koordynacja wzrokowo-ruchowa, a także wyczucia odległości. W praktyce – dzieciątko potrafi skutecznie sięgać po przedmioty, które chce uzyskać.

Maluszek także intensywnie poznaje swoje najbliższe otoczenie  - w pozycji na brzuszku pełza ochoczo do przodu. Z pozycji leżącej na brzuchu potrafi już także usiąść. Niektóre próbują nawet stawiać pierwsze kroki, ale jest to jeszcze stanowczo za wcześnie. Dlatego nie zalecamy kontynuowania chodzenia z maluszkiem.

8-miesięczne dziecko - jadłospis

W 8 miesiącu życia twoje maleństwo powinno nadal jeść to, co w miesiącu poprzednim, czyli: kaszkę kukurydzianą i ryżową, puree z ziemniaka, gotowanej marchewki lub jabłka. Możesz także sięgać po przetarte morele, czarne jagody, dziką różę. Pamiętaj, że w tym okresie możesz podawać swojemu dziecku cały wachlarz warzyw. Śmiało sięgaj po:

 • kalafior,
 • pietruszkę,
 • dynię,
 • fasolkę szparagową,
 • zielony groszek,
 • por,
 • kabaczek,
 • seler,
 • buraki,
 • kalarepę,
 • brokuły,
 • cukinię.

Zobacz także: Nietypowy wygląd ciemiączka może być objawem stanu, który zagraża życiu dziecka!

Młoda mama trzyma swoją córeczkę na rękach. Obie są uśmiechnięte.
Rozwiąż quiz

Sprawdź, jaką mamą będziesz w przyszłości

Młoda mama trzyma swoją córeczkę na rękach. Obie są uśmiechnięte.

1. Czym dla ciebie jest praca?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów