Twój maluszek w 7. miesiącu życia zaczyna naśladować zachowanie osób, które go otaczają

Na dywanie siedzi 7-miesięczne dziecko. Trzyma w rączkach butelkę ze smokiem.
Fotografia: Shutterstock

7-miesięczne dziecko potrafi już samo podciągnąć się do pozycji siedzącej! Koniecznie sprawdź, co jeszcze zmienia się na tym etapie rozwoju niemowlaka!

7. miesiąc życia dziecka to czas, kiedy twój maluszek cieszy się z widoku bliskich mu osób i denerwuję, gdy otaczają go osoby obce. Maluszki w tym czasie chętnie wyrażają swoją wolę i zaczynają naśladować mowę swoich rodziców. Jest to także okres, w którym można wprowadzić nowe produkty do codziennego jadłospisu 7-miesięcznego dziecka.

Zobacz także: Kolki u niemowlaka i noworodka - jak się objawiają i jak im zapobiegać?

7- miesięczne dziecko – rozwój

 • Rozwój emocjonalny

7-miesięczny maluszek już bardzo dobrze rozpoznaje ludzi i oczywiście woli przebywać z tymi, których bardzo dobrze zna. Gdy widzi obce osoby, zaczyna się bać, zmienia się jego mimika twarzy, mowa ciała, a także dźwięki jakie wydaje wyraźnie wskazują na to, że wcale mu się to nie podoba.

Jest to także okres, w którym twoje maleństwo zaczyna okazywać swoje uczucia, przywiązanie do innych osób, a także zainteresowanie innymi członkami rodziny (nie tylko mamą i tatą). Gdy usłyszy znajomy głos lub zobaczy twarz znanej mu osoby, zaczyna się uśmiechać, macha rączkami i gaworzy.

W 7. miesiącu życia do dziecka należy często zwracać się jego imieniem. W tym czasie uczy się tego, że należy ono właśnie do niego.

 • Rozwój intelektualny

7-miesięczne niemowlę bardzo dużo gaworzy i wydaje dźwięki sylabowe. Dodatkowo zauważalne jest jego poczucie rytmu w mowie, zabawie, a także w innych czynnościach, które maluch wykonuje. Potrafi już także klaskać i utworzyć rytm. Dzieciątko w tym okresie próbuje także naśladować mowę rodziców, robi to już z coraz większą precyzją.

Pociecha potrafi także naśladować zachowania osób, które go otaczają. Niektóre maluszki reagują także odwróceniem głowy na głośne wypowiedzenie ich imienia.

7. miesiąc życia dziecka to także okres, w którym maleństwo zaczyna pokazywać swoją wole. Rodzice są w stanie zauważyć, kiedy maleństwu coś się nie podoba, np. danie, które jest mu podawane. Jeśli mu nie smakuje, zaczyna odwracać głowę lub zaciska usta.

W 7. miesiącu życia można zaobserwować, którą rączka pociecha chętniej się posługują – lewą czy prawą. Warto pamiętać, że jednak większość, bo około 85% niemowlaków jest praworęczna.

 • Rozwój fizyczny

Maluszek w 7. miesiącu swojego życia jest w stanie jednocześnie trzymać po jednym przedmiocie w każdej rączce. Potrafi pełzać do tytułu, turlać się, kręcić wokół własnej osi i obracać się w obie strony.

Twoje dziecko potrafi już także samodzielnie podciągnąć się do pozycji siedzącej. Chociaż samo siedzenie jest jeszcze niepewne. Powoli próbuje także wstawać. Wystarczy, że pociągniesz go za rączki, a on od razu zrobi się sztywne i stanie na nóżki.

W tym okresie maleństwo odkrywa także nowe sposoby chwytanie różnych przedmiotów – może to już robić za pomocą kciuka i palca wskazującego.

7-miesięczne dziecko – zabawy

7-miesięczne niemowlę uwielbia tzw. „podniebne loty”. Wystarczy, że położysz je na brzuszku na swoim przedramieniu i rytmicznym krokiem pomaszerujesz przez pokój. Inną sprawdzoną zabawą jest także rytmiczne uginanie i prostowanie nóżek. Maluszek wygląda wtedy, jak mała sprężynka.

7- miesięczne dziecko – co i ile powinno jeść

Od 6. miesiąca życia twój maluszek może już jeść: kaszkę ryżową i kukurydzianką, puree z ziemniaka , jabłka lub gotowanej marchewki.  Natomiast w kolejnym miesiącu jadłospis malucha można urozmaicić w przetarte czarne jagody, morele, dziką różę, a także jagody. Możesz także sięgnąć po warzywa. Szczególnie poleca się:

 • Dynię (jest ona delikatna w smaku),
 • Kalafior,
 • Pietruszkę,
 • Fasolkę szparagową,
 • Seler.
 • Brokuły,
 • Cukinię,
 • Kabaczek,
 • Kalarepę,
 • Buraki,
 • Por,
 • Zielony groszek.

Pamiętaj, że jeśli w twojej rodzinie występuję alergia pokarmowa, na któryś z tych produktów, wstrzymaj się z ich podaniem do ukończenia 10. miesiąca życia.

Zobacz także: Pleśniawki u niemowlaków i noworodków - jak poradzić sobie z tym nawracającym problemem?

Młoda mama trzyma swoją córeczkę na rękach. Obie są uśmiechnięte.
Rozwiąż quiz

Sprawdź, jaką mamą będziesz w przyszłości

Młoda mama trzyma swoją córeczkę na rękach. Obie są uśmiechnięte.

1. Czym dla ciebie jest praca?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów