6-miesięczne dziecko to prawdziwy "wiercipięta" - za wszelką cenę chce poznać świat

Na łóżku pełnie 6-miesięczne dziecko.
Fotografia: Shutterstock

6-miesięczne dziecko potrafi już rozróżnić twarze osób dorosłych i dba o nawiązywanie relacji z nowo poznanymi ludźmi. Co jeszcze zmienia się na tym etapie rozwoju?

W 6. miesiącu życia dziecko potrafi już przekręcać się, pełzać po podłodze, a także turlać. Maluszek za wszelką cenę chcę poznać otaczający go świat. W tym czasie próbuje także siadać i wstawać Co jeszcze potrafi półroczne dziecko?

Zobacz także: Pleśniawki u niemowlaków i noworodków - jak poradzić sobie z tym nawracającym problemem?

6-miesięczne dziecko – rozwój

  • Rozwój emocjonalny

W 6. miesiącu życia maluszek jest w stanie odróżnić znajome twarze od obcych. Dodatkowo tych nieznajomych buziek może się nawet przestraszyć. Natomiast to osób, które zna bardzo często spontaniczne się uśmiecha, wyciąga rączki i nóżki na ich widok i zaczyna gaworzyć.

W tym okresie dziecko pokazuje swoje przywiązanie do rodziców oraz opiekunów. Gdy nie ma ich w pobliżu, maleństwo zaczyna tęsknić, a gdy wracają,  zaczyna cieszyć się na ich widok. Ta silna więź powoduje uczucie bezpieczeństwa i pewności siebie u twojego potomstwa.

6. miesięczne dzieci naśladują także dźwięki, które usłyszą od osób z otoczenia. Sylaby, spółgłoski  i samogłoski, które wypowie w tym okresie składają się na jego „język społeczny”. Są to jego pierwsze formy porozumiewania się już za pomocą mowy, a nie gestów czy płaczu.

  • Rozwój intelektualny

W 6. miesiącu życia mózg maluszka osiąga połowę średniej wagi jaką posiada mózg u dorosłego człowieka. Dzieciątko bardzo szybko przyswaja wiedzę za pomocą swoich zmysłów. Odróżnia płeć osób znajdujących się obok niego, wie od kogo pochodzi głos, który słyszy. Jest w stanie także trafnie określić w jakim humorze i nastroju są osoby, które go otaczają.

6-miesięczne dziecko bardzo duży gaworzy. Robi to głównie po to, aby zwrócić na siebie uwagę. Jest to czas, w którym rodzice powinni intensywnie rozmawiać ze swoim potomstwem. W końcu już niedługo zacznie mówić coraz więcej. Oczywiście swoim językiem.

  • Rozwój fizyczny

Dziecko w 6. miesiącu  swojego życia potrafi usiąść, kiedy podciąga się go za dwie ręce. Gdy leży na brzuszku potrafi opierać się na dłoniach i kolanach jednocześnie unosząc tułów. Niektórym maluchom udaje się przez chwile usiedzieć samodzielnie prosto. Natomiast doskonale siedzi z podparciem.

W tym czasie maleństwo z zapałem tacza się po łóżeczku, kojcu i podłodze. Dzieciątko powinno być wtedy obserwowane, gdyż nie jest jeszcze w stanie prawidłowo ocenić odległości. Bardzo często uderzy się o ścianę lub mebel, który stoi w pobliżu.

Twoja pociecha potrafi także chwytać przedmioty całą dłonią i z wyprostowanym kciukiem. Może także przekładać przedmioty z ręki do ręki. Po interesujące go przedmioty może sięgać rączkami w górę, w dół, przed siebie a także w kierunku rzeczy, która w tym czasie się przemieszcza.

6. miesięczne dziecko – co powinno jeść?

Niektórym niemowlakom wystarczy jeszcze tylko pokarm płynący z piersi mamy. Jednak 6. miesiąc życia to idealny czas, by do codziennego jadłospisu wprowadzić nowe pokarmy.

Pamiętaj, że pierwsze nowe potrawy w menu dziecka muszą charakteryzować się bardzo delikatnym smakiem i mieć konsystencje kremu. Podawać więc możesz kaszki ryżowe lub kukurydzianej rozrobionej z twoim mlekiem lub mlekiem modyfikowanym.

Kolejnym produktem, który możesz wprowadzić do codziennego jadłospisu jest tarte jabłko, puree z gotowanego ziemniaka lub marchewki. Warto pamiętać, że już od samego początku warto dziecku pozwolić na samodzielne próby posługiwania się łyżeczką. Nauka poprawnego jedzenia nie potrwa krótko i będzie wymagała od ciebie ogromnej cierpliwości. Pamiętaj, że przy tej czynności liczy się  zasada „czym szybciej tym lepiej”.

6-miesięczne dziecko – o tym warto pamiętać

Na przełomie szóstego i siódmego miesiąca życia należy udać się z dzieckiem do przychodzi w celu zaszczepienia go przeciw WZW typu B i poliomyelitis. Jest to już trzecia dawka tych szczepionek.

Zobacz także: Kolki u niemowlaka i noworodka - jak się objawiają i jak im zapobiegać?

Młoda mama trzyma swoją córeczkę na rękach. Obie są uśmiechnięte.
Rozwiąż quiz

Sprawdź, jaką mamą będziesz w przyszłości

Młoda mama trzyma swoją córeczkę na rękach. Obie są uśmiechnięte.

1. Czym dla ciebie jest praca?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów