Co powinna wiedzieć każda mama o rozwoju 5-miesięcznego dziecka? Koniecznie sprawdź

Na łóżku leży uśmiechnięte 5-miesięczne dziecko.
Fotografia: Shutterstock

5-miesięczne dziecko charakteryzuje się ogromną gibkością ciała.  Śmiało można nazwać go akrobatą. Co jeszcze się zmienia na tym etapie rozwoju niemowlaka?

5-miesięczne dziecko większość czasu wykonuje różne ćwiczenia gimnastyczna. Przewraca się z brzuszka na plecki, żeby zaraz próbować wsadzić swoją stópkę do buźki. W tym czasie maleństwo reaguje ochoczo na dźwięki, a także na zmieniającą się mimikę twarzy osób dorosłych.

Zobacz także: Nietypowy wygląd ciemiączka może być objawem stanu, który zagraża życiu dziecka!

5-miesięczne dziecko – rozwój

  • Rozwój emocjonalny

Maluszek w tym okresie reaguje nie tylko na melodię, ale także na intonację głosu osoby dorosłem. Dodatkowo wasza silna relacja dalej obfituje w ogromną harmonie. Twoje dziecko widzi i reaguje na twoje nastroje. Gdy jeden z rodziców jest uśmiechnięte, maleństwo  także ma dobry nastrój.

W 5. miesiącu życia, niektóre dzieci mają już swoją jedną ulubioną zabawkę. Jest to zazwyczaj pieluszka lub kocyk, do którego są silnie przywiązani. Pojawia się wtedy nowa więź emocjonalna, która uczy, jak maluszek ma sobie radzić z własną samotnością, a także smutkiem u uczuciem strachu.

  • Rozwój intelektualny

Dziecko w tym czasie jest w stanie rozróżnić znajome, a także obce mu twarze. Reaguje także na mimikę osoby dorosłej oraz tonacje jego głosu. Maleństwo ochoczo odwraca główkę, w celu znalezienia źródła dźwięku, który słyszy. 5-miesięczne dziecko reaguje także na swoje odbicie w lustrze!

Dzieciątko w tym okresie czasie jest „głodne świata”.  Często i spontanicznie łapie różne przedmioty, ogląda je, dotyka, wkłada do ust. Jest także bardzo gadatliwe. Wydawanie dźwięków to jego jedno z ulubionych zajęć.

  • Rozwój fizyczny

5-miesięczne dziecko potrafi już leżeć na brzuszku z wyprostowanymi nogami.  Jest w stanie obracać się na boki i ciągle próbuje opierać się na dłoniach i unosić swój tułów (górną część). Swoją klatkę piersiową może już unieść prawie pod kątem prostym do podłoża, na którym się znajduje. Z tej pozycji jest coraz bliżej do pierwszego raczkowania.

Oprócz przekręcanie się z brzuska na plecy oraz odwrotnie, twoje dzieciątko może także posunąć się o kilka centymetrów do przodu lub tyłu. Inne umiejętności, które nabył w tym czasie to także dotykanie stopami do ust, unoszenie głowy oraz brzuszka. Ochoczo chwyta grzechotkę całą dłonią i już z prostym kciukiem.

5-miesięczne dzieci mogą już także siedzieć z podparciem. Ich plecy nie są już mocno zaokrąglone i w takiej pozycji mogą wysiedzieć dość długo bez obracania się.

5-miesięczne dziecko – co może jeść?

Niektóre 5-miesiączne dziecisą już gotowe do przyjmowania stałych pokarmów. Jednak z podawaniem nowych produktów do jadłospisu dziecka należy jeszcze zaczekać minimum miesiąc. Pamiętaj, że zbyt wczesne wprowadzenie niektórych grup spożywczych i konkretnych produktów może spowodować ból brzucha lub pojawienie się alergii pokarmowej.

Zobacz także: Skaza białkowa u niemowlaków i noworodków - co należy o niej wiedzieć?

Młoda mama trzyma swoją córeczkę na rękach. Obie są uśmiechnięte.
Rozwiąż quiz

Sprawdź, jaką mamą będziesz w przyszłości

Młoda mama trzyma swoją córeczkę na rękach. Obie są uśmiechnięte.

1. Czym dla ciebie jest praca?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów