4-miesięczne dziecko reaguje na swoje imię i rozpoznaje głosy rodziców

4-miesięczne dziecko z mamą
Fotografia: Shutterstock

4-miesięczne dziecko coraz szybciej się rozwija. Właśnie podwoiło swoją wagę urodzeniową. Jest coraz bardziej aktywne, podnosi główkę, podkurcza nóżki, rozpoznaje głosy rodziców i reaguje śmiechem na śmiech. Zobacz, co jeszcze potrafi maleństwo w 4. miesiącu życia i jak powinna wyglądać jego dieta. 

4-miesięczne dziecko waży zwykle dwa razy więcej niż w chwili urodzenia. Rodzice w końcu mogą trochę odetchnąć - maluszek śpi już znacznie więcej niż wcześniej. Zobacz, jak wygląda fizyczny i społeczny rozwój 4-miesięcznego dziecka i jakich nowych umiejętności nabywa w tym okresie.

Zobacz także: Skaza białkowa u niemowlaków i noworodków - co należy o niej wiedzieć?

4-miesięczne dziecko - waga

4-miesięczne dziecko co 3-4 godziny domaga się karmienia. Dzięki temu regularnie przybiera na wadze i w wieku 4 miesięcy zwykle podwaja swoją wagę urodzeniową. Na szczęście, niemowlęciu coraz częściej zdarza się wytrzymać dłużej, dzięki temu rodzice mogą nocą złapać trochę wytchnienia.

4-miesięczne dziecko - rozwój ruchowy

Niemowlę z każdym dniem jest coraz silniejsze, a jego mięśnie bardziej wytrzymałe. Podnosi wysoko główkę, leżąc na brzuszku. Poza tym sięga po przedmioty i potrafi potrząsać grzechotką. Kiedy bierzemy je na ręce, jest już w stanie utrzymać główkę w pionie. Jeśli używasz nosidełka lub chusty, powinieneś zmienić maleństwu pozycję na bardziej pionową.

To jeszcze nie czas siedzenia, takie ułożenie jest zdrowe wyłącznie na krótko. 4-miesięczne dziecko może je utrzymać, kiedy jest podparte. Maleństwo najlepiej kłaść w tym okresie na brzuszku, aby obserwowało otaczający je świat i ćwiczyło mięśnie szyi. Nie powinno jednak spać na brzuchu.

4-miesięczne dziecko jest coraz bardziej ruchliwe. Macha nóżkami, odpycha się, odgina tułów - teraz nie można go zostawić na przewijaku czy tapczanie nawet na chwilę. Najlepszym miejscem do rozwoju dla 4-miesięcznego niemowlęcia jest podłoga, dlatego warto nabyć matę piankową lub materac, na którym będzie mogło się bawić.

Na razie dziecko nie umie jeszcze przekręcić się z pleców na brzuch, ale potrafi przewrócić się z boku na plecy i odwrotnie.

4-miesięczne dziecko - rozwój społeczny i zmysły

Maluszek jest coraz bardziej towarzyski, reaguje na swoje imię. O ile wśród bliskich czuje się pewnie, śmiejąc się na ich widok, kiedy widzi obce twarze może reagować lękiem. Rozpoznaje głosy rodziców i odróżnia je od innych dźwięków.

4-miesięczne dziecko dużo gaworzy, wydając dźwięki o różnym natężeniu i odwraca główkę, by spojrzeć na osobę, która go woła. Rozwija się u niego koordynacja wzrokowo-ruchowa.

W tym okresie mów dużo do dziecka i opowiadaj mu, co się dzieje! Naśladowanie dźwięków dziecka pozytywnie wpłynie na jego rozwój i da mu wiele radości.

Co potrafi 4-miesięczne dziecko? Umiejętności i zabawy

Co jeszcze umie 4-miesięczne niemowlę?

 • Podciągane za rączki do pozycji siedzącej podnosi główkę i ramiona,
 • Uniesione pionowo na podłożem podkurcza nóżki,
 • Ssie zabawki i paluszki, 
 • Wkłada przedmioty do buzi,
 • Odwraca główkę w kierunku, z którego dochodzi dźwięk,
 • Śledzi wzrokiem ruchome przedmioty,
 • Wpatruje się w kolorowe zabawki,
 • Lubi patrzeć w lustro,
 • Potrafi się głośno śmiać i odpowiada uśmiechem na uśmiech,
 • Interesuje się zapachami i smakami,
 • Lubi słuchać muzyki,
 • Reaguje płaczem na pozostawienie na bez towarzystwa.

Jak się bawić z 4-miesięcznym dzieckiem? W tym okresie życia dziecka dobrze sprawdzą zabawy stymulujące rozwój:

 • zabawy dotykowe - możesz podawać dziecku materiały o różnych kolorach i fakturach,
 • stymuluj słuch dziecka - wydawaj dźwięki grzechotką lub innym źródłem dźwięku lub wołaj maluszka po imieniu,
 • turlanie się po materacu,
 • zabawa "a kuku" - dziecko wyciąga rączki po przedmiot, który trzymasz.

Co może jeść 4-miesięczne dziecko?

Co musi się znaleźć w diecie czteromiesięcznego niemowlęcia? Dziecko powinno być karmione piersią lub mlekiem modyfikowanym. Karmienie piersią warto kontynuować do 6. miesiąca życia dziecka, w tym czasie można też podawać maleństwu wodę.

Po ukończeniu 4. miesiąca życia można próbować stopniowo zastępować jeden posiłek mleczny pokarmem stałym. Jak sprawdzić, czy niemowlę jest gotowe na zmianę? Jeśli nie wypycha jedzenia z ust i chce żuć, to znaczy, że jest gotowe na przyjmowanie innego pokarmu niż mleczny.

Zobacz także: Ciemieniucha to dolegliwość, której nie należy lekceważyć. Jak z nią walczyć?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów