3-miesięczne dziecko - jak się rozwija i o czym powinna wiedzieć każda mama?

Na łóżeczku leży na brzuszku 3-miesięczne dziecko
Fotografia: Shutterstock

3-miesięcznie dziecko zaczyna powoli nudzić się leżąc tylko w swoim łóżeczku. Koniecznie sprawdź, co jeszcze zmienia się na tym etapie rozwoju dziecka.

3-miesięczne dziecko coraz częściej uśmiecha się do rodziców. Jego nastrój bardzo łatwo rozpoznać po mimice jego twarzy. W 3. miesiącu życia maluszek uwielbia też „gaworzyć” i uśmiecha się gdy tylko rozpoznaje swoich rodziców.

Zobacz także: Skaza białkowa u niemowlaków i noworodków - co należy o niej wiedzieć?

3-miesięczne dziecko – rozwój

  • Rozwój emocjonalny

W 3. miesiącu życia, dziecko zaczyna reagować przez uśmiech, dźwięk lub ożywienie ruchowe na kontakt z innymi ludźmi. Śmiało można stwierdzić, że przyszedł moment, kiedy maleństwo staje się coraz to bardziej towarzyskie i pogodnie. Częściej się szeroko uśmiecha i radośnie grucha.

W tym okresie maluszka nadal rozśmiesza niemal wszystko – kichnięcie mamy, szalone zabawy starszego rodzeństwa czy dziwna mina dziadka. Maluch w 3. miesiącu życia może także głośno płakać. W jego oczach widoczne są już łzy.

Twoje dziecko wie już, że marudzeniem lub płaczem, czasami nawet tylko jednym spojrzeniem może jasno dać ci do zrozumienia, że czuje się samotnie i potrzebuje, aby wziąć je na ręce i przytulić. W 3. miesiącu między rodzicem a maluszkiem rodzi się prawdziwa więź zrozumienia. Wzajemnie potraficie odczytać swoją mimikę, nastroje, emocje, a także mowę ciała.

  • Rozwój intelektualny

Większość maluszków w 3. miesiącu swojego życia sztywno trzyma główkę w pozycji pionowej i z zaciekawieniem rozgląda się wokół. Dzieciątko nie chce całymi dniami tylko leżeć w łóżeczku. Chcę abyś nosiła je na rączkach – dzięki temu śmiało może oglądać otaczający go świat. Twoje maleństwo ucieszy także to, że posadzisz go na specjalnym leżaczku. Będzie mogło wtedy obserwować co robisz!

  • Rozwój fizyczny

W tym czasie twój maluszek może leżę na brzuszku, opierać się na brzuszku i podnoście wysoko główkę. W takim pozycje jest w stanie wytrzymać już około jednej minuty!

Wzmocnione są także mięśnie szyi – maleństwo podniesione do pozycji siedzącej, lepiej utrzymuje już główkę w pionie. Niemowlak potrafi także kręcić główką i patrzeć na ciebie, kiedy ty się przemieszczasz.

3-miesięczne dziecko położone na plecach ciągle próbuje obrócić się w bok. W tym okresie zaczyna mu się to udawać. Pamiętaj, że jeżeli twoje maleństwo rozpoczęło już okres obracania się, nie możesz go zostawiać samego na sofie czy przewijaku. Mógłby się przekręcić w trakcie twojej nieobecności i spaść.

W 3. miesiącu życia dziecko ciągle ćwiczy sięganie. Chwytanie przez niego różnych zabawek czy też swoich paluszków nie jest już tylko odruchem. Wraz z rozwojem jego zmysłu wzroku, dziecko zaczyna widzieć przedmioty, których wcześniej nie było w stanie zobaczyć. Dlatego coraz śmielej sięga po nowe przedmioty.

Jest to także okres intensywnego „gruchania” czy też „głużenia”. Wydawanie dźwięków przez maleństwo nie jest już rzadkością. Jeszcze trochę i zacznie wypowiadać pierwsze słowa.

3. miesiąc życia to także czas, w którym powinno już zarosnąć tyle ciemiączko.

3-miesięczne dziecko – co może jeść?

3-miesięczne dziecko nadal powinni być karmione tylko piersią. W tym czasie w jego diecie niemowlaka nic nie powinni się zmienić.

3- miesięczne dziecko – o tym warto wiedzieć

Wiele mam, stresuje się z powodu bezdechu, który występuje u ich dziecka. Jeżeli trwają one nie dłużej nie 20 sekund, nie masz o co się martwić. Pamiętaj jednak, że te które trwają dłużej powinny być skonsultowane z lekarzem, gdyż mogą doprowadzić do zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej.

Jeśli chcesz ograniczyć nocne karmienie u swojego niemowlaka to koniecznie przystawiaj do piersi maleństwo na dłużej zaraz przed snem. Jeśli nadal będzie się wybudzał – nie podawaj mu mleka od razu po przebudzeniu.

Zobacz także: Pleśniawki u niemowlaków i noworodków - jak poradzić sobie z tym nawracającym problemem?

Młoda mama trzyma swoją córeczkę na rękach. Obie są uśmiechnięte.
Rozwiąż quiz

Sprawdź, jaką mamą będziesz w przyszłości

Młoda mama trzyma swoją córeczkę na rękach. Obie są uśmiechnięte.

1. Czym dla ciebie jest praca?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów