2-miesięczne dziecko nie jest już noworodkiem. Co zmienia się w życiu niemowlaka?

2-miesięczne dziecko leży na łóżku. Jest uśmiechnięty.
Fotografia: Shutterstock

2-miesięczne dziecko jest coraz bardziej ruchliwe. Zaczyna się także uśmiechać. Co jeszcze zmienia się na tym etapie rozwoju dziecka?

2-miesięczne dziecko już mniej śpi, jest bardziej aktywne i kontaktowe. W końcu nie jest już noworodkiem. Zaczął się nowy etap niemowlęcy. Koniecznie sprawdź, jak rozwija się emocjonalnie, fizycznie i intelektualnie maleństwo w 2. miesiącu życia.

Zobacz także: Ząbkowanie u niemowląt - jakie są objawy i kiedy pojawiają się pierwsze zęby?

2-miesięczne dziecko – rozwój

  • Rozwój emocjonalny

W drugim miesiącu życia twojej pociechy w trakcie płaczu mogą pojawić się pierwsze łzy. Świadczy to o rozwoju reakcji układu nerwowego. Oprócz łez u maluszka pojawia się także pierwszy uśmiech. Zauważyć go możemy wtedy, kiedy niemowlę widzi bliskie mu osoby (np. mama, tata) lub wtedy, gdy coś mu się szczególnie podoba. Już niedługo twoje dzieciaka nauczy się, że swoim uśmiechem może wywołać ciekawą reakcję u osoby, która na niego patrzy. Natomiast pod koniec 2. miesiąca życia może pojawić się także głośny śmiech.

W tym okresie twoje maleństwo lubi towarzystwo innych osób, w tym także dzieci. Obce osoby nie są mu straszne. Jednak to niedługo się zmieni.

U 2-miesięcznego dziecka w miarę postępuje także rozwój zmysłów. Śmiało można powiedzieć, że aktywnie zaczyna ono nawiązywać kontakt ze światem zewnętrznym. Dlatego nie dziw się, że zaczyna ono reagować mimiką na widok bliskiej mu twarzy lub znajomego mu głosu ludzkiego.

Maluszek też powoli zaczyna być ciekawy otaczającego go świata. Uwielbia gdy nosisz go na rączkach a on może obserwować cały świat. Dlatego też bardzo żywo reaguje na widok zarówno mamy jak i taty. W tym czasie to zazwyczaj tylko rodzice potrafią uspokoić swoje 11-miesięczne dziecko, gdy to intensywnie płacze.

  • Rozwój intelektualny

2-miesięczne niemowlę ciągle obserwuje otaczający go świat. Próbuje naśladować gesty, ruchy, mimikę twarzy, a także dźwięki, które słyszy.

U takiego maleństwa można już usłyszeć pierwsze jego dźwięki. Jeszcze trochę i zacznie wypowiadać pierwsze sylaby i w końcu usłyszysz tak wyczekiwane słowo „mama” oraz „tata”

  • Rozwój fizyczny

W 2. miesiącu życia, niemowlę dotyka już podłoża. Ponadto potrafi uginać swoje nóżki. Niektóre dzieci są w stanie nawet samodzielnie przewrócić się z boku na plecy.

Czasami maluszkowi udaje się utrzymać przedmiot w rączce, gdy wcześniej włoży go do niej osoba dorosła. Bardzo często niemowlak zatrzymuje swój wzrok na obiektach, które bardzo go interesują. Zazwyczaj są to przedmioty kolorowe, o mocnych barwach.

2-miesięczne dzieci charakteryzują się także wkładaniem rączek do buzi. Należy pamiętać, że nie jest to przypadkowy ruch. Jest to znak, że twoje maleństwo poznaje świat.

2-miesięczne dziecko – karmienie

Dziecko w 2. miesiącu życia zaczyna powoli regularnie odczuwać głód. Dlatego karmienie będzie odrobinę prostsze. Apetyt takiego maleństwa gwałtownie rośnie, dlatego w 2-miesięczne niemo wole będzie potrzebować pokarmu mniej więcej co trzy godzinki. Nie martw się jednak, gdy twoje dziecko będzie chciało jeść co godzinę – jest to normalne i związane ze skokiem rozwojowym.

2-miesięczne dziecko – sen

U 2-miesięcznego dziecka zaczniesz zauważać, że wydłużają się jego odstępy między drzemkami. Twoje maleństwo w dzień jest bardziej ożywione niż wieczorem, czy w nocy. Jeszcze trochę i utrwali się jego rytm snu i będziesz wiedziała o jakich porach jest czas na jego drzemki.

Zobacz także: Skaza białkowa u niemowlaków i noworodków - co należy o niej wiedzieć?

Młoda mama trzyma swoją córeczkę na rękach. Obie są uśmiechnięte.
Rozwiąż quiz

Sprawdź, jaką mamą będziesz w przyszłości

Młoda mama trzyma swoją córeczkę na rękach. Obie są uśmiechnięte.

1. Czym dla ciebie jest praca?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów