11-miesięczne dziecko potrafi już ustać samodzielnie przez kilka sekund. Co jeszcze potrafi?

11-miesięczne dziecko samodzielnie siedzi na łóżku. Jest uśmiechnięte.
Fotografia: Shutterstock

11-miesięczne dziecko nie tylko zna swoje imię, ale także swoich bliskich. Koniecznie sprawdź, co jeszcze zmienia się na tym etapie rozwoju niemowlaka.

Twoje dziecko w 11. miesiącu życia zaczyna organizować swoje pierwsze wędrówki po mieszkaniu. Potrafi także ze zrozumiem wypowiedzieć pierwsze słowa dwusylabowe. Jest to także okres, w którym można znacznie urozmaicić codzienny jadłospis 11-miesięcznego niemowlaka.

Zobacz także: Ząbkowanie u niemowląt - jakie są objawy i kiedy pojawiają się pierwsze zęby?

11-miesięczne dziecko – rozwój

  • Rozwój emocjonalny

U 11-miesięcznego niemowlaka coraz częściej można zauważyć chęć samodzielnego decydowania o tym, co ma robić w danym czasie. W końcu jest to czas, w którym ciągle rośnie jego świadomość jako o odrębnej niezależnej jednostce. Zaczynają się więc próby wędrówek (zazwyczaj jest to odległość kilku kroków od bliskiej mu osoby). Maluszek chce także uczestniczyć w innych czynnościach, które są skoncentrowane na nim, np. wieczorna kąpiel, czy też ubieranie.

W tym czasie twoja pociecha jest bardzo związana z tobą. Mama w tym czasie uczy, bawi itp. Jest dla niego wszystkim. Gdy dziecko nie czuje się dobrze, zawsze szuka wsparcia matki. To właśnie obserwacja twojego zachowania i twarzy pozwala mu ocenić, czy dany moment i sytuacja są bezpiecznie, czy też może nie.

  • Rozwój intelektualny

Maleństwo w 11. miesiącu swojego życia charakteryzuje się ogromną stanowczością, a także zdecydowaniem. Potrafi dokładnie wyrazić swoje potrzeby, np. gdy chce dostać zabawkę, wyciąga w jej stronę swoje rączki.

Jest to także okres, w którym może pojawić się pierwszy bunt, np. w trakcie ubierania lub mycia. Pamiętaj, że już wtedy twój maluszek ma świadomość zasad, które przed nim stawiasz.

11-miesięczne dziecko potrafi już wymówić ze zrozumieniem pierwsze dwusylabowe słowa. Najczęściej są to słowa: „mama”, „tata”, „papa”, „baba” itp.

Twoja pociecha już nie tylko jest świadoma swojego imienia, ale także innych domowników. Dlatego bardzo często używaj imion i zamienników – to pomoże twojemu dziecku w lepszej identyfikacji osób z jego najbliższego otoczenia.

Twój maleństwo odróżnia także przedmioty po ich konsystencji, temperaturze, kształcie, a także ciężarze. W tym czasie zaczyna bardziej interesować się książeczkami, które dla niego czytasz. Głownie skupia się na ilustracjach, ale dzięki temu jest w stanie odróżnić kota od samochodu.

  • Rozwój fizyczny

Maluszek w tym okresie potrafi ukucnąć lub schylić się przytrzymując się czegoś lub kogoś. Zauważysz to szczególnie wtedy, kiedy upadnie mu na podłogę zabawka. Problem pojawia się wtedy, kiedy niemowlę będzie chciało znów wrócić do pozycji stojącej. Na tym etapie jest to praktycznie niemożliwe. Dlatego niemowlak siada i dopiero po chwyceniu jakiejś podpory znów staje na nóżkach. W końcu w tym czasie to w pozycji pionowej dzieci czują się najlepiej. Czasami nawet udaje się im przez chwilę utrzymać na nogach i zrobić pierwszy krok.

Nie ma co się jednak przejmować, gdy twoja pociecha nie stoi jeszcze samodzielnie na nóżkach i nie stawia pierwszych kroków. Zazwyczaj ten etap pojawia się w 13-14. miesiącu życia.

Bardzo sprawne są także rączki niemowlaka. Potrafi on już wysuwać niektóre szuflady, otwierać szafki itp. Jest to więc ostatni dzwonek, aby zadbać o to, aby wasz dom, był dla waszej pociechy całkowicie bezpieczny.

Sen 11-miesięcznego dziecka

W tym okresie zmienia się rytm snu malucha. 11-miesięczne dziecko potrzebuje już tylko 13 godzin snu, w przeciwieństwie do noworodka, który sypiał średnio około 16 godzin. Większość dzieci pod koniec pierwszego roku życia przesypia nieprzerwanie 6 godzin w nocy. W dniu śpi już tylko raz maksymalnie 2 razy.

Co może jeść 11-miesięczne dziecko

11. miesiąc życia to najlepszy moment na wprowadzenie nowych pokarmów do codziennego jadłospisu niemowlaka, który potrafi już samodzielnie wziąć coś do ręki i wadzić to do swojej buzi.

Dlatego jak najczęściej przygotowuj mu gotowane warzywa (najlepiej na parze) i pozwalaj je jeść rączkami.

Oprócz niemal prawie każdego warzywa, twoja pociecha może jeść także pieczywo, makarony, chude mięso, ryby i żółtko jaj. Oprócz tego do codziennej diety można wprowadzić białko jaja, ale należy zrobić to bardzo ostrożnie, gdyż jest to produkt często wywołujący reakcje alergiczne.

Zobacz także: Zaparcia u niemowlaka i noworodka - jakie są ich przyczyny i jak wygląda leczenie?

Młoda mama trzyma swoją córeczkę na rękach. Obie są uśmiechnięte.
Rozwiąż quiz

Sprawdź, jaką mamą będziesz w przyszłości

Młoda mama trzyma swoją córeczkę na rękach. Obie są uśmiechnięte.

1. Czym dla ciebie jest praca?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów