Przewidywany termin porodu - poznaj go za pomocą naszego kalkulatora!

Sylwia Bagińska 25.06.2018

Kalkulator pozwoli Ci ustalić przewidywany termin porodu. Wystarczy, że wpiszesz datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki oraz długość cyklu miesiączkowego. Koniecznie wypróbuj!

Każda kobieta ciężarna powinna znać przewidywany termin porodu. Jednak warto pamiętać, że niewielka liczba dzieci (około 5 %) rodzi się w wyznaczonym terminie, który podał lekarz ginekolog na pierwszej wizycie potwierdzającej ciąże.

Zobacz także: Ból brzucha w ciąży - kiedy należy szybko zgłosić się do lekarza? Koniecznie sprawdź, jakie są niepokojące objawy

Kalkulator porodu - jak działa?

Jeśli chcesz poznać przewidywany termin porodu wystarczy, że skorzystasz z naszego kalkulatora porodu, które zrobi to za Ciebie - szybko i bezbłędnie. Wystarczy, że w odpowiednie rubrykę wpiszesz pierwszy dzień ostatniej miesiączki oraz przeciętną długość cyklu.

Oprócz przewidywanego terminu porodu, nasz kalkulator wskaże Ci datę rozpoczęcia drugiego oraz trzeciego trymestru ciąży.

Chcesz poznać datę porodu swojego dziecka - skorzystaj z naszego kalkulatora terminu porodu!

Przewidywany termin porodu - dlaczego warto go znać?

Każda kobieta ciężarna dla dobra dziecka powinna znać przewidywany termin porodu dla dobra swojego jeszcze nienarodzonego dziecka. Dzięki tej informacji możliwe jest obliczenie okresu wydolności łożyska. Po przekroczonym wyznaczonym terminie łożysko może nie funkcjonować prawidłowo, co grozi dla życia i zdrowia dziecka.

Właśnie z tego powodu lekarz ginekolog na pierwszej wizycie ustala przewidywany termin porodu dziecka. Lekarz swoje obliczenia zawsze potwierdza jeszcze badaniem USG.

Dodatkowo ustalenie termin porodu służy do kontroli wzrastania płodu. Jeśli jest wyznaczona data narodzin dziecka - bardzo łatwo zauważyć, że dziecko nie rozwija się prawidłowo, np. rośnie za mało lub za szybko. Każde uchybienie odnośnie do normy rozwoju płodu jest zagrożeniem lub może być objawem choroby wrodzonej u dziecka.

Ponadto znajomość daty narodzin dziecka umożliwia wyznaczenie badania USG w 12 tygodniu ciąży.

Sprawdź, w którym tygodniu ciąży jesteś korzystając z naszego kalendarza ciąży!

Przewidywany termin porodu - czy można go obliczyć dokładnie?

Każda ciężarna kobieta chciałaby znać dokładną datę narodzin swojego dziecka. Jednak jest to w większości przypadków niemożliwe. Niewielka tylko ilość kobieta zna dzień zapłodnienia, a bez tej wiedzy precyzyjne określenie niestety nie jest możliwe.

Drugi ważny czynnik, to przede wszystkim predyspozycje genetyczne i stan zdrowia matki - od tego głównie zależy czy dzieci rodzą się po 38 tygodniu ciąży czy po 40.

Przewidywany termin porodu - czy może się zmienić?

Przewidywany termin porodu, który wyznaczył lekarz ginekolog na pierwszej wizycie może oczywiście się później zmienić. Reguła Naegelego to metoda, która określa tylko zbliżoną datę urodzenia dziecka.

Najbardziej wiarygodny termin porodu jest wyliczony w trakcie badania USG między 11 a 14 tygodniem ciąży ginekolog w tym czasie jest w stanie zmierzyć odległość od czubka głowy do pupy dziecka. Następnie lekarz zebrane dane wprowadza do specjalnego programu komputerowego, który oblicza przybliżony termin porodu.

Kobieta ciężarna nie powinna panikować jeśli nie urodzi dziecka w wyznaczonym terminie. Tylko niewielka liczba kobiet rodzi w terminie, który przewidział lekarz. Poród, który zacznie się nawet 2 tygodnie później niż przewidywany termin, jest uznawany za normę.

Zobacz także: Cukrzyca ciążowa - dowiedz się jak zadbać o zdrowie matki i dziecka!

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów