Zawroty głowy w ciąży - jak sobie z nimi radzić?

Kobieta ciężarna cierpi z powodu zawrotów głowy.
Fotografia: Shutterstock

Zawroty głowy w ciąży to powszechny problem. Koniecznie sprawdź, jakie są przyczyny tej dolegliwości i jak sobie z nią radzić.

Zawroty głowy w ciąży to dolegliwość, która budzi niepokój u wielu kobiet ciężarnych. Jednak ich sporadyczne występowanie nie świadczy o nieprawidłowościach. Zawroty głowy w ciąży mają także zdrowe kobiety. Jednak ta niegroźna dolegliwość może mieć poważne skutki, szczególnie wtedy, kiedy pojawi się omdlenie. Jak więc sobie radzić z zawrotami głowy w ciąży?

Zobacz także: TSH w ciąży - nie lekceważ tego badania! Nieleczona tarczyca może mieć poważne skutki dla matki i dziecka! 

Zawroty głowy w ciąży – jakie są przyczyny?

Zawroty głowy w ciąży spowodowane wieloma przyczynami. Zależy to głównie od etapu ciąży. W pierwszych tygodniach ciąży za pojawienie się zawrotów głowy, a także mdłości odpowiada głównie niskie ciśnienie krwi. Wpływ na to ma progesteron, który rozluźnia ściany naczyń krwionośnych a to powoduje obniżanie się ciśnienia krwi w ciąży. U niektórych kobiet może to nawet spowodować nagłe odmienia. Warto dodać też, że pojawienie się zawrotów głowy w pierwszym trymestrze to cecha ciąży. Ta dolegliwość występuje u większości kobiet ciężarnych.

Natomiast w drugim i trzecim trymestrze, zawroty głowy w ciąży mogą być spowodowane rozwijającą się macicą. W tym czasie ma ona tendencje do wywierania presji na naczynia krwionośne.

Dodatkowo zawroty głowy, a także zasłabnięcie w ciąży może wystąpić po zbyt gwałtownym poderwaniem się z pozycji leżącej do siedzącej lub stojącej. W takich przypadkach krew ma zbyt mało czasu, aby dotrzeć do mózgu. Dlatego należy wstawać powoli.

Inną przyczyną, która może doprowadzić do pojawienia się zawrotów w ciąży jest niedobór cukru we krwi. Najczęściej zdarza się to w godzinach popołudniowych. Kobiety ciężarne regularnie powinny badać poziom żelaza we krwi. Zawroty mogą być jednym z objawów anemii w ciąży. Jest to poważne schorzenie, które zagraża życiu i zdrowiu nie tylko matki, ale także płodu. Objawia się ono także ciągłym zmęczeniem, sennością, bladą skórą, problemami z pamięcią i koncentracją, szybkim męczeniem się i napadami duszności.

Zobacz także: Biegunka w ciąży: czy jest niebezpieczna? Podpowiadamy, jak z nią walczyć domowymi sposobami!  

Zawroty głowy w ciąży – jak sobie radzić?

Zawroty głowy w ciąży nie są groźną dolegliwością, jednak mogą one mieć tragiczne skutki. Kobieta ciężarna może stracić równowagę i upaść. Jest to niebezpieczne dla niej i dziecka. Jak więc radzić sobie z zawrotami głowy w ciąży?

  1. Jeśli zawroty głowy pojawiły się, gdy leżysz w łóżku – koniecznie zmień pozycje.
  2. Unikaj energicznego podnoszenia się z łóżka. Najpierw chwilę posiedź, a następnie wstań.
  3. Gdy tylko pojawią się u ciebie zawroty głowy, koniecznie usiądź. Unikniesz niebezpiecznego upadku.
  4. Pij bardzo dużo wody. Pomaga to nie tylko przy zawrotach głowy w ciąży, ale zapobiega także odwodnieniu.
  5. Spędzaj czas na świeżym powietrzu. Nie zapominaj także o aktywności fizycznej (jeśli lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań, regularnie wykonuj ćwiczenia w ciąży).
  6. Gdy oprócz zawrotów głowy doskwiera ci ból głowy, połóż na czole chłodny okład.
  7. Jeśli zawroty głowy pojawiają się po spożyciu kolacji, ich przyczyną może być spadek cukru we krwi. Sięgnij wtedy po energetyczną przekąskę (może to być banan lub kawałek czekolady).
  8. Unikaj sytuacji stresowych. Niewskazane jest silne pobudzenie emocjonalne.

Zawroty głowy w ciąży – kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Sporadyczne zawroty głowy w ciąży, szczególnie gdy występują przy nagłej zmianie pozycji ciała przy wstawaniu zazwyczaj nie świadczą o ewentualnych nieprawidłowościach ciąży. Ta dolegliwość występuje także u zdrowych kobiet oczekujących na dziecko.

Jednak przy pojawieniu się dodatkowo innych, niepokojących objawów należy szybko zgłosić się do lekarza prowadzącego ciąże.

Niebezpieczne zawroty głowy w ciąży to te, które powodują omdlenia, utratę przytomności i niepamięć wsteczną. Do lekarza należy zgłosić się także wtedy, gdy zawroty są bardzo silne lub występują przy prawidłowym ciśnieniu krwi.

Konsultacji medycznej wymagają także zawroty głowy, którym towarzyszą nudności (niezależnie od pory dnia) i trwają one bardzo długo. Groźnym symptomem jest także pojawienie się duszności.

Zobacz także: Gojnik - to ziele cieszy się ogromną popularnością wśród kobiet w ciąży. Sprawdź dlaczego!

Uważaj na te przedmioty! Są skupiskiem ogromnej ilości bakterii! 

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów