Twardy brzuch w ciąży. Kiedy trzeba iść do lekarza?

twardy brzuch w ciąży
Fotografia: Shutterstock

Twardy brzuch w ciąży często nie jest powodem do niepokoju. Im bliżej porodu, tym częściej kobieta ciężarna może odczuwać tzw. skurcze przepowiadające, które jeszcze nie są związane z akcją porodową. Kiedy jednak napiętemu brzuchowi towarzyszy krwawienie i ból, należy natychmiast zgłosić się do lekarza!

Twardy brzuch w ciąży może niepokoić, jak każdy objaw, który zauważy przyszła mama. Jakie są przyczyny twardnienia brzucha w ciąży? Kiedy jest ono całkowicie naturalne, a kiedy może zwiastować coś poważnego? Sprawdź!

Zobacz także: Opuchnięte nogi w ciąży to częsta dolegliwość. Jak sobie z nią radzić?

Twardnienie brzucha w ciąży oznacza najczęściej skurcze Braxtona-Hicksa. Jest to normalny etap ciąży i nie powinien niepokoić przyszłej mamy. Bywa jednak, że twardemu brzuchowi w ciąży towarzyszą inne objawy, m.in. krwawienie z dróg rodnych czy silny ból. W takiej sytuacji ciężarna powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza, ponieważ podobne symptomy mogą wywołać przedwczesny poród lub poronienie.

Twardy brzuch w ciąży - przyczyny

W I trymestrze napięty brzuch w ciąży nie powinien być raczej powodem do niepokoju. Najczęściej ciężki brzuch świadczy wtedy o wzdęciach i zaburzeniach perystaltyki jelit.

W II trymestrze, około 5 miesiąca ciąży, kobieta może odczuwać już skurcze macicy. Nie muszą one przepowiadać przedwczesnego porodu, nie stanowią też żadnych komplikacji. Jeśli macica kurczy się sporadycznie i nie towarzyszy temu ból brzucha w ciąży, nie ma powodów do niepokoju.

Twardy brzuch w ciąży a skurcze przepowiadające

Uczucie napięcia w obrębie brzucha może być odczuwalne przez kobiety ciężarne już w 20. tygodniu ciąży. Mowa wtedy o skurczach Braxtona-Hicksa (inaczej skurczach przepowiadających). To zjawisko całkowicie naturalne, które lekarze nazywają ćwiczeniem macicy przed porodem. Początkowo skurcze powodują tylko chwilowe twardnienie brzucha - trwające od kilku sekund do kilku minut. Nasilają się one w 3. trymestrze, wraz ze zbliżaniem się porodu.

Skurcze Braxtona-Hicksa rozpoczynają się w górnej części brzucha, a następnie obejmują dolną jego część. Nie towarzyszy im odejście czopu śluzowego i odejście wód płodowych, tak jak przez porodem. W ostatnich miesiącach ciąży skurcze przepowiadające mogą powodować twardnienie brzucha coraz częściej, a skurcze są dłuższe. Napięty brzuch w takiej sytuacji powinien przejść wraz ze skurczem.

Twardy brzuch w ciąży. Co zrobić, żeby ograniczyć napinanie brzucha?

Twardnienie brzucha w ciąży, wywołanego skurczami przepowiadającymi, można złagodzić stosując ciepłą kąpiel (nie gorącą!) lub leki rozkurczowe (tylko pod kontrolą lekarza!). Nie należy wtedy masować brzucha, ponieważ skurcze mogą się nasilić.

W czasie trwania skurczów postaraj się powstrzymać od aktywności fizycznej i rozluźnić. Lekarze zalecają picie dużej ilości płynów, które dzięki temu, że odpowiadają za objętość wód płodowych, minimalizują ryzyko skurczów.

Kiedy napinający się brzuch w ciąży jest niebezpieczny?

Jeśli skurcze są coraz częstsze, pojawiają się regularnie, a napięciu brzucha towarzyszą dodatkowe objawy takie jak ból, kłucie w pochwie oraz plamienie i krwawienie w ciąży, należy jak najszybciej udać się do lekarza! Taki stan może zagrażać życiu dziecka i przyszłej mamy i być efektem odklejenia się łożyska, powodować przyspieszenie akcji porodowej, a nawet poronienie.

Zobacz także: Czop śluzowy - dowiedz się jak wygląda, żeby nie przegapić jego odejścia!

Młoda mama trzyma swoją córeczkę na rękach. Obie są uśmiechnięte.
Rozwiąż quiz

Sprawdź, jaką mamą będziesz w przyszłości

Młoda mama trzyma swoją córeczkę na rękach. Obie są uśmiechnięte.

1. Czym dla ciebie jest praca?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów