Miesiączka po porodzie - kiedy należy się jej spodziewać?

Na dywanie leżą podpaski i tampony.
Fotografia: Shutterstock

Okres po porodzie może pojawić się w różnym czasie. Wpływ na to ma kilka czynników, dlatego ciężko jest określić jeden, konkretny termin, który dotyczyłby każdej mamy. Koniecznie sprawdź, od czego zależy, kiedy pojawi się pierwsza miesiączka po porodzie!

Miesiączka po porodzie może pojawić się już po 5. tygodniach. Niektóre mamy muszą czekać na nią rok. Żaden z tych terminów nie powinien budzić niepokoju. Termin wystąpienia pierwszego okresu po porodzie uzależniony jest  głównie od wyboru sposobu karmienia maleństwa. Co jeszcze ma na to wpływ?

Zobacz także: Połóg - wszystko co powinnaś o nim wiedzieć 

Okres po porodzie a pierwsze krwawienie

Na początku warto wyjaśnić, że krwawienie, które występuje chwilę po porodzie (zarówno naturalnym jak i cesarskim cięciu), nie jest okresem! To są tzw. odchody połogowe.

W trakcie porodu macica wykonuje ogromna pracę. Wymaga to odpowiedniej regeneracji, zagojenia, a następnie obkurczenia. W wydzielinie często mylonej z miesiączką znajduje się śluz, krew oraz resztki błon płodowych z macicy. Odchody połogowe mają krwisty kolor, dopiero później pojawiają skrzepy. Wydzielina na sam koniec może być brązowa lub różowa.

U niektórych kobiet ten proces trwa tydzień, a u niektórych pań nawet kilka tygodni. Oczyszczanie macicy trwa krócej u matek, które naturalnie karmią piersią i są w większym ruchu.

Oczyszczanie macicy jest więc procesem łudząco podobnym do obfitej i długiej miesiączki. W tym czasie zaleca się korzystanie ze specjalnych podkładów poporodowych lub bawełnianych podpasek.

Kiedy pierwsza miesiączka po porodzie?

Niestety na to pytanie nie ma jednej, konkretnej odpowiedzi. U niektórych świeżo upieczonych mam, okres pojawia się już po kilku tygodniach, niektóre panie mogą na niego czekać nawet rok.

Wiadomo jednak, że na pojawienie się miesiączki wypływ ma sposób, w jaki karmione jest dziecko. W trakcie karmienia piersią, w organizmie kobiety produkuje się prolaktyna – jest to hormon, który hamuje owulację. Dlatego też mamy, które karmią naturalnie nie mają miesiączki przez wiele miesięcy.

Analogicznie dzieje się w przypadku kobiet, które zdecydują się na karmienie swojego dziecka mlekiem modyfikowanym. Te panie mogą spodziewać się miesiączki już po około 5-6 tygodniach od porodu.

Ciężko jest więc określić, kiedy pojawi się pierwsza miesiączka po porodzie u kobiet, które karmią naturalnie, a także mlekiem modyfikowanym. W takim przypadku wydziela się prolaktyna, ale nie w takich ilościach jak przy tylko karmieniu piersią.

Nieregularne miesiączki po porodzie

Kiedy kolejne miesiączki (po wystąpieniu pierwszej od czasu porodu) nie przychodzą w terminie, nie oznacza to kolejnej ciąży. Pierwsze miesiączki po porodzie bardzo często nie są regularne. Badania należy wykonać wtedy, gdy cykl miesiączkowy po upływie 6 miesięcy od pierwszego okresu nadal jest nieregularny.

Okres po porodzie a antykoncepcja

W okresie karmienia piersią, gdy w organizmie produkowana jest prolaktyna i dziecko nie jest karmione innymi płynami, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę nie jest wysokie. Jednak należy pamiętać, że taka opcja nie jest wykluczona! Szczególnie wtedy, gdy maleństwo raz na jakiś czas dostaje mleko modyfikowane lub nie jest karmione wystarczająco często, czyli minimum osiem razy na 24 godziny, a także wtedy, gdy jego codzienny jadłospis jest rozszerzany. W takich przypadkach produkcja prolaktyny jest zaburzona.

Mitem jest więc twierdzenie, że dopóki kobieta karmi piersią lub nie ma miesiączki nie może zajść w ciążę! W większości przypadków najpierw dochodzi do owulacji, a następnie do miesiączki.

W przypadku gdy kobieta nie planuje kolejnego dziecka w tym czasie lub w ogóle powinna zadbać o odpowiednią antykoncepcje. Kobietom karmiącym piersią zaleca się stosowanie prezerwatyw lub specjalnych tabletek antykoncepcyjnych przeznaczonych dla matek karmiących piersią.

Zobacz także: Ciąża urojona może wystąpić także u kobiety, która boi się, że zostanie matką

Młoda matka przytula swoją córkę.
Rozwiąż quiz

Czy jesteś nadopiekuńczą mamą?

Młoda matka przytula swoją córkę.

1. Twoja najmłodsza pociecha jest:

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów