Kalkulator daty zapłodnienia - dowiedz się, w jakim dniu zostało poczęte Twoje dziecko!

Za początek ciąży uznaje się moment zapłodnienia. Bardzo często kobiecie trudno obliczyć ten dzień. Jeśli chcesz sprawdzić, w którym dniu zostało poczęte Twoje dziecko - koniecznie wypróbuj nasz kalkulatory daty zapłodnienia!

Przy pojawieniu się dwóch kresek na teście ciążowym możesz być prawie pewna, że w Twoim brzuszku rozwija się nowe życie. Aby to potwierdzić koniecznie musisz się zgłosić do lekarza ginekologa! Zanim jednak umówisz się do lekarza, za pomocą naszego kalkulatora możesz sprawdzić od kiedy dokładnie jesteś w ciąży. Wystarczy, że wpiszesz datę pierwsze dnia ostatniej miesiączki i przeciętna długość cyklu menstruacyjnego.

Zobacz także: Przewidywalny termin porodu - poznaj go za pomocą naszego kalkulatora!

Kalkulator daty zapłodnienia – jak to działa?

Jeśli chcesz poznać przewidywalną datę zapłodnienia wystarczy, że skorzystasz z naszego kalkulatora daty zapłodnienia, który zrobi to za Ciebie – bezbłędnie i skutecznie. Wystarczy, że w odpowiednie pola wpiszesz pierwszy dzień ostatniej miesiączki oraz przeciętną długość cyklu!

Chcesz poznać datę zapłodnienia swojego dziecka – skorzystaj z naszego kalkulatora daty zapłodnienia!

Kalkulator terminu zapłodnienia, a okres trwania ciąży

Ciąża w rzeczywistości trwa 38 tygodni, czyli około 266 dni. Za początek ciąży uznaje się moment zapłodnienia, a za koniec wyjście dziecka na świat. W praktyce stosuje się regułę Naegelego – według zasady okres trwania ciąży to 9 miesięcy, czyli 280 dni.

Przewidywalny termin zapłodnienia, a pierwsze objawy ciąży

Najpowszechniejszym objawem ciąży jest brak miesiączki – jednak nie zawsze jest on miarodajny. Pamiętaj, że tylko przy regularnym cyklu brak miesiączki może oznaczać ciąże. Jednym z pierwszych objawów ciąży to także powiększone, pełne i tkliwe piersi. Na początku ciąży zwiększona jest także potrzeba oddawania moczu.

Kobiety ciężarne początki ciąży wspominały jako dni bardzo męczące. Jest to wynik przygotowywania się organizmu do ciąży, który objawia się właśnie zmęczeniem. Jednym z wczesnych objawów ciąży to także huśtawka nastojów – kobietom często towarzyszą napady płaczu, rozdrażnienie, a także nierozumienie i złość.

Zobacz także: Owulacja to dzień, w którym kobieta ma największe szanse na zajście w ciążę

Przewidywalny termin zapłodnienia – dlaczego warto go znać?

Na podstawie przewidywalnego terminu zapłodnienia, lekarz ginekolog jest w stanie określić wiek ciąży, a także termin porodu. Ustalenie tych wszystkich dat, jest bardzo ważne dla zdrowia i życia zarówno matki jak i dziecka.

Termin porodu – dlaczego jest taki ważny?

Każda ciężarna kobieta powinna znać przewidywalny termin porodu ze względu na zdrowie swojego dziecka.  Jeśli znana jest  przewidywalna data zapłodnienia, a co za tym idzie – także porodu, lekarz prowadzący ciąże jest w stanie obliczyć okres wydolności łożyska. Warto pamiętać, że po przekroczonym terminie porodu, łożysko może nieprawidłowo funkcjonować, co jest niebezpieczne dla dziecka i przyszłej mamy.

Warto pamiętać, że termin porodu ustalany jest na podstawie przewidywalnego terminu zapłodnienia, a potwierdzany badaniem USG.  

Ustalenie daty porodu służy także do kontroli i oceny wzrostu płodu. Jeśli na pierwszej wizycie jest ustalona data poczęcia dziecka, bardzo łatwo jest ustalić  czy w danym momencie płód rozwija się prawidłowo. Każde uchybienie w rozwoju dziecka, np. gdy płód rośnie za wolno lub za szybko jest dla niego zagrożeniem. Może to być także objaw wielu chorób genetycznych.

Dlaczego znajomość wieku ciąży jest tak ważna?

Wiek ciąży powinna znać każda kobieta ciężarna. Ustala się go podobnie jak termin porodu – na podstawie przewidywalnej daty zapłodnienia, a także badaniem USG. Dzięki tej informacji  przyszła mama jest w stanie przewidzieć, kiedy poruszy się jej dziecko lub kiedy będzie mogła zgłosić się do ginekologa w celu poznania płci.

Wiedza na temat wieku ciąży jest bardzo ważna też ze względu na kalendarz wizyt w przychodni, a także do wykonywania odpowiednich zaleceń lekarskich.

Na podstawie informacji dotyczących wieku ciąży ustalane są także badania – pomiar glukozy we krwi, czy kolejne USG.

Każda kobieta powinna znać wiek ciąży ze względu także na ryzyko poronienia. Lekarz ze względu na wiek płodu dostosowuje w razie potrzeby odpowiednie leczenie oraz postępowanie, które ma na celu utrzymać dziecko i matkę przy życiu.

Obliczanie tygodnia ciąży jest też bardzo ważne przy przyjmowaniu suplementów oraz leków. Warto pamiętać, że wiele preparatów farmakologicznych można podawać tylko do ustalonego terminu ciąży.

Zobacz także: Kalkulator ciąży - pomoże Ci oszacować, w którym tygodniu ciąży jesteś. Koniecznie wypróbuj!

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Autor: Sylwia Bagińska

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów