Jak spać w ciąży, żeby się wyspać i nie zaszkodzić dziecku?

jak spać w ciąży
Fotografia: Shutterstock

Wiele ciężarnych kobiet zastanawia się, jak spać w ciąży, żeby się wyspać i nie zaszkodzić maleństwu. Najlepszą i najbezpieczniejszą pozycją jest spanie na lewym boku. Sprawdź, co powoduje bezsenność w ciąży i jak sobie z nią radzić.

Wiele ciężarnych skarży się na problemy ze snem. Jak spać w ciąży, żeby się wyspać i nie zaszkodzić dziecku? To pytanie zadaje sobie niejedna przyszła mama. Podpowiadamy, jakie pozycje są najlepsze!

Zobacz także: Ból żołądka w ciąży - jakie są przyczyny i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

W czasie ciąży ciało kobiety się zmienia. Dolegliwości ciążowe takie jak ból brzucha, zgaga czy trudności z oddychaniem sprawiają, że kobieta musi zmienić pozycję podczas snu. Jakie jest optymalne ułożenie?

Jakie są przyczyny bezsenności w ciąży?

Bezsenność w ciąży to powszechne zjawisko. Jakie są jej najczęstsze przyczyny? Przyszła mama może się wybudzać w nocy, ponieważ dziecko naciska na pęcherz moczowy, co sprawia, że częściej wstaje do toalety. Problemy ze snem w ciąży mogą być też spowodowane bolesnymi skurczami i drętwieniem nóg. Powiększająca się macica naciska na kręgosłup, co z kolei powoduje podrażnienie nerwów kończyn dolnych.

Jak spać w ciąży? Najlepsza pozycja do spania

Pozycja do spania w ciąży będzie różnić się od tej, do której kobieta się przyzwyczaiła, zanim zaczęła starać się o dziecko. Ciężarne, które lubiły spać na brzuchu, teraz będą musiały zmienić swoje przyzwyczajenia. O ile we wczesnym stadium ciąży taka pozycja jest dopuszczalna, w pewnym momencie trzeba będzie z niej zrezygnować.

Co ciekawe, najlepszą pozycją do spania w ciąży wcale nie jest leżenie na wznak. Spanie na plecach nie jest wskazane szczególnie pod koniec II i podczas III trymestru. Powiększająca się macica, która naciska na żyłę główną dolną biegnącą po prawej stronie kręgosłupa może bowiem skutkować zaburzeniami krążenia. Jeśli krew nie dotrze do serca, macicy i mózgu, może powodować omdlenie ciężarnej, a także niedotlenienie dziecka.

Spanie na plecach w ciąży może też skutkować problemami z oddychaniem i trawieniem oraz pojawieniem się hemoroidów.

Na którym boku spać w ciąży?

Najlepszą pozycja do spania w ciąży jest pozycja na boku. O ile spanie na prawym boku nie jest zalecane ze względu na ryzyko powstawania zakrzepów i żylaków, spanie na lewym boku w ciąży jest najwygodniejszą i najbezpieczniejszą pozycją. Dzięki takiemu ułożeniu zwiększa się ilość krwi i składników odżywczych dostarczanych do dziecka i łożyska.

Jak najlepiej spać w ciąży? Lewa noga powinna być bardziej wyprostowana, a prawa zgięta w kolanie i podciągnięta pod brzuch. Aby ułożenie było optymalne, ciężarna może włożyć między nogi specjalną poduszkę ciążową.

Dzięki takiej pozycji i umieszczeniu poduszki pod brzuchem możesz złagodzić bóle pleców. Jeśli natomiast cierpisz na zgagę, umieść poduszkę pod tułowiem, lekko go unosząc.

Sposoby na problemy ze snem w ciąży

Wiesz już, jaka jest najwygodniejsza pozycja dla kobiet w ciąży, więc teraz możesz zadbać o resztę elementów składających się na lepszy sen.

Zaopatrz się w wygodny materac i poduszkę. W zaawansowanej ciąży, kiedy brzuszek będzie już duży, przyda ci się specjalna poduszka ciążowa. Kupisz ją w sklepie z akcesoriami dla kobiet ciężarnych.

Przed położeniem się do łóżka opróżnij pęcherz. Dwie godziny przed snem, nie jedz, żeby nie odczuwać ciężkości w żołądku.

Weź ciepłą kąpiel, która zrelaksuje ciało. Nie powinna ona jednak trwać zbyt długo, żeby nie skończyła się mrowieniem stóp i łydek.

Zadbaj o właściwą atmosferę w sypialni, aby wprowadzić się w stan relaksu. Zrezygnuj z korzystania urządzeń elektronicznych bezpośrednio przed zaśnięciem, które zamiast uspokajać, pobudzają.

Na bezsenność w ciąży pomoże także wietrzenie sypialni i pościeli. Świeże powietrze sprawi, że będzie ci się spało lepiej, dlatego warto wieczorem wybrać się na krótki spacer.

Zobacz także: Gojnik - to ziele cieszy się ogromną popularnością wśród kobiet w ciąży. Sprawdź dlaczego! 

Młoda matka przytula swoją córkę.
Rozwiąż quiz

Czy jesteś nadopiekuńczą mamą?

Młoda matka przytula swoją córkę.

1. Twoja najmłodsza pociecha jest:

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów