Ile powinno się przytyć w ciąży? Prawidłowa waga przyszłej mamy

kobieta w ciąży - ile można przytyć?
Fotografia: Shutterstock

Wiele kobiet zastanawia się, ile można przytyć w ciąży. Wartość dodatkowych kilogramów zależy od wagi, jaką kobieta osiągnęła, zanim zaczęła starać się o dziecko. Prawidłową wagę można obliczyć za pomocą wskaźnika BMI. Zobacz, czym grozi nadwaga i niedowaga w ciąży i jak się powinna odżywiać przyszła mama.

Ile można przytyć w ciąży? Wiele przyszłych mam zadaje sobie to pytanie. Niektóre kobiety biorą sobie do serca stwierdzenie, że powinny jeść za dwoje. Z pewnością ciąża to nie czas na odchudzanie, ale nie należy przesadzać z podjadaniem. Jaka jest prawidłowa waga kobiety w ciąży? Sprawdź!

Zobacz także: Czy kawa w ciąży szkodzi? Rozwiewamy mity!

Kalkulator wagi płodu pozwoli ci obliczyć uśrednioną wagę dziecka w poszczególnych tygodniach jego życia. A ile powinno się przytyć w ciąży? Każda kobieta jest inna. Różnimy się sylwetką i budową ciała. Dlatego pytanie "ile powinnam przytyć w ciąży?" należy skonfrontować ze swoją wagą.

Ile można przytyć w ciąży? Waga w ciąży - co się na nią składa?

Waga w ciąży to nie tylko ty, ale także dziecko. Przez 9 miesięcy przyszła mama zyskuje dodatkowe kilogramy, które rozkładają się w następujący sposób:

 • dziecko: 3-4 kg
 • macica: 1 kg
 • łożysko: 0,5-1 kg
 • płyn owodniowy: 1-2 kg
 • piersi: do 2 kg
 • krew i inne płyny ustrojowe: 3 kg
 • woda zatrzymana w organizmie: 1,5 kg
 • zapasy na okres karmienia piersią: ok. 3,5 kg.

Ile można przytyć w ciąży? Oblicz BMI

Ile powinna przytyć w ciąży przyszła mama? Uzależnione jest to od jej figury sprzed ciąży. Przyjmuje się, że minimalnie ciężarna może przybrać około 8 kg. Nie u każdej kobiety prawidłowa waga w ciąży będzie taka sama. Aby sprawdzić, ile należy przytyć w ciąży, należy zapoznać się ze wskaźnikiem BMI.

Jak obliczyć swoje BMI? Podnieś swój wzrost do kwadratu, a swoją wagę w kilogramach podziel przez otrzymany wynik.

 1. Jeśli twoje BMI wynosi poniżej 19 – możesz przytyć w ciąży od 12 do 16 kg
 2. Przy BMI 19-26 – powinnaś przytyć w ciąży od 11 do 13 kg
 3. Przy nadwadze, czyli BMI 26-29 – możesz przytyć w ciąży 10-11 kg
 4. Przy otyłości (BMI powyżej 29) - powinnaś przytyć w ciąży 10 kg

Pamiętaj, że na początku ciąży możesz nawet stracić na wadze. Niektóre kobiety cierpią w pierwszych miesiącach ciąży na mdłości i brak apetytu. Waga powinna drgnąć dopiero w 2 trymestrze - osiąga ona wtedy 5-8 kg. W 3. trymestrze ciąży przyrost wagi będzie wolniejszy.

Zobacz także: Opalanie w ciąży - czy jest szkodliwe?

Ile można przytyć w ciąży? Czym grozi nadwaga i niedowaga u przyszłej mamy?

Nadwaga w ciąży może skutkować zaparciami, bólem kręgosłupa, a także powodować żylaki i hemoroidy. Nadprogramowe kilogramy mogą także wywołać cukrzycę ciążową i nadciśnienie.

Niedowaga, tak samo jak nadmierne tycie w ciąży, jest niekorzystna dla przyszłej mamy. Może doprowadzić nawet do poronienia! Dieta uboga w witaminy i składniki odżywcze może wywoływać częstsze przeziębienia u dzieci i anemię.

Ile można przytyć w ciąży? Sprawdź, co i jak jesz

Uważaj na to, co jesz, aby zanadto nie przytyć w ciąży. Pamiętaj, aby jeść nie za dwoje, ale dla dwojga. Według WHO dzienne zapotrzebowanie na dodatkową energię wynosi 300 kcal. Pod koniec ciąży będzie to 2800-3000 kcal.

Jedz często, ale mniejsze posiłki. Zapobiegnie to napadom głodu. Regularnie nawadniaj organizm. Kobieta w ciąży powinna pić przynajmniej 2 litry dziennie. Najlepiej posłuży ci niegazowana woda mineralna. Unikaj gazowanych napojów, które sprzyjają nadwadze.

Dieta w ciąży powinna być pełnowartościowa i obfitować w warzywa i owoce, które zawierają witaminy i błonnik. Zrezygnuj z pustych kalorii obecnych w fast foodach czy słodyczach. Wybieraj zdrowe posiłki, składające się z kaszy, chudego mięsa, ryb i pełnoziarnistego pieczywa. Jeśli koniecznie musisz zjeść coś słodkiego, sięgnij po kostkę gorzkiej czekolady lub suszone owoce i orzechy.

Pamiętaj, żeby się ruszać. Jeśli nie ma przeciwwskazań od lekarza, w ciąży warto podjąć aktywność fizyczną. Ruch nie tylko sprzyja kondycji, ale także dotlenia ciebie i dziecko.

Młoda mama trzyma swoją córeczkę na rękach. Obie są uśmiechnięte.
Rozwiąż quiz

Sprawdź, jaką mamą będziesz w przyszłości

Młoda mama trzyma swoją córeczkę na rękach. Obie są uśmiechnięte.

1. Czym dla ciebie jest praca?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów