Czop śluzowy - dowiedz się jak wygląda, żeby nie przegapić jego odejścia!

Kobieta ciężarna przygotowuje się do porodu.
Fotografia: Shutterstock

Czop śluzowy pełni ważną rolę w trakcie ciąży – zamyka szyjkę macicy kobiety ciężarnej i chroni przy tym dziecko. Jego odejście zwiastuje zbliżający się poród. Koniecznie dowiedz się, jak wygląda czop śluzowy, żeby nie przegapić jego usunięcia.

Czop śluzowy nazywany także korkiem śluzowym to nic innego jak zbity śluz. Jednak jest on znacznie gęstszy niż typowa wydzielina z pochwy. Czop śluzowy pojawia się u kobiet pojawia się zaraz po zapłodnieniu. Jego zadaniem jest szczelne zamknięcie szyjki macicy. Dzięki temu płód jest chroniony i ma zapewnioną barierę przed drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Zobacz także: Mięta w ciąży nie tylko uspokaja! Sprawdź inne korzyści stosowania tego zioła!

Czop śluzowy – jak wygląda?

Przy odejściu czopa śluzowego, przyszła mama na swojej bieliźnie może zauważyć galaretowatą kulkę. Zazwyczaj jest ona wielkości korka od butelki. Wydzielina ma galaretowatą konsystencje i jest zwarta.

Czop śluzowy może być także zabarwiony na:

  • Brązowo (oznacza to, że wraz ze śluzem wydobyło się nieco starszej krwi).
  • Czerwono lub różowo (świadczy to o obecności świeżej krwi).

Te zabarwienia nie powinny budzić niepokoju u kobiety ciężarnej. Jest to normalne – w ciąży szyjka macicy jest bardzo ukrwiona. Rozwierana przed porodem może spowodować pękanie drobnych naczyń, stąd obecność krwi w czopie śluzowym.

Niebezpieczna jest jedna duża ilość krwi w czopie śluzowym lub pokrwawiony czop, który odszedł przed 36. tygodniem ciąży. W takich przypadkach należy szybko skonsultować się z lekarzem, który prowadzi ciążę.

Niektóre panie nie zauważają także odejścia czopa śluzowego i sądzą, że nie doszło jeszcze to usunięcia galaretowatej kuli śluzu. Dzieje się tak dość często, bo czop może wydalać się kawałkami. Ma on wtedy postać gęstego śluzu, co często jest przegapianie przez przyszłą mamę. Zwłaszcza, że w ostatnim trymestrze ciąży zwiększa się ilość wydzieliny z pochwy

Czop śluzowy – kiedy odchodzi?

Czop śluzowy odchodzi pod koniec ciąży. Jest to całkowicie naturalny proces jednak nadal widok śluzu na bieliźnie powoduje niepokój u wielu przyszłych mam. Należy jednak pamiętać, że wydalenie czopa śluzowego to proces, który ma na celu przygotowanie macicy do zbliżającego się porodu.

Odejście czopa śluzowego umożliwia rozszerzenie i otworzenie się szyjki macicy. Dzięki temu tworzy się kanał rodny. Po usunięciu czopa śluzowego szyjka macicy mięknie i skręca się.

Czop śluzowy a poród

Szyjka macicy otwiera się stopniowo. Oznacza to, że poród nie następuje zaraz po odejściu czopa śluzowego. W przypadku niektórych kobiet do poczęcia dziecka dochodzi nawet kilka tygodniu po odejściu czopa. Zdarza się też, że akcja porodowa rozpoczyna się kilka godzin po wydaleniu śluzu.

Warto jednak pamiętać, że kobiety, które zauważyły u siebie odejście czopa śluzowego powinny się wstrzymać z kontaktami seksualnymi. Dziecko jest wtedy narażone na wiele infekcji.

Czop śluzowy – kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Odejście czopa śluzowego to naturalny proces, który w większości przypadków nie wymaga konsultacji z lekarzem prowadzącym ciąże. U wielu pań poród następuję po kilku dniach, a nawet tygodniach. Jeśli jednak po odejściu czopu, ciężarnej towarzyszą regularne skurcze, powinna się ona zgłosić do lekarza.

Na konsultacje medyczną powinny się zgłosić także panie, u których odszedł czop śluzowy, a mają za sobą już przedwczesny poród. Pilnie do lekarza należy jechać, gdy wydzielina ma krwawe zabarwienie i do odejścia czopa doszło przed 36. tygodniem ciąży lub doszło kro krwistoczerwonego krwawienia. Może to być objaw komplikacji ciążowych, między innymi łożyska przodującego lub jego przedwczesnego oddzielania się.

Zobacz także: TSH w ciąży - nie lekceważ tego badania! Nieleczona tarczyca może mieć poważne skutki dla matki i dziecka! 

Młoda matka przytula swoją córkę.
Rozwiąż quiz

Czy jesteś nadopiekuńczą mamą?

Młoda matka przytula swoją córkę.

1. Twoja najmłodsza pociecha jest:

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów