Kultura
bagatela.krakow.pl
"Sprzedawcy gumek" w Teatrze Bagatela
Przed nami ostatnie próby Sprzedawców gumek Hanocha Levina w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej - Mazur. Lada dzień pierwsze pokazy dla publiczności.
Hanoch Levin odkryty dla polskiego teatru sztuką Krum przez Krzysztofa Warlikowskiego, uchylił drzwi do opowieści o śmierci, absolucie, człowieczeństwie ubrane w słowa tyleż wulgarne, co piękne. Levin nie jest brutalistą, nie jest też moralistą. Jest wrażliwcem, który stworzył język, by o emocjach mówić z dystansem, pozwalającym spojrzeć na siebie z boku. Często sięga po songi jakby z Brechta, a może z żydowskiego wodewilu? W Sprzedawcach gumek zaproszeni przez reżyserkę aktorzy: Urszula Grabowska, Przemysław Branny, Marcin Kobierski w granicznych sytuacjach, również chować się będą za piosenką.
Bohaterowie sztuki Levina są kompletnie pogubieni emocjonalnie, stworzenie głębokiej relacji okazuje się zbyt trudne, a jakiekolwiek kompromisy kompletnie nie do zaakceptowania.
Sztuka dotyka niechcianej, spychanej w podświadomość samotności, zagłuszanej słowami, nadmiernymi, zgranymi gestami. Postaci chowają się za maski, by nie zostać zranionym, ośmieszonym, ryzykując, że nigdy nie spotkają się naprawę z drugim człowiekiem.
Reżyserka: "Siebie można przemilczeć, także - przeczekać, a nawet - przeżyć. Tylko nie - zrozumieć. Sprzedawcy gumek izraelskiego pisarza – Hanocha Levina – to rozpisana na trzy głosy groteska o zmarnowanym życiu. Tytułowi bohaterowie wrzuceni w zapętlającą się grę kompromisów, obnażają absurd sytuacji. To też historia o nostalgii za tym, co niespełnione, zaprzepaszczonych szansach, niedorzecznych próbach ukrywania własnej samotności. Przyszłość, o jakiej marzą, nie przychodzi nigdy – zawsze jest tylko teraźniejszość. Absurdalna tragikomedia, w której, jak w życiu, czasem jest tak wesoło, że aż ..."
W jednej ze sztuk Hanocha Levina Bóg nie tylko się pojawia, ale nawet próbuje udzielić odpowiedzi na pytanie, dlaczego stworzy zło. Gdy zaczyna wypowiedź, przejeżdża pociąg i zagłusza jego słowa.
Gala Premierowa 10 marca 2012, Scena na Sarego 7
Pokazy przedpremierowe 10, 11, 12, 14 lutego 2012
11 lutego - pierwsze spotkanie z Urszulą Grabowską w ramach Festiwalu Sztuki Aktorskiej
przekład Agnieszka Olekreżyseria - Agnieszka Korytkowska - Mazur
scenografia - Jacek Malinowskikostiumy - Agnieszka Stanasiuk
muzyka - Paweł Betley
ruch sceniczny - Maciej Zakliczyński
wizualizacje - Sylwester Łuczak, Urszula Milanowska
światła - Marek Oleniacz
asystent reżysera - Joanna Jaworska
Obsada:BELA BERLO - Urszula Grabowska
JOHANAN CINGERBAJ - Przemysław Branny
SZMUEL SPROL - Marcin Kobierski
Nowy komentarz